بابک بهداد: مصوبه هیات دولت می تواند مستندسازی در ارگان ها را تخصصی کند

به گزارش سفر به آنتالیا، تهران (پانا) - رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ایران ابراز امیدواری کرد مصوبه تازه هیات دولت به تخصصی شدن مستندنگاری در حوزه های مختلف بیانجامد.

بابک بهداد: مصوبه هیات دولت می تواند مستندسازی در ارگان ها را تخصصی کند

بابک بهداد مستندساز با اشاره به مصوبه تازه هیات دولت و توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره گفت: مستندسازان سالها از فرایند غیر تخصصی حاکم بر تولید مستندسازی در بسیاری از سازمان ها و نهادها گله داشتند و این نقد را در جلسات با ارگان های مختلف مطرح می کردیم. نظر ما این است که پروژه ها باید توسط مستندسازان حرفه ای و وابسته به صنف مستندسازان انجام شود و تنها به ثبت تصاویر توسط بخش روابط عمومی بسنده نشود.

این کارگردان ادامه داد: مستندسازی، تخصصی و کاملا حرفه ای است و کسی که مستندساز است می تواند در فرایند صحیح تولید برای یک پروژه قرار گیرد و یک مستند موثر و عمیق تری درباره موضوع مورد نظر تولید کند. امیدوارم این مصوبه زمینه تخصصی شدن مستندنگاری از پروژه ها را فراهم کند.

کارگردان بهارستان خانه ملت با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا برای مستندسازان مانند سایر حرفه ها مشکل ساز بوده است گفت: بیش از یکسال از شیوع ویروس کرونا در دنیا گذشته است و در این مدت هم گروه های تولید کننده فیلم مستند و هم اشخاص و موضوعاتی که قرار بود جلوی دوربین مستندسازان بفرایند دستخوش تغییراتی شدند که به واسطه گسترش این بیماری در جامعه به وجود آمده بود. بسیاری از پروژه هایی که تلویزیون یا مراکز فیلمسازی تولید می کردند دچار وقفه شدند و حتی تعدادی از مستندسازان و عوامل تولید فیلم ها و افرادی که قرار بود جلوی دوربین بفرایند گرفتار بیماری کرونا شدند.

بهداد افزود: البته مستندسازان فیلم سازان ورزیده ای هستند و ما همیشه در کوران مسائل و بحران مانند جنگ ، سیل، زلزله، آتش سوزی جنگل ها، اعتراض ها و... حضور داشته ایم و دوربین ما هرگز خاموش نشده و به ضبط حقیقت پرداخته است. در دوران کرونا نیز بسیاری از مستندسازان خود را با فضای کنونی به نحوی تطبیق داده اند و با وجود محدودیت ها شروع به کار کرده و برای مردم فیلم مستند تولید کرده اند ضمن اینکه گروه های مستندسازی تیم هایی جمع و جورتری نسبت سایر گروه های فیلمسازی هستند. مستندسازان با استفاده از دانش و تجربه ای که با کار کردن در دوارن سخت کسب کرده اند در این بحران همه گیر دنیای نیز با دقت و سرعت عمل و با نظرکردن به ادامه کارشان مشغولند.

بهداد در جواب این سوال که کمیت تولید آثار مستند در دوران کرونا چگونه بوده است گفت: تعداد آثار تولید شده کاهش پیدا کرده است اما به جرات می توانم بگویم تمرکز فیلمسازان خوب روی کار و موضوعاتی که پیگیری می کردند باقی مانده و در فیلم هایی که اخیرا از دوستان مستندسازم دیده ام آسیبی از نظر فرم و محتوا به لحاظ کیفی وارد نشده است. مستند سازان شاخص کشور در این دوران نیز با همان وسواس و دقتی که مورد نیاز یک فیلم خوب است کارهای شان را تولید کرده اند و شرایط سخت فیلمسازی در دوران کرونا آسیبی به فیلم های شان وارد نکرده است.

کارگردان فیلم مستند نامه گفت: از همان زمان که ویروس کرونا در دنیا و کشور ما شیوع پیدا کرد مستندسازان نه فقط در ایران که در کل دنیا دست به کار شدند و تلاش کردند تا با نگاه های متفاوت روایت های متعددی را از روبرو با بحران کرونا در آثارشان ارائه دهند . این فیلم ها عبارت بودند از آثار خبری، گزارشی، آموزشی و... به جرات می توان گفت از همان روزهای ابتدایی مستندسازان دست به کار شده و در جامعه و مراکز درمانی و در بین بیماران رفته و و برای آگاهی دادن به مردم شروع به مستندسازی کردند و تا جایی که من می دانم گروه های بسیاری برای اینکه بتوانند ماهیت این بیماری را به مردم نشان دهند و آنها را از خطر دور نگه دارند، ریسک کرده و در خط مقدم مبارزه همراه با کادر درمان فعالیت کرده اند. از دستاوردهای این مستند سازان بازتاب تلاش، شجاعت، تخصص و انسانیت کادر درمان و گروه های امدادی مردمی بود و امروز تمام مردم دنیا خود را مدیون این قشر می دانند. این آثار مستند درچند جشنواره از جمله جشنواره سلامت و سینما حقیقت بازتاب های بسیار خوبی داشتند.

بهداد در انتها با اشاره به اینکه کرونا بر روابط اجتماعی و حتی دید ما به انسان و دنیا تاثیر گذاشته و نگاه ما را دستخوش تغییر کرده است، گفت: طبعا این موضوع بر نگاه مستندسازان نیز اثرگذار بوده و در آینده شاهد بازتاب آن در آثار مستند و داستانی خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1659

به "بابک بهداد: مصوبه هیات دولت می تواند مستندسازی در ارگان ها را تخصصی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بابک بهداد: مصوبه هیات دولت می تواند مستندسازی در ارگان ها را تخصصی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید