فرصت رصد اجرام اعماق آسمان در هفته سوم تیر 1402

به گزارش سفر به آنتالیا، در هفته سوم تیر 1402 ماه کامل را پشت سر گذاشته ایم و با رسیدن تربیع آخر ماه، فرصت مطلوبی برای رصد رویدادهای نجومی اعماق آسمان است.

فرصت رصد اجرام اعماق آسمان در هفته سوم تیر 1402

به نوشته اسکای اند تلسکوپ، این هفته با کاهش فاز ماه، فرصت خوبی برای تماشای اجرام اعماق آسمان است و می توانید با استفاده از ابزار رصدی چشم انداز ها جذابی را شکار کنید.

علاوه بر این غول های گازی منظومه شمسی هم موقعیت مناسبی برای رصد دارند و با حضور زیر آسمان شب های تابستان با دمای مطلوب، تا سپیده دم موقعیت خوبی برای تماشای آن ها فراهم است.

رویدادهای نجومی هفته سوم تیر 1402

شنبه 17 تیر

سه ستاره سر عقرب به خوبی در آسمان می درخشند و تقریبا به صورت عمودی قرار گرفته اند. این مجموعه پس از تاریکی هوا در جنوب آسمان سمت راست قلب العقرب (Antares) دیده می شوند. ستاره بالای این ردیف بتا عقرب، ستاره ای دوتایی است و با جدایی زاویه ای 13 ثانیه قوسی سوژه خوبی برای تلسکوپ ها محسوب می گردد.

تنها 1 درجه پایین تر از آن، جفت ستاره امگا1 و امگا2 عقرب قرار گرفته اند که با قدر 4 و یک چهارم درجه از هم فاصله دارند. در دوربین دوچشمی می توانید تفاوت رنگ آن ها را به خوبی مشاهده کنید.

یک شنبه 18 تیر

امروز و فردا عصر در ابتدای تاریکی کامل هوا، مریخ و قلب الاسد (Regulus) در سمت چپ بالای سیاره ناهید با فاصله 0.7 درجه از هم در مقارنه قرار دارند.

ماه در صورت فلکی حوت از اوایل بامداد طلوع می نماید. در آغاز سپیده دم، در ارتفاع زیاد سمت جنوب قرار گرفته است و با سیاره درخشان مشتری (هرمز) و زحل (کیوان) چشم انداز ای تماشایی را شکل می دهد.

دوشنبه 19 تیر

تربیع آخر ماه در ساعت 04:18 روی می دهد و در ابتدای بامداد سمت جنوب آسمان چشم انداز ای تماشایی با غول های گازی منظومه شمسی یعنی مشتری و زحل شکل می دهد.

ساعت 20:20 سیاره مریخ و ستاره قلب الاسد مقارنه زیبایی را شکل می دهند که از حدود ساعت 20:00 تا 21:00 قابل رؤیت است.

سه شنبه 20 تیر

در اوایل سحر، سیاره مشتری سمت راست بالای ماه می درخشد و اگر در محیطی به میزان کافی تاریک باشید می توانید دنبال خوشه پروین (Pleiades) در سمت چپ پایین ماه باشید.

یک ساعت پس از غروب خورشید، در حالی که گرگ و میش آسمان در حال محو شدن است و ستاره ها کم کم بیرون می آیند، دو ستاره درخشان تابستان، یعنی نسر واقع (Vega) و سماک رامح (Arcturus) را با ارتفاع یکسان نزدیک نقطه اوج خود خواهید دید: نسر واقع در سمت شرق و سماک رامح در سمت جنوب غربی.

افراد مختلف ممکن است رنگ های ستاره ای را به شکل های مختلف ببینند. ستاره نسر واقع رنگ آبی-یخی سفید دارد و سماک رامح یک غول زرد-نارنجی است. بنابراین رصد آن ها موقعیت خوبی است تا بتوانید قدرت چشمان خود را در تشخیص رنگ های ستاره ها محک بزنید.

چهارشنبه 21 تیر

ماه و مشتری حالا بیشتر هم به هم نزدیک شده اند و مقارنه شکل داده اند. جدایی زاویه ای ماه و مشتری در هنگام مقارنه در ساعت 01:30 حدود 1.9 درجه است.

پیش از تاریکی هوا در ارتفاع پایین سمت شمال و شمال غربی آسمان، اگر کوشش کنید شاید بتوانید ابرهای شب تاب را تشخیص دهید. این ها نجومی ترین نوع ابرها هستند که در ارتفاع بسیار زیاد شکل می گیرند.

فصل حضور ابرهای شب تاب از اواسط بهار تا اواسط تابستان (در نیمکره شمالی) است. این ابرها قبلا نادر بودند، اما در حال بیشتر شدن هستند، احتمالا به علت متان اضافی که به وسیله تغییرات آب وهوایی در جو آزاد می گردد.

پنج شنبه 22 تیر

ساعت 04:05 بامداد ماه در 4.1 درجه ای خوشه پروین قرار می گیرد.

عصرگاه هم آسمان چشم انداز ای تماشای دارد. صورت فلکی پر ستاره عقرب را گاهی جبار تابستان هم می نامند. به علت درخشندگی ستارگان غول پیکر آبی-سفید یعنی قلب العقرب و ابرغول سرخ شاخص جبار یعنی ابط الجوزا. اما صورت فلکی جبار از آسمان جنوبی بسیار پایین تر از جبار عبور می گذرد و بنابراین دوره رصدی بسیار کوتاهی دارد که ابتدای تابستان است.

صورت فلکی عقرب اجرام اعماق آسمان زیادی دارد که آن را هدفی مطلوب برای رصد با تلسکوپ و دوربین دوچشمی تبدیل می نماید.

آدینه 23 تیر

ساعت 02:52 ماه با فاصله 8 درجه در کنار ستاره دبران قرار می گیرد و تا سحرگاه می توانید آن را مشاهده کنید.

پس از تاریکی هو ستاره نسر طایر (Altair) در سمت شرق و جنوب شرقی آسمان می درخشد. پس از نسر واقع، این دومین ستاره درخشان در سمت شرق آسمان است. سومین ستاره مثلث تابستانی دنب (Deneb) است که سمت چپ آن ها کمتر روشن است.

شرایط سیارات در هفته سوم تیر 1402

عطارد در درخشش خورشید غروب خورشید پنهان شده است اما این شرایط هر روز خفیف تر می گردد و از اواخر تیر ممکن است حدود 20 دقیقه پس از غروب خورشید بتوانید درست بالای افق غربی-شمال غربی در پی آن بگردید که 23 درجه پایین تر سمت راست زهره قرار گرفته است. برای تماشا آن دوربین دوچشمی یاری می نماید که قدر آن 0.9- است.

زهره حدود یک درجه در روز به سمت عطارد حرکت می نماید. این سیاره با قدر 4.7- هنوز به خوبی بر آسمان تسلط دارد اما کم کم به سمت غروب خورشید پیش می رود. در یک نمای تلسکوپی می توانید سیاره ناهید را به صورت یک هلال کوچک سفید رنگ ببینید که هر به علت نزدیک تر شدن به زمین هر روز بزرگ تر می گردد.

حتی با استفاده از یک دوربین دوچشمی هم می توانید نمای عالی از آن داشته باشید اما با چشم غیرمسلح درخشش زیاد آن امکان رصد دقیقی به شما نمی دهد. با این حال می توانید شانس خود را با مشاهده به وسیله یک سوراخ تمیز و گرد 1 میلی متر در یک تکه مقوا، امتحان کنید. این کار انحرافات نوری را که دور از مرکز قرنیه و عدسی چشم شما رایج است، پنهان می نماید.

مریخ با قدر 1.7 در هنگام غروب با ارتفاع پایین سمت چپ بالای ناهید در غرب آسمان می درخشد. این دو سیاره کم کم آغاز به جدا شدن می نمایند.

سیاره سرخ این هفته از نزدیک قلب الاسد در صورت فلکی شیر می گذرد و در وسط هفته 0.7 درجه از یکدیگر فاصله دارند. در این هنگام قدر قلب الاسد 1.4 و مریخ 1.7 است، بنابراین احتمالا پس از تاریک شدن هوا به خوبی آن ها را خواهید دید.

در حالی که خبرهای خوشی از مأموریت های مریخی بشر، از جمله تماس دوباره بالگرد نبوغ، به زمین مخابره شده است، این سیاره در سمت دور مدار خود قرار گرفته است و در یک نمای تلسکوپی، فقط یک حباب کوچک به قطر 4.2 ثانیه قوسی را شکل می دهد.

مشتری با قدر 2.3- در صورت فلکی حمل قرار گرفته است و حدود ساعت 1 یا 2 بامداد در سمت شرق و شمال شرقی آسمان طلوع می نماید.

زحل با قدر 0.8 همچنان در صورت فلکی دلو قرار گرفته است و زمان مشاهده آن بیشتر شده است به طوری که از حدود ساعت 11 شب طلوع می نماید. این سیاره سمت جنوب آسمان در بالاترین حد خود قرار گرفته است و درست پیش از آغاز روشنایی طلوع ثابت ترین موقعیت را برای رصد با تلکسوپ دارد.

اورانوس با قدر 5.8 در صورت فلکی حمل قرار گرفته است و سمت شرق و شمال شرقی آسمان حدود 11 درجه پایین سمت چپ مشتری قرار گرفته است.

نپتون با قدر 7.9 در مرز صورت های فلکی دلو و حوت قرار گرفته و 20 درجه شرقی زحل در امتداد دایره البروج حضور دارد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 تیر 1402 بروزرسانی: 18 تیر 1402 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2295

به "فرصت رصد اجرام اعماق آسمان در هفته سوم تیر 1402" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت رصد اجرام اعماق آسمان در هفته سوم تیر 1402"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید