200 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

به گزارش سفر به آنتالیا، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه بیش از 200 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که تصمیم مجلس ساماندهی این شرایط است.

200 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، علیرضا زاکانی عصر پنجشنبه در نشست خبری با موضوع لایحه بودجه سال 1400 در جمع اهالی رسانه استان قم در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اندیشیدن تمهیدات لازم برای جلوگیری از فرار اقتصادیاتی توسط مجلس و دولت اظهار کرد: فرار اقتصادیاتی در کشور بیش از 200 هزار میلیارد تومان بوده و این فاجعه بزرگی برای کشور است و این فرار اقتصادیاتی بیشتر مربوط به کسانی است که بیشترین سرمایه را دارند و در بخش خدماتی و دلالی فعالیت می کنند و مجلس نیز مصر است تمامی تحرکات اقتصادی کشور بر مدار اقتصادیات شکل بگیرد و دولت نیز باید مبتنی بر مصالح کشور در این زمینه ریل گذاری کند و لحاظ کردن کاهش میزان اقتصادیات برای بخش تولید در بودجه 1400 از جمله آنها است.

وی اظهار داشت: لایحه بودجه که از سوی دولت به مجلس ارائه شده دارای اشکالات اساسی است و با علم به اینکه نمی توانند نفت را به فروش برسانند، بسته شده است و آسیبی که امروز مردم از شرایط اقتصادی می خورند ناشی از محتوای بودجه دو سال قبل دولت است.

کلیات بودجه باید رد می شد تا در مرحله بعد اصلاح شود

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در بودجه سال 1400 دولت، 332 هزار میلیارد تومان کسر بودجه پیش بینی می شود که منابع در نظر گرفته شده بودجه 1400 نیز موهوم و غیر واقعی است.

وی با بیان اینکه بودجه ای که به مجلس آمد بیشتر به درد فروپاشی می خورد تا اداره کشور، ادامه داد: بررسی های اولیه لایحه بودجه 1400 حاکی از آن بود که کلیات بودجه باید رد می شد تا در مرحله بعد اصلاح شود که در ادامه با نامه رهبر معظم انقلاب روبرو و اصلاح بودجه با شروط اعلامی، آغاز شد.

زاکانی مطرح نمود: در مرکز پژوهش ها گزارش های متنوعی داشتیم که بودجه 1400 می بایست رد شود، اما با افق در نظر گرفته شده برای اصلاح، تصمیم گرفته شد تا بودجه، اصلاح شود و امروز مجلس باید همت عالی جهت اصلاح بودجه داشته باشد و زبان گویایی برای ارائه گزارش اصلاحات به مردم داشته باشد.

کننده مردم قم در مجلس با اشاره به اینکه حذف ارز 4200 تومانی از بودجه به گفته معاون رئیس جمهور و کارشناسان اقتصادی کاری بزرگ بود، اضافه کرد: این موضوع البته در بیانات اخیر رئیس جمهور و برخی دیگر از مسئولان دیده نشد و مجلس مصمم به اصلاح این امور است.

چرخه توزیع نادرست ارز 4200 تومانی عامل گرانی ها

زاکانی مطرح نمود: میزان ارز 4200 تومانی در بودجه سال 98، 15 میلیارد دلار بود و در سال 99 به 9 میلیارد دلار کاهش یافت که عمده آن صرف خرید نهاده های دامی، دارو و مواد روغنی شد که در نتیجه نادرست بودن چرخه توزیع با وجود تخصیص ارز 4200 تومانی شاهد بودیم که قیمت های محصولاتی همچون مرغ بسیار افزایش یافت.

وی ادامه داد: کارشناسان اقتصادی و کشاورزی محاسبه کردند که با ارز 30 هزار تومانی، مرغ کیلویی 37 هزار تومان می شود، که باید این سوال را مطرح نمود چطور ممکن است با ارز 4200 تومانی امروز قیمت مرغ بیش از این مقدار می شود که این امر نشان از چرخه معیوب این اقدام دارد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: یک طبقه خاص از جامعه نباید همه امکانات کشور را ببلعند و امروز متأسفانه 70 درصد سپرده های بانکی مربوط به 1 درصد از و 90 درصد آن به 4 درصد جامعه اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه هدف مجلس در اصلاح بودجه، خشکاندن تبعیض است، اضافه کرد: در سال گذشته 37 هزار میلیارد تومان گاز LPG توسط شرکت گاز فروخته شد اما ردیفش در بودجه نبود و برای سال بعد 67 هزار میلیارد تومان محاسبه شد که باز هم دولت علاقه ای برای اضافه کردن آن به بودجه نداشت اما مجلس مصمم است تا جلوی این گونه اقدامات گرفته شود و شفافیت ملاک عمل باشد.

مسکن تبدیل به کالای سوداگر شده است

کننده مردم قم در خانه ملت گفت: سالانه یک میلیون مسکن در کشور باید ساخته شود که در طول چهار سال 4 میلیون که 350 هزار عدد آن با تسهیلات و مابقی تکلیفی است و مسکن از یک کالای سوداگر باید خارج و به عنوان نیاز ضروری جامعه در نظر گرفته شود و هدف گذاری مجلس برای این کار، ارائه تسهیلات ساخت مسکن است.

وی اظهار داشت: مجلس در تسهیل امر تولید و حمایت از تولیدکنندگان با دولت همراهی می کند که بحث اقتصادیات تصمیم گرفته شد از 25 درصد به 20 درصد برای بخش تولیدی کاهش یابد که این مباحث می تواند به امر تولید داخل کمک کند.

زاکانی تاکید کرد: برای اولین بار در تاریخ کشور، در لایحه بودجه، 40 هزار میلیارد تومان اختلاف درآمد و هزینه بوده و این امر باعث تعجب است و ما معتقدیم که باید اصلاحات بودجه به سمتی سوق داده شود که بیشترین منفعت به مردم برسد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه باید تقسیم ثروت در میان عموم ملت، مدنظر باشد، اضافه کرد: متأسفانه بودجه پیشنهادی سال 1400 استخوان های عموم مردم را خورد می کند و ریشه بخش زیادی از جامعه زده می شود و به همین دلیل مجلس دست به اصلاحات زد.

وی تاکید کرد: بودجه باید شفاف باشد و یکی از مسائل کشور عدم شفافیت در بخش های مختلف است.

زاکانی اظهار کرد: 2 سال در کشور رکود تورمی داشتیم که این شرایط، شرایط را سخت کرد و کرونا هم این سختی را تشدید کرد و بسکمک از مشاغل خورد آسیب دیدند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1458

به "200 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "200 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید