هزینه های سرسام آور خانه تکانی؛ 3 میلیون تومان برای یک گردگیری جمع و جور

به گزارش سفر به آنتالیا، هرچه به نوروز نزدیک تر می شویم، روزهایمان بیش از هر زمان دیگری رنگ شست وشو و گردگیری به خود می گیرد. خانه تکانی ها، اما دیگر مانند گذشته نیست. حالا هر کار کوچکی در خانه را می توان به متخصص خود سپرد؛ از گردگیری و شست وشو، تا تمیزکردن دیوار ها و لکه گیری مبل و شستن فرش و پاکیزگی ملحفه ها. اما چه کسی باید این کار ها را انجام دهد؛ وقتی اهالی خانه در فکر معاش، در محل کار خود حاضرند.

هزینه های سرسام آور خانه تکانی؛ 3 میلیون تومان برای یک گردگیری جمع و جور

به گزارش همشهری، بی شک اینجاست که استفاده از مهارت متخصصان به کار می آید؛ متخصصی که بداند برای از بین بردن لکه ها از چه محلول هایی استفاده کند و چطور چرک و کثیفی را بی آنکه آسیب جدی به خود برساند، از بین ببرد. هیچ یک از این کار ها هم رایگان نیست. حتما برای اینکه روز های نوروز خانه تان را بتکانید و رنگ و روی تازه ای در عید به آن بدهید، باید دست به جیب شوید. اما چقدر باید برای این کار هزینه کنید؟ ما برای اینکه بدانیم در روز های آخر سال تمیزی خانه چه مقدار هزینه برمی دارد، با بسیاری از این مراکز خدماتی تماس گرفتیم و میانگینی از هزینه ای که باید برای نظافت خانه پرداخت کنید، به دست آورده ایم.

اولین نیاز خانه تکانی نیروی خدماتی

هرچه به نوروز نزدیک می شویم آگهی های چسبانده شده روی دیوار، روزنامه ها و سایت ها هم بیشتر و بیشتر می گردد؛ آگهی هایی که ماهرترین نیرو های خدماتی را با حداقل و حداکثر ساعت به شما معرفی خواهند کرد. ساعت، اما از عوامل مهم در قیمت نظافت منزل است. به طور معمول حداقل ساعت کاری نیرو های نظافتچی 4 ساعت است و شما می توانید با توجه به حجم کار مورد نیاز خود و فهرست قیمت نظافت منزل، دستمزد نظافتچی را محاسبه کنید. اما انجام 8ساعت نظافت منزل در منطقه ها مختلف شهر ساعتی بین 30 تا 80هزار تومان فرق دارد. برای این ساعت نظافتچی خانم حدود 20هزار تومان با نظافتچی آقا هم تفاوت قیمت دارد؛ به طوری که 8 ساعت کار نظافت آقایان 250 هزار تومان و همین ساعت کار به وسیله نظافتچی خانم 270 هزار تومان هزینه بر است. برای هر ساعت اضافی نیز 35 هزار تومان به مبلغ افزوده خواهد شد. البته اگر بخواهید نیروی خود را وارد راهرو و درگیر نظافت ساختمان کنید، درنظر داشته باشید که یا باید قرار ساعتی ببندید یا برای راه پله ها نیروی دیگری را به کار بگیرید. معمولا برای نظافت ساختمان های بالای 4 طبقه، 140 تا 180 هزار تومان هزینه دریافت خواهد شد. حیاط بالای 20متر و پارکینگ، هزینه اضافی به مبلغ مدنظرتان اضافه خواهد نمود.

این رقم را به سایر هزینه ها مانند انعام و عیدی هایی که باید با نزدیک شدن به روز های عید نوروز بپردازید، بیفزاید. همه این ها هزینه هایی است که باید پرداخت کنید، اما مقدار رضایت خود را چندان درنظر نیاورید. مثلا بار ها شنیده شده که فکر نموده اید چقدر نیروی خدماتی تان آهسته کار می نماید و چقدر زمان هدر می دهد. یا ازکیفیت کارش راضی نبوده اید یا نیروی کار دیرتر از زمانی که منتظرش بوده اید، رسیده است. این وسواس ها را در روز های شلوغ انتها سال فراموش کنید. به کارگیری نیروی خدماتی برای نظافت داخل منزل از 120 تا 400 هزارتومان است. میانگین مبلغی که باید برای نیروی خدمات درنظر بگیرید 260 هزار تومان است.

خشکشویی؛ از پرده تا ملحفه ها

مقدار و ابعاد از اصلی ترین عوامل مؤثر بر هزینه خشکشویی خواهد بود. شست وشو هم به پرده، ملحفه ها و پتو محدود نمی گردد، اما این ها مهم ترین موارد مراجعه به خشکشویی ها هستند. هرچه تعداد پرده ها بیشتر یا بزرگ تر باشد هزینه خشکشویی نیز بیشتر می گردد. هزینه خشکشویی پرده های ابریشم، کشمیر یا ترمه نسبت به هزینه پرده های ساتن، کتان و توری به طور معمول 3 تا 4 برابر و نسبت به قیمت خشکشویی پرده حریر 2 تا 3 برابر بیشتر است. قیمت شست وشوی پرده زبرا و چاپی یا لوردراپه بعد از آنالیز به صورت توافقی با کارفرما معین می گردد. شست وشوی هر تخته پرده مخمل، ابریشم و کتان 175 هزار تومان و اتوی آن 75 هزار تومان است. شست و شوی آستر، تور و حریر یک در 3 متر، 33 هزار تومان و اتوی آن 19 هزار تومان است. تافته و کتان هم هر متر 44 هزار تومان شسته و 25 هزار تومان اتو می گردد. پرده رومن و لوردراپه نیاز به کارشناسی دارد و زبرا و شید 250 هزار تومان شست وشو خواهد شد. شاید بتوان گفت شما می توانید به طور میانگین از 50 تا 170 هزار تومان پرده های خانه را شسته تحویل بگیرید.

اما اگر به داخل کمد ها هم بروید و بخواهید پتوهایتان را هم به خشکشویی بسپارید، باید برای هر پتو 63 هزار تومان و برای لحاف 81 هزار تومان و لحاف پر 163 هزار تومان بپردازید. ملحفه 38 هزار تومان شسته و 19 هزار تومان اتو خواهد شد. شستن هر بالشت پر و رو فرشی هم 63 هزار تومان است؛ بنابراین خشکشویی پرده ها 80 تا 250 هزار تومان می گردد. میانگین را می توانید 165 هزارتومان درنظر بگیرید. خشکشویی کالای خواب خانواده 4 نفره از 700 هزار تومان تا یک میلیون و 450 هزار تومان است؛ یعنی شما برای خانواده کوچک خود باید میانگین یک میلیون و 75 هزار تومان پرداخت کنید.

قالیشویی؛ از دستی تا ماشینی

سنـتـی تـرین شمـایل خانه تکانی شستن قالی و فرش هایی است که تصویری از حیاط های پرنقش آب خورده و پشت بام های مفروش آفتاب دیده را در شستن و خشک کردن قالی ها برایمان به ارمغان می آورد؛ کاری سخت، طاقت فرسا و سنگین که در عین حال مهیج است. از این رو شستن قالی از حیاطی ترین شمایل خانه تکانی است. نرخ آن نیز از قالی دستی تا ماشینی و موکت فرق دارد. شست وشوی قالی ها نیز به نسبت متراژ و تراکم قیمت گذاری می گردد. فرش های ماشینی هر متر از 15 تا 25 هزار تومان شسته می گردد. مثلا فرش ماشینی 500 شانه، گران تر و 350شانه مقرون به صرفه تر شسته خواهد شد. در فرش های دستباف اصولا کارشناسی انجام می گردد. اما معمولا قیمت به طور میانه 40 هزار تومان در هر متر است. البته تیرگی و روشنی زمینه فرش هم در این قیمت گذاری مؤثر است. شستن موکت و کناره ماشینی هم بسته به ساده یا پالاز بودن آن با قیمت های متفاوتی شسته می گردد؛ یعنی از متری 13 تا 15 هزار تومان. معمولا قالیشویی ها میانگین شست وشوی هر متر از قالی ها را 15 تا 60 هزار تومان درنظر می گیرند.

سپردن فرش ها به قالیشویی اگر 2 تخته فرش 9 متری دستباف و ماشینی باشد، از 135 هزار تومان تا 360 هزار تومان خواهد شد؛ یعنی میانگین باید درنظر بگیرید 247 هزار و 500 تومان برای فرش کنار بگذارید.

اما حالا نوبت به هزینه شست وشو به مبل ها هم رسیده است. قیمت شست وشوی مبل بین کارفرما و کارگر هم به علت نوع استفاده از مواد، جنس مبل و... توافقی است. به طور مثال، قیمت شست وشوی یک دست مبل 7 نفره از 350 هزار تومان به بالا و یک دست مبل 9 نفره 500 هزار تومان به بالا خواهد بود. هرچند صاحب مبل هایی که پارچه کمتری در آن استفاده شده هزینه کمتری پرداخت خواهد نمود که به طور میانگین 150 تا 300 هزار تومان خواهد بود.

از سویی در شست وشوی مبل 7 نفره هم باید 350 هزار تا 500 هزار تومان هزینه کنید. میانگین شستن مبل های شما 425 هزار تومان خواهد شد.

مواد شوینده برای خودمان و نیرو های خدمات

ما به وسایل و لوازم مورد نیاز برای خانه تکانی، چه خودمان دست به کار شده و چه نیروی خدماتی برای این کار درنظر گرفته باشیم، نیازمندیم. همین لوازم نیز هزینه های قابل توجهی به خانواده تحمیل خواهد نمود. مثلا نیاز مبرم به پاک کننده ها از چندمنظوره تا سفیدکننده و شیشه شوی، جلا دهنده، براق کننده، جرم گیر، چربی زدا، شامپوی فرش و مبل، سرکه و جوش شیرین، پودر و مایع لباس و ظرف تا ابزارهایی، چون دستکش، ماسک، حوله و دستمال، اسکاچ و سیم و روزنامه باطله تا گردگیر، تی و فرچه. اما برای همه این ها چقدر باید بپردازیم؟

مایع لباسشویی به طور میانگین 70 هزار تومان، مایع ظرفشویی یک لیتری 20 هزار تومان، یک عدد شیشه پاک کن 20 هزار تومان و سفید کننده 4 هزار گرمی 35 هزار تومان، یک عدد چندمنظوره 40 هزار تومان و یک جرم گیر 30 هزار تومان و یک عدد جرم گیر شیرآلات 40 هزار تومان خواهد بود. پودر دستی هزار گرمی 20 هزار تومان، شامپو فرش یک لیتری 30 هزار تومان و دستکش هم همین قیمت است. 20 هزار تومان هم می گردد مبلغ اسکاچ و سیم که باید به این هزینه ها اضافه گردد. البته این هزینه ها حداقلی و مایحتاج خانواده ای کوچک است. برای تهیه مواد شست وشو و کالای نظافت از 350 تا 700 هزار تومان با میانگین 525 هزار تومان هزینه می گردد.

در کل چقدر خرج داریم؟

چنانچه دیدیم، خانه تکانی را در 6 دسته کلی می گردد پیگیری کرد. حالا باید ببینیم میانگین هزینه ای که خانواده باید برای خانه تکانی کنار بگذارد، چقدر است. اگر برای خرید وسایل و لوازم نظافت میانگینی حدود 525 هزار تومان درنظر بگیریم و به نیروی خدماتی که 8 ساعت در خانه شما کار می نماید، تا 260 هزار تومان پرداخت کنید و کار منزل تان در همان یک روز و وعده تمام گردد و درنظر بگیریم که با 165 هزار تومان پرده ها را شسته و با یک میلیون و 75 هزار تومان لوازم خواب را از خشکشویی تحویل بگیرید و با 247 هزار و 500 تومان فرش ها را شسته و با 425 هزار تومان مبل ها را برای عید آماده کنید، سر جمع با حداقل ها باید 2 میلیون و 697 هزار و 500 تومان هزینه کنید؛ بنابراین شما برای خانه تکانی در اسفندماه، سر کیسه را تا حدود 2 میلیون و 700 هزار تومان باید شل نموده باشید. این رقم منهای نوسان بازار، عیدی هایی که به نیرو های کار باید پرداخت کنید و کم و زیاد مواد مصرفی و اسباب و وسایل تان است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2068

به "هزینه های سرسام آور خانه تکانی؛ 3 میلیون تومان برای یک گردگیری جمع و جور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه های سرسام آور خانه تکانی؛ 3 میلیون تومان برای یک گردگیری جمع و جور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید