گرانی 600 درصدی هتل و رستوران

به گزارش سفر به آنتالیا، خبرنگاران: آنالیز میانه هزینه عایدی خانوارهای کشور نشان می دهد که خانواده ها طی چند سال گذشته، از یکسو به علت رشد شدید قیمت کالاهای مصرفی ضروری از جمله خوراک و مسکن و از سوی دیگر افزایش نرخ بلیط هواپیما، اتوبوس و قطار و بعلاوه افزایش قیمت هتل ها و رستوران ها، مجبور به کنار گذاشتن یا کاهش چشمگیر سرگرمی و گردش شده اند و سبک زندگی شان تغییر یافته است.

گرانی 600 درصدی هتل و رستوران

به گزارش اقتصاد نیوز ،سه دسته از کالاها در شب عید به مرز بی سابقه ای رسیده است. درامدهای تورمی کفش و پوشاک، هتل و رستوران در بهمن سال جاری رکوردهای بالایی به ثبت رسیده است و به باور بعضی موجب کاهش سهم مصرف این کالاها از سبد هزینه خانوار شده است، اتفاقاتی که رنگ و بوی عید سال های اخیر را کمرنگ تر نموده است.

اسفند بی رونق

چند سالی است که اسفند دیگر رنگ و بوی گذشته را ندارد. بر خلاف گذشته که مردم شور و شوق زیادی برای خرید کفش و لباس نو و آجیل شب عید و سفر رفتن در ایام نوروز داشتند، چند سالی است که استقبال از عید نوروز رونق گذشته را ندارد.

بعضی می گویند این اسفند بی رونق، عیدی تورم به مردم بوده است. افزایش افسارگسیخته قیمت ها موجب تغییرات در مسیر خرید مردم شده است. آن طور که گزارش بهمن 1401 نشان می دهد، شاخص قیمت ها در تمامی گروه های عمده نسبت به سال گذشته افزایش یافته اند.

در آستانه سال 1402، آنالیز سه شاخص مهم در کشور نشان می دهد هزینه های شب عید بیشتر از قبل شده و سبد مصرفی این کالاها کمتر شده است.

آنالیز های مرکز آمار نشان می دهد که بالاترین تورم نقطه ای ثبت شده در بهمن سال جاری مربوط به گروه هتل و رستوران بوده است. شاخص قیمت مصرف نماینده در این گروه 791.5 بوده و تورم نقطه ای آن به حدود 79 درصد رسیده است. منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

این بدان معناست که هزینه خانوارهای کشور برای استفاده از هتل و رستوران به طور میانگین 79 درصد بیشتر از بهمن 1400 شده است. این افزایش در شاخص قیمت یک سال منتهی به نیمه زمستان سال جاری در حالیست که تورم نقطه ای گروه هتل و رستوران در بهمن سال 1396 تنها 6.8 درصد تخمین زده شده و شاخص قیمت در آن مقطع برابر با 109.1 بوده است. این یعنی 625 درصد افزایش در پنج سال.

کاهش سهم تفریح و فرهنگ از هزینه خانوار

در گروه تفریح و فرهنگ نیز تورم نقطه ای در بهمن سال جاری، 32.6 درصد ثبت شده که بیشترین میزان از ابتدای 1401 بوده است.

آنالیز میانه هزینه عایدی خانوارهای کشور نشان می دهد که خانواده ها طی چند سال گذشته، از یکسو به علت رشد شدید قیمت کالاهای مصرفی ضروری از جمله خوراک و مسکن و از سوی دیگر افزایش نرخ بلیط هواپیما، اتوبوس و قطار و بعلاوه افزایش قیمت هتل ها و رستوران ها، مجبور به کنار گذاشتن یا کاهش چشمگیر تفریح و گردش شده اند و سبک زندگی شان تغییر یافته است.

به عبارت دیگر، چون غذا و مسکن، کالاهایی ضروری و غیرقابل جایگزین هستند، خانوارها ناچار شده اند هزینه های دیگر زندگی خود را از سبد مصرفی شان حذف نمایند.

طبق داده های مرکز آمار در مورد سهم هزینه های خانوار در بخش های مختلف مشاهده می گردد نسبت فعالیت های مربوط به تفریح، تفریح و خدمات فرهنگی از میانه هزینه خانوار شهری در سال گذشته تنها حدود 2 درصد بوده که در مقایسه با سال 93 حدود 2 واحد درصد کاهش یافته است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 12 اسفند 1401 بروزرسانی: 12 اسفند 1401 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2243

به "گرانی 600 درصدی هتل و رستوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی 600 درصدی هتل و رستوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید