عزای عروسی در گلستان!

به گزارش سفر به آنتالیا، خبرنگاران/گلستان کرونا دوباره در استان گلستان فرایند صعودی در پیش گرفته و به گفته کارشناسان علت اصلی این امر بی توجهی به پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی و حضور در مراسمات خصوصاً عروسی ها است.

عزای عروسی در گلستان!

بیماری کرونا از ابتدای اسفندماه در کشور و به دنبال آن استان گلستان شیوع پیدا کرد و رفته رفته با اوج گیری آن محدودیت هایی را به همراه داشت. هدف از وضع این محدودیت ها، شکست زنجیره انتقال بیماری و جلوگیری از سرایت بیشتر آن در سطح جامعه بود.

وضع این محدودیت ها و همکاری مردم باعث شد که از هفته دوم فروردین ماه فرایند نزولی مبتلایان کرونا در استان شکل بگیرد و بعد از آن تا حدود دو ماه تعداد مبتلایان در عددی کم ثابت باقی بماند؛ اما بعد از آن از اواخر خردادماه بود که دوباره ویروس در استان کم کم قدرت گرفت و تعداد بیماران بستری بیمارستان ها حدود چهار برابر افزایش یافت.

با آنالیز دقیق معین شده علت اصلی شیوع دوباره کرونا حضور مردم در تجمعات خصوصاً عروسی ها بدون رعایت پروتکل های بهداشتی است. عروسی هایی که نه تنها کام خانواده زوجین و اطرافیان آن ها را شیرین نکرد، بلکه تلخ کامی بعد از شنیدن بیمار شدن حاضرین در عروسی شاید برای همواره در یاد آن ها باقی بماند.

فرایندی صعودی که کرونا در پیش گرفته، مسئولان استان را مجاب به ورود به این موضوع کرد و به همین دلیل روز یکشنبه در ستاد استانی مقابله با کرونا گلستان مصوب شد که برگزاری مراسمات عروسی در تمامی اماکن عمومی و خصوصی ممنوع گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در گفت وگو با خبرنگاران در مورد تأثیرگذاری برگزاری مراسم عروسی در شیوع کرونا، اظهار کرد: در هفته گذشته سه بار از بیمارستان پیامبر اعظم گنبدکاووس که بیشترین بیماران کرونایی این شهر در آن بستری هستند، بازدید کردم. تقریباً از هر بیمار کرونایی که پرسیدم به نظر خودت چگونه به این ویروس مبتلا شدی، گفت که عروسی رفتم.

عبدالرضا فاضل اظهار داشت: حتی از پزشکی که در این بیمارستان بستری بوده نیز پرسیدم که چطور به ویروس مبتلا شدی گفت که عروسی دخترم بود.

وی اظهار داشت: هدف ما از اعمال محدودیت ها در تالارهای پذیرایی و ممنوعیت برگزاری مراسمات این نیست که روی شغل خاصی تمرکز داشته باشیم. این تصمیمات بر اساس گفته بیماران در مورد چگونگی ابتلا به این ویروس گرفته شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان اظهار داشت: علت تعطیلی تالارهای پذیرایی این است که پروتکل بهداشتی مبنی بر پذیرش 50 درصد ظرفیت و استفاده از ماسک تقریباً در همه آن ها رعایت نمی گردد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز در گفت وگو با خبرنگاران مهم ترین علت اوج گیری کرونا در گلستان را شرکت مردم در مجالس عروسی دانست و گفت: از خانواده ها می خواهیم تا زمانی که بیماری کووید 19 وجود دارد و درمانی برای آن پیدا نشده، مراسم عروسی برگزار ننمایند و تنها به عقد زوجین اکتفا نمایند و بعداً در فرصتی مناسب مراسم بگیرند.

سراج الدین عارف نیا اظهار داشت: در بعضی مراسمات عروسی ضمن اینکه جمعیت زیادی حضور پیدا دارند، مهمانان حتی اقدام به دست دادن و روبوسی با یکدیگر می نمایند.

وی گفت: خانواده به این فکر نمایند که با دعوت کردن از مهمانان در مراسم عروسی ممکن است منشأ بیماری و یا فوت بستگان و عزیزان خود شوند.

عارف نیا گفت: در یکی از روستاهای استان که هیچ مورد مرگ ومیر ناشی از کرونا نداشتیم، بعد از برگزاری دو مراسم عروسی در این روستا، چهار نفر فوتی کرونایی داشتیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه نسبت پذیرش بیماران به ترخیص بالاتر است، توضیح داد: بعضی از بیمارستان ها به مرز اشتباع رسیده و تعداد بیماران در همه بیمارستان ها افزایش داشته است. افزایش بستری در بیمارستان ها کار رسیدگی به بیماران را با مشکل روبرو خواهد نمود و این امر افزایش مرگ ومیر را به همراه خواهد داشت. در اردیبهشت و خرداد تعداد فوتی های روزانه ما صفر یا یکی دو مورد بود اما طی دو هفته اخیر متوسط فوتی های روزانه در سطح استان 6 تا 7 نفر است.

کرونا تنها به مرگ ومیر و سختی که برای بیماران و خانواده های آن ها به همراه دارد ختم نمی گردد؛ موضوع مهم دیگری که در مورد بیماری کرونا باید به آن توجه داشت، عوارض ناشی از ابتلا به این بیماری است که حتی بعضی از بیماران سه ماه بعد از بهبودی از این بیماری هنوز هم با عوارض ناشی از آن از جمله سرفه های شدید و نفس تنگی روبه رو هستند.

یک فوق تخصص ریه در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه کرونا هم عوارض ریوی حاد و هم عوارض ریوی مزمن به دنبال دارد، اظهار کرد: بیماران کرونایی با تب، سرفه، خلط، بدن درد و تنگی نفس روبرو می شوند. عوارض ریوی مزمن که معمولاً بعد از عوارض ریوی حاد اتفاق می افتد، ناشی از فیبروز بوده و سرفه از جمله این عوارض است.

بابک پیوندی اضافه کرد: درمان عوارض ریوی مزمن بسیار سخت بوده و نیازمند پیگیری جدی بیمار است. بیمار باید به صورت هفتگی تحت نظر پزشک باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه هنوز شناخت کاملی از عوارض مزمن بیماری نداریم، توضیح داد: شاهد آن هستیم که ویروس علاوه عوارض ریوی، درگیری سیستم عصبی مرکزی، سیستم گوارش و درگیری قلبی نیز برای بعضی بیماران ایجاد می نماید.

پیوندی با اشاره به تشدید آلرژی در بیماران بعضی بیماران کرونایی، گفت: بعضی از بیماران از قبل زمینه آلرژی داشتند و بعد از ابتلا به کرونا به خاطر عفونتی که در ریه بوجود آمده، آلرژی آن ها بدتر شده است. این افراد که آلرژی آن ها تشدید پیدا نموده، ممکن است نسبت به بوی عطر، سیگار، سرخ کردنی و غیره واکنش نشان دهند. معمولاً درمان این بیماران در یک فرایند دو هفته تا یک ماه جواب خواهد داد.

چه خوب است شادی یک یا چند شبه را به تلخی و حسرتی که شاید تمام عمر به همراه داشته باشد، ترجیح ندهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1129

به "عزای عروسی در گلستان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزای عروسی در گلستان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید