مینو محرز: هر واکسن تایید شده ای را باید تزریق کرد

به گزارش سفر به آنتالیا، مینو محرز گفت: هر کشوری هر نوع واکسن تاییده شده ای که دارد و موثر است را باید تزریق کرد چرا که باید سطح ایمنی دنیا بالا برود.

مینو محرز: هر واکسن تایید شده ای را باید تزریق کرد

به گزارش برنا، مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونا گفت: آمریکا واکسیناسیون را از همه زودتر شروع کرد، اما 300 میلیون جمعیت دارد و باید حداقل 200 میلیون نفر تزریق کنند تا مقدار اثرگذاری و مقابله با احتمال مرگ و میر تعیین شود.

او افزود: آمریکا هنوز به صورت سراسری این واکسن را تزریق نکرده و از سوی دیگر این بیماری در آن جا خاموش می شود و بعد دوباره شیوع پیدا می کند که در پی آن مقدار مرگ و میر زیاد می شود بنابراین تا همه افراد یک جامعه واکسینه نشوند و مصونیت نسبی پیدا نکنند نمی توان در خصوص اثرگذاری این واکسن بر کاهش مقدار مرگ و میر صحبت کرد.

محرز در پاسخ به این سوال که این واکسن در مقابل ویروس های دیگری مانند ویروس کرونای بریتانیایی هم موثر است یا نه، بیان نمود: برخی کشور ها واکسن را شروع کردند و تا زمانی که واکسیناسیون به صورت کامل انجام نشود نمی توان اظهار نظر کرد، اما اگر جهش بعدی پیدا نکند که تا به امروز نداشته ایم، می توان در خصوص تاثیر گذاری آن اظهار نظر کرد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه افرادی که این واکسن را در سراسر دنیا تزریق کرده اند به کرونا مبتلا شدند یا نه، گفت: تا به امروز گزارشی در این خصوص نداشته ایم و تزریق این واکسن عمر کوتاهی دارد. باید زمان بگذرد تا شرایط تعیین شود.

او در خصوص انواع واکسن ها در دنیا گفت: هر کشوری هر نوع واکسن تاییده شده ای که دارد و موثر است باید تزریق کرد چرا که باید سطح ایمنی دنیا بالا برود و این واکسن ها گرچه انواع مختلفی دارند، اما همگی باعث افزایش سطح ایمنی در برابر کرونا می شوند.

محرز در پاسخ به این سوال که چگونه برخی شرکت ها سطح ایمنی را 94 درصد و برخی 90 درصد نام می کنند، اظهار کرد: متاسفانه بیزینس واکسن و دارو در دوران کووید خود را نشان داد، اما یکی از متخصصین آمریکایی اپیدمیولوژی می گوید هر نوع واکسنی بزنید مهم نیست فقط باید ایمنی را بالا ببرید.

او ادامه داد: هیچ کدام از این واکسن ها با یکدیگر فرق ندارند و باید بیش از 70 درصد سطح تاثیرگذاری داشته باشند.

محرز در ادامه این مصاحبه با اشاره به اینکه چگونه می توان کرونای نوع انگلیسی را تشخیص داد، بیان نمود: جواب منفی کاذب این نوع از کرونا بیش از سایرین است و چگونگی تشخیص بر اساس آزمایشات خواهد بود و چنانچه نوع ویروس و زمان ایجاد و توالی اش بررسی شود می توان تشخیص داد، اما در حال حاضر مقدار سرایت آن بیشتر شده است.

او در خصوص آخرین شرایط تست انسانی واکسن کرونای ایرانی گفت: فعلا تعداد تست های اجرا شده کافی نیست که ارتباط خاصی بتوانیم در خصوص مقدار تاثیرگذاری آن بدهیم، چون در حال حاضر تنها 14 نفر از این واکسن تزریق کردند که باید به 56 نفر برسند.

مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونا در خصوص توصیه های لازم برای مقابله با کرونا افزود: توصیه ها همان توصیه های قبلی است که افراد در تجمعات نباشند و ماسک بزنند و فاصله فیزیکی را رعایت کنند.

او با اشاره به احتمال ورود ایران به پیک بعدی گفت: اپیدمیولوژیست ها در دنیا گفته اند که زمستان سختی در پیش داریم و باید مراقب باشیم، چون موج های بعدی می آید.

محرز با بیان اینکه مقدار ابتلا به کرونا در تهران کمی کمتر شده اظهار کرد: چون عده ای گرفتار شده اند و در حال حاضر مصونیت دارند و البته مردم در تهران بیشتر رعایت می کنند. شهرستان های دیگر مانند تهران رعایت نمی کنند باید واقعا رعایت اصول قطعی را داشت و همه واکسینه شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1789

به "مینو محرز: هر واکسن تایید شده ای را باید تزریق کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینو محرز: هر واکسن تایید شده ای را باید تزریق کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید