هشدارهای مهم آتش نشانی درباره خطرات گازگرفتگی

به گزارش سفر به آنتالیا، امسال، رکورد بالای مرگ و میر، سفت و سخت دست کروناست. چنان جان می گیرد و جلو می رود که خیلی ها یادشان رفته هر ساله و با ورود به فصل سرما، بحث داغ روز، گاز مرگبار مونوکسیدکربن است و این که چه کنیم خفه نشویم اما، امسال همه آن قدر درگیر ویروس کووید 19 هستندکه تقریبا هیچ خبری از هشدارهای گازگرفتگی نیست.

هشدارهای مهم آتش نشانی درباره خطرات گازگرفتگی

در کنار این فراموشکاری ها، سازمان آتش نشانی تهران هم با توجه به این موضوع تصمیم گرفت دوباره بحث مرگبار بودن گاز مونوکسیدکربن را با اجرای طرحی به مردم یادآوری کند.

در چند روز گذشته ، شاهد مرگ های تلخ بر اثر گازگرفتگی بودیم که سهل انگاری متهم اصلی آنها بود، به همین خاطر در آژیر قرمز امسال سراغ جلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی تهران رفتیم تا دلایل آمار بالای گاز گرفتگی و روش های مناسب استفاده از وسایل گرمایشی را بررسی کنیم.

در بحث تلفات و مسمومیت ها، آیا می توان گفت بخش زیادی از مردم نکات ایمنی را نمی دانند یا به طور عمدی به آن بی توجهی می کنند؟

در حال حاضر در دوره و زمانه ای هستیم که نمی توانیم بگوییم مردم نمی دانند، مگر تعدادی از افراد قدیمی که سروکار چندانی با آموزش ندارند. به دلیل وجود فضای مجازی، حتی روستاها و شهرستان های دوردست هم به اطلاعات ساده دسترسی دارند البته این برمی شود به این که افراد چقدر برای آن مهم ارزش قائل باشند. موارد زیادی بوده که فرد برای دانلود یک فیلم طولانی، اینترنت زیادی مصرف کرده، اما علاقه ای به باز کردن مطلبی در مورد کرونا یا گاز مونوکسیدکربن ندارد و اهمیتی هم نمی دهد. بنابراین مردم به اطلاعات دسترسی دارند، اما همیشه تصور می کنیم حادثه برای دیگران است و برای ما اتفاق نمی افتد.

گاز گرفتگی چه علائمی دارد؟

علائم آن خیلی شبیه سرماخوردگی است و برای همین خیلی ها اهمیت نمی دهند. گازگرفتگی ابتدا با یک سردرد،گلو درد، آبریزش بینی و سرفه احتمالی شروع می شود. اگر فرد در محیط آلوده بماند در ادامه، با اختلال در تصمیم گیری، حرکت، تنگی نفس، احساس درد در قفسه سینه و شکم و دو بینی روبرو شده و اگر باز هم همچنان در محل آلوده بماند به بیهوشی و کمای کامل و مرگ او منجر می شود.

امسال سازمان آتش نشانی برای پیشگیری از تلفات گازگرفتگی چه می کند؟

هر سال و با ورود به فصل سرما، عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسایل گرمازا باعث می شود تا انتشار گاز خطرناک مونوکسیدکربن، جان تعدادی از هموطنان مان را بگیرد. سازمان آتش نشانی تهران هرساله و برای کاهش تلفات ناشی از گاز و همچنین ارتقای اطلاعات ایمنی شهروندان، اقدام به ساخت برنامه های آموزشی و پخش آن از صدا و سیما می کند، اما امسال با وجود کرونا، بیشتر حواس ها به سمت این بیماری رفته است و بسیاری از مردم در مورد کرونا و آنفلوآنزا و آلودگی صحبت می کنند و کمتر کسی به بحث گاز مونوکسیدکربن می پردازد. بر همین اساس، در سازمان آتش نشانی تهران و با همکاری سازمان های امدادی مانند شرکت گاز، اورژانس، شبکه پنج صدا و سیما، اداره کل آموزش های شهروندی شهرداری تهران، کارگروهی تشکیل دادیم و از سوم تا هفتم آبان ماه، هفته ای تحت عنوان هفته مقابله با مخاطرات گاز مونوکسید کربن نامگذاری کردیم.

امسال بجز کرونا، غول دیگری هم به نام گاز مونوکسیدکربن وجود دارد که چه بسا خطرناک تر از کروناست. اما اگر کسی درگیر گاز مونوکسیدکربن شود، اگر او را نکشد، دچار مصدومیت های شدید خواهد شد. به گواه آمار، سالانه، حدود 800 نفر در کشور به خاطر مسمومیت با این گاز فوت می کنندکه این فقط یک صدم کسانی است که دچار مسمومیت با این گاز می شوند.

در چه نقاطی از تهران با بیشترین آمار تلفات ناشی از گازگرفتگی روبرو هستیم؟

تقسیم بندی منطقه ای نداریم، ولی تجربه نشان داده که محلات قدیم با بافت های فرسوده ، بیشتر درگیر این حوادث است.

یکی از بخاری های پرطرفدار، بخاری بدون دودکش است. می شود به این ها اعتماد کرد؟

این بخاری ها به لحاظ ایمنی، چندان مورد تایید نیست، اما استانداردهای خودشان را دارند. از نظر ما کارشناسان ایمنی، از بخاری های بدون دودکش در ادارات، مغازه ها و نقاطی که در به طور دائم باز و بسته می شود و شب فرد در آن جا نمی خوابد، قابل استفاده است، اما برای استفاده در خانه؛ مناسب نیست. گرچه در این نوع بخاری ها، قطعه ای بنام ODS وجود دارد که اگر میزان اکسیژن موجود در محیط کم شود، اتوماتیک شعله را قطع می کند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این قطعه تا ابد درست کارکند. بنابراین ممکن است مشکل پیدا کند و صاحبخانه باخبر نشود و حادثه رخ دهد، برای همین بهتر است از این نوع بخاری در منازل استفاده نشود.

در خرید یک بخاری استاندارد، به چه نکاتی توجه کنیم؟

مهم ترین نکته این است که استاندارد بوده و خدمات خوبی داشته باشد. مردم خیلی به تبلیغات اکتفا نکنند و بهتر است از مصرف کننده های قبلی بپرسند که آیا از کارکرد آن بخاری راضی بوده اند یا خیر و با این اطمینان می شود بخاری بهتری خریداری کرد. بخش بعدی کار برمی شود به دودکش ها که اگر داخل دیوار باشد که باید باشد، حفظ و رعایت اصول آن به نظام مهندسی ساختار ساختمان برمی شود که مهندسان و ساختمان سازان باید با وجدان ودرست کارکنند. در کنار این دو مورد، باز هم تاکید می کنم، دودکش های پشت بخاری را همیشه بررسی کنید، اگر داغ بود، یعنی بخاری درست کار می کند، اما اگر سرد بود، حتما مشکل دارد.

محمد غمخوار - دبیر حوادث روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1385

به "هشدارهای مهم آتش نشانی درباره خطرات گازگرفتگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدارهای مهم آتش نشانی درباره خطرات گازگرفتگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید