تور ارزان اروپا: قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است!

به گزارش سفر به آنتالیا، یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه قیمت خانه در تهران با بعضی شهرهای اروپایی برابری می نماید و بعضا بیشتر شده است گفت: از سال 90 به بعد دچار رکود ساخت و ساز شدیم که نتیجه آن به شکل رشد لجام گسیخته قیمت مسکن بروز پیدا کرد.

تور ارزان اروپا: قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است!

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

فرشید پورحاجت در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: از سال 1390 فشارهایی به حوزه ساخت و ساز وارد شده که تاثیرش را الان داریم می بیینیم. قیمت خانه در تهران به قدری جهش نموده که با شهرهای اروپایی برابری می نماید و حتی بیشتر شده است. با قیمت رهن آپارتمان در تهران و کلانشهرها می توان در ترکیه واحد مسکونی خریداری کرد.

وی اضافه نمود: بخش ساخت و ساز در ایران با انواع و اقسام موانع روبه رو شده است. تمام دستگاههای خدمات رسان نگاه درآمدی به این حوزه دارند و هیچ خدماتی به صنعت ساختمان ارایه نمی دهند. به همین علت عمده سازندگان، بخش فراوری را را رها نموده و به فعالیتهای واسطه ای مشغول شده اند و فراوری ساختمان در کشور ریزش 50 درصدی نسبت به سال 1390 داشته است.

دبیر کانون انبوه سازان با بیان اینکه فرار سرمایه ها از بخش مسکن انعکاسی از فرار سرمایه ها از کشور است، تاکید نمود: فراوری در کشور بسیار پرریسک شده و بخش ساختمان به اسم موتور محرک اقتصاد کشور در رکود عمیق به سر می برد. کار به جایی رسیده که تعداد واحدهای خریداری شده به وسیله ایرانیها در ترکیه از تعداد معاملات پرتقاضاترین منطقه تهران بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه از مهاجرت نخبگان به مهاجرت سرمایه ها رسیده ایم گفت: سرمایه گذار کار خود را بلد است. وقتی در داخل با انواع و اقسام مسائل روبرو می گردد پولش را به خارج انتقال می دهد. ایرانی ها در ماه گذشته با خرید 911 خانه در ترکیه رکورد ماهیانه خرید مسکن در این کشور را شکستند. این آمار نسبت به دو سال قبل رشد 47 درصدی یافته است در حالی که مرداد سال جاری معاملات در تهران 39 درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرد.

به گفته پورحاجت، هرکس خواسته در حوزه مسکن سرمایه گذاری کند به نوعی درگیر بروکراسی و مقررات دست و پاگیر شده و عطای کار را به لقایش بخشیده است. از 760 هزار پروانه ساختمانی در سال 1390 به کمتر از 400 هزار در سال 1398 رسیدیم و سال گذشته هم آمار کمتر از این میزان بود.

دبیر کانون انبوه سازان مدعی شد: نه تنها در تهران، بلکه در منطقه ها برخوردار سایر کلانشهرها بعضا نرخ رهن آپارتمان، میلیاردی شده است. با حدود نصف این مبلغ می توان در استانبول خانه خریداری کرد. مردم این مسائل را تشخیص می دهند و در پی رفاه و آسایش در بیرون از مرزها می گردند. البته در بسیاری موارد هم سرمایه خود را پس از انتقال به کشورهای منطقه از دست می دهند و از اینجا رانده و از آنجا مانده می شوند.

پورحاجت، کسری مسکن در کشور را حدود 5 میلیون واحد دانست و اضافه نمود: این یعنی ما 5 میلیون ظرفیت در بخش مسکن داریم که باید از آن در جهت رونق مالی استفاده کنیم. اما عجیب است که راه فراوری مسکن را بن بست نموده ایم. اولین کار دولت و مجلس انقلابی باید اصلاح سیاستهای مالیاتی در بخش مسکن باشد. هم اکنون به جای وضع مالیات بر دلالی مسکن، فشار بر دوش حوزه فراوری واقع شده است. قوانین و مقررات رکودزا باید برداشته گردد. اگر موانع از میان برود در گام اول ظرفیت افزایش 35 درصدی فراوری مسکن را داریم و می توانیم به تدریج به اهداف ساخت سالانه یک میلیون واحد مطابق قانون جهش فراوری و تامین مسکن دست پیدا کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1828

به "تور ارزان اروپا: قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان اروپا: قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید