اندیشکده، اینترپرایز: توافق قره باغ چگونه آغازگر جنگ دیگری در قفقاز خواهد بود

به گزارش سفر به آنتالیا، یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی به آنالیز توافق اخیر قره‌باغ پرداخت و مفاد آن را به گونه‌ای پایه‌گذار اختلافات آینده دانست که می‌تواند تغییرات در تمامیت ارضی ارمنستان ایجاد کند یا جنگ دیگری در این منطقه به راه اندازد.

اندیشکده، اینترپرایز: توافق قره باغ چگونه آغازگر جنگ دیگری در قفقاز خواهد بود

جهت دریافت خدمات طراحی دوبلکس ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

مایکل رابین، کارشناس اندیشکده آمریکن اینترپرایز در مقاله‌ای که در وبسایت نشنال اینترست نیز منتشر شد با اشاره به توافق اخیر میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان پس از درگیری های شدید در منطقه قره باغ، نوشت: تفنگ‌ها ساکت هستند، صلحبانان روسی هم ارمنی ها و آذری‌ها را از هم جدا نگاه می‌دارند و هم از اماکن و عبادتگاه‌های باستانی ارمنستان محافظت می‌نمایند تا از تخریب آنها جلوگیری نمایند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

بنا بر این گزارش، مرکز مشترک نظارت بر آتش بس ترکیه و روسیه به زودی عملیات خود را در مناطق قره باغ کوهستانی تحت کنترل آذربایجان شروع خواهد نمود. در همین حال، دیپلمات های آمریکایی و فرانسوی منسوب به گروه مینسک، خواهان بازگشت به فرایند دیپلماتیکی هستند که هنگام هجوم ناگهانی نیروهای آذربایجانی با پشتیبانی ترکیه به آرتساخ، عنوانی که ارمنی‌های منطقه خودمختار نگرنو-قره باغ آن را صدا می‌نمایند، از بین رفت.

این اندیشکده تاکید نمود: ممکن است به نظر برسد که جنگ به خاتمه رسیده اما دیپلمات‌های غربی باید محتاط باشند چرا که چگونگی موضوعات مربوط به کریدور لاچین - جهت زمینی اتصال ارمنستان به بخش‌های تحت کنترل ارامنه قره باغ به وسیله خاک تحت کنترل آذربایجان - به طور کامل حل نشده است و این جهت با وجود صلحبانان روسی، برای غیرنظامیانی که در معرض آتش تک تیراندازها و آدم ربایی قرار دارند، خطرناک است.

این گزارش می افزاید: لاچین ممکن است یک عامل تحریک نماینده باشد، اما مشکل اصلی نیست. آتش بس 10 نوامبر سندی بود که با عجله نوشته شد. بندی که ممکن است بذر جنگ جدیدی را بکارد، آخرین بند است که می‌گوید جمهوری ارمنستان باید امنیت ارتباطات حمل و نقل بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را با هدف سازماندهی رفت و آمد بدون مانع شهفرایندان، وسایل نقلیه و بار در هر دو جهت تضمین کند.

بنا بر ارزیابی این اندیشکده، دو مشکل در این توافق وجود دارد. اول، استفاده از عبارت جمع خطوط ارتباطی (Links) برای اتصال دو بخش آذربایجان که توسط ارمنستان جدا شده است. معنی این عبارت این است که بیش از یک راه یا راه‌آهن در کار خواهد بود و این امر به معنی دو شاخه کردن بیشتر سرزمین ارمنی است.این امر می‌تواند تباه نماینده دیپلماتیک هر گونه امیدواری به این امر باشد که صلح بعد از آتش‌بس سریعاً برقرار گردد اما این امر بعید است به تنهایی به عنوان عاملی برای تنش و جنگ باشد.

در این گزارش با اشاره به مسئله دوم و اساسی این توافق،‌ آمده است: مشکل دوم رفت و آمد کامیون‌های ترکیه خواهد بود که از این جهت جدید برای تحکیم نفوذ ترکیه در آذربایجان و گسترش روابط مالی و فرهنگی ترکیه با آسیای میانه استفاده خواهند کرد.

در این گزارش آمده است: اگر ترافیک به طور معمول در جریان یابد، مسئله ای پیش نمی آید. اما اگر یک تیرانداز، به عنوان مثال، یک راننده کامیون ترکیه‌ای را به قتل برساند، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ارمنستان را مقصر می‌داند و خواهان یک منطقه حائل برای اطمینان از عبور ایمن از جهتها خواهد شد. چنین سناریویی دور از ذهن نیست: چه بسا که همچون کودتای آتش سوزی رایشستاگ (آلمان در سال 1933) یا عملیات تروریسم پرچم دروغین، اغلب عناصر داخلی در ترکیه نیز به دنبال ایجاد بحران و به دنبال آن در پی استفاده از آن بحران به نفع خود باشند.

این اندیشکده توضیح داد: اینکه اردوغان قبلاً توانسته درخواست برای ایجاد مناطق حائل ضد تروریسم (در سوریه) را به منافع سرزمینی برای خود تبدیل کند، وی را ترغیب می‌کند تا دوباره همان روش را این بار در ارمنستان امتحان کند. نیروهای ترکیه‌ای که در شمال شرقی سوریه منطقه حائل ایجاد کرده‌اند در آنجا کارت هویت ترکی صادر می نمایند، آموزش و پرورش تحمیلی ترکیه‌ای و دفاتر پستی ترکیه‌ای راه انداخته‌اند.

در انتهای این مقاله آمده است: هیچ دولتی در ارمنستان، نه نخست وزیر فعلی یعنی نیکول پاشینیان و نه هیچ شخصیت مخالفی قادر به پذیرفتن اولتیماتوم ترکیه برای واگذاری کنترل مناطق وسیعی از خاک ارمنستان نخواهد بود. در واقع هر تقاضایی برای ایجاد منطقه حائل، ارمنستان را تقسیم می نماید. با این وجود، ارتش ارمنستان نمی تواند از نظر تجهیزات و نیروی انسانی با ترکیه برابری داشته باشد. تنها کارت موثر در این مواقع در چنین سناریویی، روسیه است، اما حوادث ماه گذشته نشان می دهد اعتماد به نفس بیش از حد اردوغان ترس او از بازدارندگی روسیه را از بین می برد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1349

به "اندیشکده، اینترپرایز: توافق قره باغ چگونه آغازگر جنگ دیگری در قفقاز خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، اینترپرایز: توافق قره باغ چگونه آغازگر جنگ دیگری در قفقاز خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید