لبنان، تشکیل کابینه در نیمه راه، اصرار حریری بر دولت تکنوکرات

به گزارش سفر به آنتالیا، به نظر می رسد با توجه به پیچیدگی های حاصل شده در فرایند تشکیل دولت لبنان و اصرار سعد حریری به مواضع اولیه خود تا انتها هفته افق روشنی در این زمینه دیده نشود.

لبنان، تشکیل کابینه در نیمه راه، اصرار حریری بر دولت تکنوکرات

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الأخبار، هنوز هیچ چیز در سطح تشکیل دولت لبنان قطعی نشده؛ نه ساختار دولت معین است و نه پست های وزارتی و افرادی که باید این پست ها را بر عهده بگیرند. در واقع همه آنچه که درباره آینده تشکیل کابینه گفته می گردد چیزی بیش از سناریوهای فرضی و قابل تغییر نیست.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

از ساعات گذشته تا به امروز شاخص ها تاکید می نماید که شایعات منتشر شده درباره اینکه تشکیل دولت در مرحله بحرانی واقع شده است یا خوش بینی های بیش از حد درباره تشکیل سریع آن چیزی جز نتیجه عدم مطلعی سیاسی از واقعیت رایزنی ها نیست.

علاوه بر آن به نظر می رسد که سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان در عمل به وعده های ضد و نقیض خود به میشل عون رئیس جمهوری این کشور و نیروهای سیاسی دچار سردرگمی شده و این امر موجب بروز اختلاف در نحوه توزیع پست های وزارتی و معرفی وزرا می گردد.

این شرایط نشان می دهد راهی که حریری دنبال می نماید و فضای مثبتی که بلافاصله پس از انتصاب وی به عنوان مأمور تشکیل کابینه حاکم بود و احتمال تشکیل دولت را در چند روز مطرح می کرد، ساختگی بوده تا مواضع گروه های سیاسی را به یکدیگر نزدیک کند.

در حالی که منابع روز گذشته گزارش می دادند قرار است حریری ترکیب کابینه را در کاخ ریاست جمهوری تحویل عون دهد ، نشستی میان وی و رئیس جمهور صورت نگرفت. همچنین آنچه که اکنون رخ داده و پیچیدگی فرایند تشکیل دولت به دلیل عدم پایبندی حریری به وعده هایی است که به عون داده بود.

سعد حریری در دیدارهای اخیر خود با میشل عون به او اطمینان خاطر داد که آماده همکاری حداکثر با وی است و به هر درخواستی که رئیسجمهور بخواهد اعتراض نخواهد کرد. اما اکنون میشل عون بسیار شوکه شده از اینکه حریری میخواهد ساختار و اسامی شروط مورد نظر خود را تحمیل کند.

در حالی که پیش از این دو طرف درباره حضور 20 وزیر در کابینه به توافق رسیده بودند اکنون حریری خواهان تشکیل دولتی با 18 وزیر است که در این صورت سهم تیم رئیس جمهور به 4 وزیر در دولت کاهش می یابد.

همچنین اطلاعات حاکی از آن است که در روزهای اخیر بر خلاف آنچه که بعضی منابع گزارش می دادند سعد حریری با هیچ یک از احزاب از جمله حزب الله و جنبش امل تماسی برقرار نکرده است.

از سوی دیگر یک منبع مطلع سیاسی در فرایندتشکیل دولت لبنان گفت که رایزنی ها میان میشل عون رئیس جمهوری لبنان و سعد حریری نخست وزیری مکلف این کشور درباره تشکیل کابینه هنوز به سرانجام نرسیده و تا سرانجام هفته جاری ادامه خواهد داشت.

همچنین برخلاف آنچه که جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی لبنان انتظار داشت، سعد حریری همچنان در موضع اولیه خود باقی مانده و بر تشکیل دولتی از متخصصین و افراد غیر حزبی اصرار دارد.

این منبع مطلع سیاسی تاکید نمود که حریری همچنین اصرار زیادی به چرخشی شدن توزیع پست های وزارتی در میان گروه های لبنانی دارد.

درحالی که به نظر می رسید دولت لبنان قبل از شروع ماه نوامبر تشکیل گردد، موانعی همچون اختلاف درباره ساختار دولت و ماهیت ماموریت آن در رابطه با موضوعاتی همچون شروط صندوق بین المللی پول و بازه زمانی فعالیت دولت (حریری پیشنهاد تشکیل دولت به مدت 6 ماه برای انجام اصلاحات فوری در کشور را داده بود) این اتفاق نیفتاد و احتمالا تا سرانجام هفته جاری افق روشنی در این زمینه دیده نمی گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1333

به "لبنان، تشکیل کابینه در نیمه راه، اصرار حریری بر دولت تکنوکرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، تشکیل کابینه در نیمه راه، اصرار حریری بر دولت تکنوکرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید