از بیماری کف دست چه می دانید؟

به گزارش سفر به آنتالیا، اگرچه این بیماری تمایل دارد که بیشتر انگشت حلقه را درگیر کند، اما ممکن است هر کدام یا هر تعداد از انگشتان را مبتلا کند. این بیماری معمولا از انگشت حلقه آغاز می گردد و به انگشتان مجاور سرایت می نماید.

از بیماری کف دست چه می دانید؟

بیماری دوپویترن به تغییر شکل ظاهری دست ناشی از جمع شدن پوست و بافت زیر جلدی در ناحیه کف دست اطلاق می گردد که سیری کند و پیش رونده داشته و تنها راه درمان آن جراحی است.

دکتر محمدعلی اخوت پور - فوق تخصص ترمیمی دست در مورد بیماری دوپویترن و علائم و نشانه های آن توضیحاتی ارائه داد و گفت: بیماری دوپویترن بیماری مختص سفیدپوستان است و در سیاهپوستان نادر است. علت این بیماری احتمالا ژنتیک است که طی آن بافت همبند کف دست بتدریج دچار کاهش طول و انقباض شده و این مسئله موجب خم شدن انگشتان دست می گردد.

وی ادامه داد: اگرچه این بیماری تمایل دارد که بیشتر انگشت حلقه را درگیر کند، اما ممکن است هر کدام یا هر تعداد از انگشتان را مبتلا کند. این بیماری معمولا از انگشت حلقه آغاز می گردد و به انگشتان مجاور سرایت می نماید.

این عضو هیأت علمی بخش ارتوپدی بیمارستان طالقانی با بیان اینکه با آغاز بیماری یک نقطه سفت در کف دست و زیر پوست احساس می گردد، توضیح داد: این نقطه سفت تبدیل به یک طناب سفت می گردد که آرام آرام پوست کف دست را جمع می نماید و هنگامی که پوست کف دست سفت شد، انگشتان نیز آغاز به خم شدن می نمایند.

وی با بیان اینکه معمولا مبتلایان به این بیماری درد ندارند، ولی سیر بیماری پیشرونده بوده و پوست کف دست آرام آرام جمع می گردد، عنوان نمود: زمانی بیمار جراحی می گردد که کف دست بطور مستقیم و مماس بر روی سطح صاف قرار نگیرد؛ از نظر بالینی معادل این حالت عبارت است از خم شدن با زاویه 30 درجه مفصل انگشتان.

دکتر اخوت با بیان اینکه دوپویترن در مردان شایع تر است، بیان نمود: تشخیص این بیماری صرفا بالینی بوده و کلیه آزمایش ها و اقدامات تشخیصی طبیعی است.

این فوق تخصص ترمیمی دست در پایان با بیان اینکه علیرغم سیر کُند و پیشرونده این بیماری، درمان قطعی برای پیشگیری از پیشرفت آن وجود ندارد و تنها درمان استاندارد آن جراحی است، تاکید نمود: در حال حاضر با توجه به شیوع بیماری کرونا و از آنجا که عمل جراحی دوپویترن اورژانسی محسوب نمی گردد، در بیماران ابتلا به کووید 19 عمل جراحی به تعویق می افتد.

منبع: فرادید
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1244

به "از بیماری کف دست چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بیماری کف دست چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید