به تعویق انداختن درمان کدام یک از بیماری&zwnjهای چشمی خطرناک است؟

به گزارش سفر به آنتالیا، تهران (پانا) - به گفته رییس بیمارستان طرفه با تاکید بر اینکه نباید درمان بعضی بیماری های چشمی را در روزهای کرونایی به تعویق بیاندازیم، پیگیری درمان بیماری هایی از جمله آب سیاه، آب مروارید پیشرفته و تومورهای داخل چشمی به هیچ وجه نباید مورد غفلت واقع گردد، چراکه عوارض جبران ناپذیری در پی دارد.

به تعویق انداختن درمان کدام یک از بیماری&zwnjهای چشمی خطرناک است؟

به گزارش ایسنا، سعید کریمی فوق تخصص شبکیه و تومورهای داخل چشمی با اشاره به امکان به تعویق انداختن بعضی مراجعات به مراکز درمانی به علت شیوع بیماری کرونا، خاطرنشان کرد: معاینات روتین تعویض عینک، مراجعه به علت سوزش چشم، خارش چشم، قرمزی های سطحی و دریافت لنزهای تماسی از جمله مواردی است که در این روزهای کرونایی می توان آن را به تعویق انداخت.

وی ادامه داد: افرادی که هر شش ماه یا یک سال یک بار برای معاینات روتین و چک کردن نمره عینک به مراکز مراجعه می کردند، در این شرایط اجبار به انجام این کار نیست، به جز در مواقعی که دید فرد به هر علتی کم شده باشد. در این صورت باید در اسرع وقت توسط فرد متخصص ویزیت گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: سوزش چشم، خارش چشم و قرمزی خفیف که علت آن معمولا آلودگی های لبه پلک یا بلفاریت، آلرژن ها و آلودگی های محیطی است، می توان با درمان های ساده مثل شستشوی لبه پلک با شامپوی بچه، کمپرس گرم و رعایت بهداشت بهبود بخشید.

جراح و متخصص چشم در مورد تعویض لنزهای تماسی اظهار کرد: بیمارانی که از قبل لنز تماسی داشته اند باید حتما سر موقع برای تعویض آن اقدام نمایند، چراکه این لنزها آلوده می شوند، اما اگر از قبل لنز تماسی نداشته و عینک استفاده می کردند، اجباری نیست در حال حاضر برای دریافت لنز اقدام نمایند.

وی توضیح داد: بیمارانی که دچار آب مروارید خفیف شده و توصیه پزشک به مراجعه دوره ای برای معاینات بوده است، اگر تاری دید و علائم جدیدی بروز ننموده باشد، می توانند در این شرایط تا سه یا چهار ماه مراجعات را به تعویق بیندازند.

رییس بیمارستان طرفه بر لزوم توجه به بعضی از بیماری های چشمی و مراجعه به موقع برای درمان تاکید نمود و اضافه کرد: آب سیاه، آب مروارید پیشرفته، عوارض دیابت روی چشم، جداشدگی شبکیه، استحاله شبکیه، انحرافات چشم در بچه ها که به تازگی ایجاد شده باشد و تومورهای داخل چشمی از جمله مواردی است که اورژانسی تلقی می شوند و درمان آن اصلا نباید به تعویق بیفتد، چراکه عوارض جبران ناپذیری در پی دارد.

وی ادامه داد: درمان در این بیماران باید اورژانسی انجام گردد. به عنوان مثال، بیمارانی که فشار چشم بالایی دارند و به آب سیاه مبتلا شده اند، اگر از ترس کرونا مراجعه ننمایند، بعد از پنج یا شش ماه فشار چشم بالا رفته و عصب چشم از کار می افتد و دیگر درمان فایده ای ندارد.

کریمی با بیان اینکه عوارض دیابت روی چشم، در صورت عدم مراجعه به موقع، غیرقابل برگشت است، گفت: اگر بیمار دیابتی دیر مراجعه کند، آسیب به شبکیه چشم دائمی می گردد و درمان فایده ای ندارد.

فوق تخصص شبکیه و تومورهای داخل چشمی، اظهار کرد: بیمارانی که به علت سن بالا دچار استحاله شبکیه و خونریزی می شوند، باید به صورت اورژانسی مراجعه و تزریقات داخل چشمی انجام دهند. آب مروارید شدید هم اگر به موقع عمل نگردد می تواند تبدیل به آب سیاه شده و به مرور زمان دید فرد را به صورت دائمی کم کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مورد تنبلی چشم در بچه ها نیز ادامه داد: اگر به کودک مبتلا برنامه سه ماهه یا 6 ماهه داده شده باشد که مسئله ای نیست، اما کودکی گه به تازگی انحراف چشم پیدا نموده حتما باید در اسرع وقت مراجعه کند، چراکه یکی از دلایل آن می تواند تومورهای داخل چشمی باشد و اقدام به موقع یاری نماینده خواهد بود.

کریمی بروز تومور شبکیه رتینوبلاستوما را در بچه ها شایع خواند و گفت: این افراد با اینکه شیمی درمانی می شوند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند ولی حتما باید مراجعه نمایند و اصلا نباید درمان را به تاخیر بیندازند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، رییس بیمارستان طرفه در پایان با اشاره به اهمیت حفظ بهداشت چشم در شرایط شیوع کووید-19، توضیح داد: چشم یکی از مهمترین اعضا در انتقال بیماری است و اشک چشم نیز ویروس را نشر می دهد، بنابراین افرادی که در محل های پرخطر با احتمال آلودگی چشمی شاغلند باید حتما از شیلد استفاده نمایند. همچنین توصیه های کلی شست و شوی دست ها، پرهیز از قراردریافت در محل های شلوغ و رعایت فاصله گذاری اجتماعی باید مدنظر قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1389

به "به تعویق انداختن درمان کدام یک از بیماری&zwnjهای چشمی خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به تعویق انداختن درمان کدام یک از بیماری&zwnjهای چشمی خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید