نباید برای معتادان جزیره ساخت

به گزارش سفر به آنتالیا، تهران (پانا) - درحالیکه برخی کارشناسان حوزه اعتیاد نسبت به طرح دهکده سلامت انتقاد و اعلام مخالفت کرده اند، معاون پژوهشی موسسه کادراس این طرح را مشروط بر رعایت چند اقدام، طرح خوبی می داند و می گوید در بسیاری از کشورهای جهان این موضوع تایید شده که برای درمان معتادان باید آن ها در بستر جامعه درمان و شرایطی برایشان مهیا شود تا عادات بد را ترک کنند؛ لذا در صورت راه اندازی دهکده سلامت معتادان، این دهکده باید در بطن شهر باشد یا در صورتی که قرار است در منطقه ای مجزا ساخته شود باید به صورت طرح های پایلوت و آزمایشی بررسی شود.

نباید برای معتادان جزیره ساخت

به گزارش ایسنا، منصور براتی با بیان اینکه طرح دهکده سلامت از چند منظر قابلیت بررسی دارد، گفت: ما نیازمند ایجاد تحول در چرخه های درمانی اعتیاد هستیم، زیرا طبق آمارهای موجود حدود 90 درصد افرادی که در برنامه های ترک اعتیاد شرکت می کنند مجددا دچار عود اعتیاد می شوند؛ بنابراین تعیین است در چرخه های درمانی اعتیاد در کشور دارای مشکل و نیازمند تحول هستیم، لذا هرگونه اقدام در راستای این تحولات، گامی مثبت خواهد بود.

وی شرح داد: در نگاه اول زمانی که به پیشنهاد طرح دهکده سلامت نگاه می کنیم، به نظر طرح خوبی است، زیرا تا پیش از این، چندان طرحی برای ساماندهی معتادان متجاهر وجود نداشته و صرفا در برخی موارد دیده شده است طرح هایی در راستای جمع آوری معتادان اجرا می شود. هرچند که مراکز ماده 16 برای معتادان متجاهر وجود دارد اما معتادانی که در آن مرکز نگهداری می شوند بعد از فرآیند سم زدایی، مجددا به چرخه اعتیاد بازمی گردند.

براتی با بیان اینکه افراد معتاد عمدتا دچار یک مدل تفکری هستند که به آن طرز فکر اعتیادآور می گویند و در افراد به شخصیت اعتیادآور تبدیل می شود، گفت: افراد دارای اعتیاد تفکرات خاصی دارند، همه چیز را مطلق می بینند و خود را قربانی بی توجهی یا کم توجهی دیگران می دانند؛ این نوع نگرش ها باید زمان درمان افراد دارای اعتیاد از آنها جدا شود. این درحالیست که در کمپ ها کمتر چنین اتفاقی رخ می دهد و نتیجه آن است که معتادان با وجود اینکه در دوره های سم زدایی شرکت می کنند، دوباره به چرخه اعتیاد بازمی گردند.

به گفته معاون پژوهشی موسسه کادراس، در مراکز و کمپ ها حدود 70 درصد کاری که برای معتادان انجام می شود سم زدایی است، در تفکر معتادان تغییری ایجاد نمی شود و مهارت چندانی به آنها نمی آموزند. اما در طرح دهکده سلامت تحولی نسبت به مراکز ماده 16 ایجاد می شود که به جز سم زدایی و نگاه پزشکی به مسئله اعتیاد تا حدی از چرخه بسته ابتدایی فراتر می رود و به نظر از این دیدگاه که به افراد آموزش هایی ارائه می شود، طرح خوبی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایجاد دهکده سلامت باعث قرنطینه شدن معتادان نمی شود؟ اینطور پاسخ داد: تجربیات نشان می دهد که نباید یک مدل زندگی مصنوعی و منفک از بقیه جامعه برای معتادان ایجاد شود. زمانی که معتادان در یک منطقه جمع می شوند، معمولا تخطی از قوانین صورت نمی گیرد و آنها بیشتر قانون را رعایت می کنند اما این تا زمانی است که آنها در آن منطقه وجود دارند. در واقع در بسیاری از کشورهای جهان این موضوع تایید شده که برای درمان معتادان باید آنها در بستر جامعه درمان و شرایطی برایشان مهیا شود تا بتوانند عادات بد را ترک کنند.

معاون پژوهشی موسسه کادراس ادامه داد: لذا در صورت راه اندازی دهکده سلامت معتادان، این دهکده باید در بطن شهر باشد یا در صورتی که قرار است در منطقه ای مجزا ساخته شود باید به صورت طرح های پایلوت و آزمایشی بررسی شود.

وی با بیان اینکه در دهکده سلامت باید شرایط زندگی عادی برای معتادان فراهم شود، تاکید کرد: نباید در این دهکده اینطور به نظر برسد که جزیره ای برای معتادان ایجاد شده است بلکه باید شرایطی فراهم شود تا افراد عادی هم در منطقه حضور داشته باشند. حتی تراکم افراد به نحوی باشد که افراد عادی بیشتر باشد. یکی از دلایلی که طرح هایی مانند دهکده سلامت افراد را منزوی می کند و در جهان شکست خورده به این دلیل است که معتادانی که در منطقه ای تجمع داده می شوند، الگوی واقعی برایشان کمتر دیده شده است.

براتی یادآور شد: مشابه طرح دهکده سلامت در برخی کشورها اجرا شده، اما آنچه از دهکده سلامت کشورهای دیگر شنیده می شود این است که ایزوله شدن معتادان وجود نداشته و در بخشی از یک شهر چنین دهکده ای را راه اندازی کرده اند. به طور مثال در هر شهر نیوزلند یک دهکده ایجاد کرده بودند. هرچند تعداد افراد تحت درمان در آن محله ها بالا بود، اما باز هم تراکم افراد سالم در آن محلات بیشتر بود. همچنین درخصوص پیروز بودن درمان معتاد در این دهکده گفته شده که در برگرداندن مصرف کنندگان به جامعه سالم بین 60 تا 70 درصد پیروزیت وجود داشته است، اما باید در نظر گرفت صرفا ایجاد محله های مجزا باعث این اتفاق نشده بلکه آنها بر روی تغییر افکار معتادان، آموزش مهارت های اجتماعی، ارتباطی و شغلی و ارائه تسهیلات اشتغال و ... به معتادان، کار کرده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1956

به "نباید برای معتادان جزیره ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید برای معتادان جزیره ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید