سفر مجازی به 100 جاذبه شگفت انگیز ایران

به گزارش سفر به آنتالیا، خبرنگاران/یزد نوروز 99 به دنبال شیوع کرونا، نوروزی متفاوت از سالهای گذشته شده چرا که مردم با در خانه ماندن و پرهیز از سفرهای نوروزی دست به دست هم داده اند تا این بحران را مهار نمایند ولی در همین شرایط نیز می توان با ایران گردی مجازی برای سفرهای پس از بحران از شگفت انگیزترین و دیدنی ترین جاذبه های ایران زمین برنامه ریزی کرد.

سفر مجازی به 100 جاذبه شگفت انگیز ایران

لذت بخشترین تجربه سفر را با مسافرت ارزان تجربه کنید. برای یافتن تورهای لحظه آخری، برنامه سفرهای مقرون به صرفه و دریافت راهنمایی از مسافران قدیمی با ما همراه باشید.

کشور ایران یکی از سرزمین های زیبا با تنوع اقلیمی قابل توجه است که جاذبه های متنوعی از کویر گرفته تا دریا و جنگل را در درون خود جای داده است؛ سرزمینی که پیشینه تاریخی و فرهنگی آن چشم مردمان دنیا را به خود خیره نموده و همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به سوی خود جذب می نماید.

جاذبه های گردشگری ایران در اعیاد و تعطیلات مختلف مملو از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی می شوند به طوری که امروزه بازتاب های آن ها را در سایت ها و رسانه های معتبر دنیا از نیویورک تایمز گرفته تا شبکه های ملی کشورهایی مانند چین شاهد هستیم.

100 جاذبه شگفت انگیز این مرز و بوم که علاوه بر تبلیغات فضای مجازی و بازدید بالای گردشگران، شناخته شده هستند را به بهانه نوروز از سر می گذرانیم تا برای اولین سفر بعد از بحران کرونا، مقصد گردشگری خود را راحت تر و هدفمندتر انتخاب کنیم.

قصه سفر به سرزمین ایران را با سرزمینی تاریخی و پر از جاذبه های متنوع شروع می کنیم که دو سالی است در فهرست آثار دنیای یونسکو نیز به ثبت رسیده و ضروری است تا هر ایرانی با سفر به این منطقه، میراث ارزشمند گذشتگان خود را بشناسد.

بافت تاریخی یزد در قلب استان کویری یزد از جاذبه های تاریخی و بسیار زیبای ایران به شمار می رود که دو سال پیش در فهرست آثار دنیای یونسکو به ثبت رسیده است و لذت قدم زدن در کوچه پس کوچه های آن، تجربه ای شیرین برای گردشگرانی بوده که یک بار به آن سفر نموده اند.

مهمترین ویژگی این بافت دنیای، زنده بودن و سکونت مردمانش در خانه هایی است که شاید بیش از 700 سال قدمت دارند، البته بافت یک دست آن چشم نوازی منحصر به فردی را بوجود آورده و از دیگر ویژگی های آن، وجود بیش از دو هزار پلاک، بنای ثبت شده در فهرست آثار ملی است که به اعتبار تاریخی آن ارزش ویژه ای بخشیده است.

مجموعه امیرچقماق و بازار سنتی یزد در مرکز شهر، میراث 700 ساله این دیار کویری هستند که شاید نگاه هر مسافری در اولین گذرش به یزد، به این مجموعه های تاریخی بیافتد.

زیارتگاه چک چک در اردکان استان یزد نیز جاذبه ای بین المللی به شمار می رود چرا که مراسم های دنیای زرتشیان و پارسیان دنیا در این زیارتگاه برگزار می گردد و نه تنها برای زرتشتیان بلکه برای ایرانیان، از ارزش خاصی برخوردار است.

شهر ابرکوه مهد پیرترین موجود زنده ایران یعنی سرو 4500 ساله است که جاذبه های متنوع و زیادی را در خود جای داده است و امروزه به کهن شهر گردشگری استان یزد شهرت دارد، قطعاً سفر به این دیار کهن و دریافت یک عکس یادگاری با درختی که گویا پسر نوح(ع) آن را کاشته است، خاطره انگیز خواهد بود.

نارین قلعه میبد از جاذبه هایی با قدمت 7000 سال و از کهن ترین بناهای تاریخی یزد است و گویا قدیمی ترین شهر میبد در ابتدا محدود به این دژ عظیم بوده است. این بنای تاریخی خشت و گلی که با گذشت هزاران سال همچنان راسخ باقی مانده، جاذبه ای دیدنی است و ندیدنش به معنای ندیدن محکمترین بنای خشتی دنیا است.

کویر و دریاچه حوض جعفر یکی دیگر از جاذبه های زیبا و خارق العاده یزد است، کویری خالی که دریاچه ای کوچک با نیزارهای بلند و پرندگان مهاجر را در قلب خود جای داده و منظره ای کم نظیر از کویر را به نمایش می گذارد. این جاذبه تاریخی در فاصله بسیار کمی از شهر یزد قرار گرفته اما آرامش کم نظیر آن به خصوص در شب های پر ستاره، دل هر گردشگری را می رباید.

کویر و پارک های منحصر به فرد بافق نیز هر ساله گردشگران زیادی را به خصوص در ایام نوروز به سوی خود می کشانند، بافق که به خوزستان کوچک یزد نیز شهره است، با نخل های سر به فلک کشیده، روستایی با یک شهفرایند و روستایی که به بهشت مارها معروف است و تنوع اقلیمی جذاب آن، از دیدنی هایی است که نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد.

منطقه حفاظت شده شیرکوه از جاذبه های منحصربفرد طبیعی ایران در شهرستان تفت یزد است که گونه های نادر و ثبت شده در فهرست دنیای گیاهی و جانوری مانند کفشدوزک شیرکوه را در دل خود جای داده است و بسیاری از روستاهایی ییلاقی و خوش آب و هوای یزد خشک و کویری را به دامن خود کشیده است.

باغ دولت آباد یزد یکی از باغ های ایرانی و ثبت شده در دنیا است که بلندترین بادگیر دنیا را دارد و گردشگرانی که به یزد سفر می نمایند حتماً یکی از برنامه های بازیدی خود را از این مکان تدارک می بینند.

مجموعه مارکار و آتشکده زرتشتیان دو بنای تاریخی و با ارزش این سرزمین به شمار می فرایند که شاید بسیاری از گردشگران دنیا آوازه آنها را شنیده باشند، البته آتشکده زرتشیان به دلیل آتش افسانه ای و 1500 ساله اش نام آشنای گردشگران زیادی از دنیاست.

روستای خرانق یا زادگاه خورشید، روستایی با تنوع گردشگری بالا و جاذبه های مختلفی شامل حمام و قلعه و اب انبار در اردکان یزد است اما آنچه چشم دنیا را به خود خیره نموده، منارجنبانی است که به وضوح می توان تکان خوردن آن را دید و شاید در صورت معرفی از برج پیزا نیز جذاب تر باشد.

مسجد جامع کبیر یزد و مسجد جامع فهرج نیز از جاذبه های خاص و کم نظیر یزد به شمار می فرایند که قدمت آن ها و زیبایی منحصر بفردشان همواره گردشگران را مانند آهن ربایی به سوی خود می کشاند.

دخمه زرتشتیان از گورستان های قدیمی و مخوف اما با معماری منحصر به فردی است که بالا رفتن از دل کوه و رسیدن به گودال دخمه زرتشیان به آن جذابیت خاصی بخشیده است، این برج خاموش که در گذشته در بخش بیرونی شهر بوده تا چندین سال گذشته همچنان محل دفن عجیب مردگان بر فراز کوه بوده که امروزه این کاربری از آن سلب شده است، اما یک بار قدم زدن در آن می تواند تمام گذشته را برای گردشگران تداعی کند.

البته کاروانسرای زین الدین یزد تنها کاروانسرای مدور ایران نیز با 400 سال قدمت از جاذبه های زیبای شهرستان مهریز محسوب می گردد.

اما ایران جاذبه های بسیار متنوع دیگری را در دل خود جای داده که مرقد مبارک امام رضا (ع) در استان خراسان رضوی از مهمترین جاذبه های مذهبی دنیا اسلام به شمار می رود و نه تنها از ایران بلکه میزبان زوار کشورهای مختلف دنیاست.

مقبره فردوسی شاعر پارسی زبان و حافظ زبان و ادب پارسی و البته خالق شاهنامه هم یکی از معتبرترین و ارزشمندترین جاذبه های فرهنگی و تاریخی ایران به شمار می رود.

تخت جمشید که از دیگر ابنیه تاریخی ایران و از بناهای شاخص دنیا متعلق به دوران هخامنشان و از آثار کوروش کبیر است، در استان فارس به عنوان یکی از رئوس مثلث طلایی ایران قرار گرفته و شاید به عنوان باعظمت ترین بنای تاریخی ایران، علاوه بر معماری شگفت انگیز و چشم ربا، تاریخ غنی و ارزشمند سرزمین مادریمان را در دل خود جای داده است.پاسارگاد محل آرامگاه کورش کبیر بنیانگذار سلسله حکومت هخامنشان و دنیاگشای عادل ایرانی نیز در این استان تاریخی ایران قرار گرفته است.

البته ایران علاوه بر تاریخ غنی، فرهنگی پررنگ نیز در دل خود دارد به طوری که حافظیه و سعدیه نه تنها دو جاذبه تاریخی به شمار می فرایند بلکه بخشی از فرهنگ و ادب ایران را از قرن های گذشته برای نسل های کنونی و بعدی به ارمغان آورده است.

باغ ارم در استان فارس نیز دیگر جاذبه ای است که به عنوان یکی از باغ های ایرانی با معماری زیبایی مورد توجه گردشگران زیادی از سراسر دنیاست و البته آستان مقدس شاه چراغ برادر امام رضا (ع) را نیز به عنوان غنیمتی مذهبی در استان فارس نباید از یاد برد.

بازار وکیل شیراز هم از جاذبه های شناخته شده استان فارس به شمار می رود که اهل خرید و بازار دوست های ایران نمی توانند به راحتی از خیر قدم زدن در این بازار سنتی بگذرند.

مجموعه تاریخی بیشاپور استان فارس که حتی ویرانه اش هم ارزش بسیار زیادی دارد، دیگر بنای پرجاذبه و در واقع باقی مانده شهری متعلق به دوران ساسانیان است.

آبشار مارگون یکی از جاذبه های طبیعی این سرزمین خوش آب و هوا به شمار می رود که در تابستان ها میزبان گردشگران علاقمند به آب بازی و شناست.

میدان نقش دنیا از استان اصفهان از دیگر بناهای تاریخی پربازدید ایران به شمار می رود که البته در فهرست آثار دنیای یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

سی و سه پل اصفهان نیز از جاذبه هایی است که شاید هر ایرانی با آن خاطره دارد و این روزها کم آب شدنش داغی بر قلب همه ایران به ویژه اصفهانی هاست.

گلاب کاشان که هر ساله سیلی از گردشگران را به سوی خود جذب می نماید، جاذبه دیگری از استان اصفهان است که هر ساله همزمان با فرارسیدن فصل برداشت گل و گلاب میزبان تورهای خاص گلاب گیری از سراسر ایران است.

باغ چهل ستون و باغ فین کاشان نیز از جاذبه ها و باغات ایرانی این دیار به شمار میفرایند.

روستای ابیانه در اصفهان یکی از بلندترین روستاهای ایران به شمار می رود که شاید دیدن این روستای ایرانی در سفر به اصفهان و کویر مرنجاب و کلیسای وانک خالی از لطف نیست.

ارگ بم از دیگر جاذبه های منحصر بفرد ایران متعلق به دارد سده 5 پیش از میلاد، محسوب می گردد که در استان خشتی و کویری کرمان قرار گرفته و عظیمترین بنای خشتی دنیا به شمار می رفته است.

باغ شازده ماهان یکی از باغ های تاریخی ایران به شمار می رود که حدود 2 کیلومتری شهر ماهان و در نزدیکی شهر کرمان و در دامنه کوه های تیگران قرار گرفته و مربوط به اواخر دوران قاجاریه است.

کویر لوت از کلوت های شهداد در استان کرمان نیز کویری منحصر بفرد نه تنها در ایران بلکه در دنیا محسوب می گردد که افسانه های زیادی از آن باقی مانده است.

روستای میمند روستایی دنیای با کنده کاری هایی منحصر بفرد و زیباست که از جاذبه های ارزشمند این سرزمین تاریخ پرور به شمار می رود.

کاخ گلستان (شمس العماره) از جاذبه های کم نظیر استان تهران بوده که قدم زدن در آن انسان را به دوران قاجار می برد و از آنجایی که تهران در دوره های مختلفی به عنوان پایتخت ایران مطرح بوده است، از جاذبه کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران نیز برخوردار است و شاید کاخ های پادشاهان عصرهای گذشته در تهران، یکی از ارزشمندترین جاذبه های این دیار است.

اما استان تهران به عنوان پایتخت ایران از جاذبه های تاریخی منحصر بفرد دیگری نیز برخوردار است که کوه دماوند از همین جاذبه ها به شمار می رود و پیشینه تاریخ آرش کمانگیر را در خود برای مردم ایران به یادگار گذاشته است.

البته برج میلاد جاذبه ای نوین و برجی منحصر به فرد در تهران است که از دور خودنمایی می نماید و شاید کمتر مسافری در تهران با برج میلاد، عکسی به یادگار نداشته باشد.

برج آزادی هم که برجی با معماری مدرن اما منصر به فرد است گویا نمادی از این دیار بوده و تهران است و یک برج آزادی!

موزه ها نیز از دیگر اماکن تاریخی و مغتنم کشورمان به شمار می فرایند که موزه ملی ایران و موزه فرش در استان تهران از موزه های مطرح کشورمان به شمار می رود و هر علاقمندی به بخش میراث یکبار از آن دیدن نموده است.

تله کابین توچال هم از جاذبه های هیجان انگیز و زیبا، پل طبیعت تهران از سازه های مدرن اما بسیار منحصر بفرد و چشم نواز و پارک ملت هم از جاذبه های دیدنی پایتخت محسوب می شوند.

روستای ماسوله در استان گیلان یکی از زیباترین و خاصترین جاذبه های ایران به شمار می رود که گردشگران اشتیاق زیادی برای دیدن این جاذبه ارزشمند با مردمانی مهمان دوست و مهمان نواز دارند.

قلعه رودخان این استان نیز از دیگر جاذبه های ارزشمندی است که دیدن آن هر گردشگری را ترغیب می نماید. شهر رامسر نیز از دیگر جاذبه های گیلان به شمار می رود که تاریخ دوران صفویه را به خوبی در خود حفظ نموده است.

گیلان مهد جاذبه های سبز و طبیعی ایران است و جنگل و ساحل گیسوم، دریاچه چورت، گردنه حیران،شهر لاهیجان، جاده اسالم به خلخال، موزه روستایی، چشمه باداب سورت نیز از بسیار گردشگرپذیر و ارزشمند هستند.

گنبد قابوس در استان گلستان متعلق به سده چهارم هجری و از بناهایی با معماری رازی است که معماری و تاریخی بودن آن مهمترین اعتبارات این جاذبه ارزشمند به شمار می رود.

در کنار آبشار کبودال گلستان، قبرستان خالد نبی ترکمن صحرا که در میان کوهستانی قرار گرفته است یکی از مهمترین بناها با گردشگری مخوف و سیاه است که با قدم زدن در آن، فضای سرد خوف و وحشت را در انسان ایجاد می نماید و شاید از این حیث هواداران با دل و جراتی را به سمت خود فرا می خواند.

البته در نزدیکی و پایین تر از بقعه خالد نبی، بقعه های عالم بابا و چوپان عطا و دره ای بنام پنج شیر و همچنین چشمه خضر دندان قرار دارند که مورد توجه و احترام ترکمن ها هستند و دیدن این جاذبه تاریخی و منحصر بفرد و البته زیبا یکی از بهترین فرصت هایی است که باید در فهرست دنیاگردان و گردشگران ایرانی ثبت گردد.

شهر سوادکوه (پل ورسک) نیز از جاذبه های ارزشمند استان مازندران به شمار می رود.

اگر به استان گرم خوزستان سفر کنیم، محوطه تاریخی چغازنبیل متعلق به 1250 سال پیش از میلاد مسیح و متعلق به دوران ایلامی را خواهیم دید که شاید یکی از ارزشمندترین جاذبه های تاریخی ایران به شمار می رود و اولین اثر ثبت شده در فهرست آثار دنیای یونسکو و برای تاریخ دنیا نیز از ارزش خاصی برخوردار است.

البته سازه های آبی شوشتر در این استان نیز یکی از سازه های تاریخی و ارزشمند ایران زمین به شمار می رود و کاخ آپادانا در شوش هم جاذبه دیگری است که ارزش تاریخی آن زبانزد گردشگران ایرانی و دنیا است.

مناظر شیمبار خوزستان که به عنوان نگین سبز این سرزمین گرم و پر از درختان خرماست، مرز سبز مشترکی را بین دو استان زیبای خوزستان و کهکلویه و بویر احمد به وجود آورده است. مناطق حفاظت شده شوی دزفول خوزستان نیز از جاذبه های طبیعی این سرزمین به شمار می رود.

هر گردشگری که به استان کرمانشاه سفر می نماید، نمی تواند بازدید از بیستون را از دست بدهد چرا که سنگ نوشته های این اثر تاریخی یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ دنیا و از مهم ترین متون تاریخی در زمان هخامنشیان به شمار می رود که توضیح پیروزی داریوش عظیم بر گوماته مغ که خود را با دروغ و نیرنگ به عنوان بردیا به تخت پادشاهی نشاند و همچین به بند کشیدن یاغیان را نشان می دهد.

طاق بستان از استان کرمانشاه مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نوشته های دورهٔ ساسانی است که در قرن سوم میلادی ساخته شده و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.

قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی متعلق به دوران ساسانیان است که بربلندای کوهی با 2300 متر ارتفاع و در منطقه کلیبر قرار گرفته و نه تنها حس و حال متفاوت بازدید آن گردشگران را به خود جذب می نماید بلکه نمای زیبای آن حال یکبار بازدید از آن را در هر گردشگری تقویت می نماید.

روستای کندوان از آذربایجان شرقی نیز جاذبه ای بسیار دیدنی است که نه تنها یک جاذبه ارزشمند دیدنی است بلکه فرهنگ روستایی را به خوبی به نمایش می گذارد.

کلیسای سنت استپانوس دومین کلیسای ارامنه ایران در این استان نیز نه تنها یک جاذبه گردشگری خاص به شمار می رود بلکه یکی از نمادهای ارزشمند زندگی مسالمت آمیز ادیان در این سرزمین است.

دریاچه نئور از اردبیل از جاذبه هایی است که هر ایرانی طبیعت دوست قبل از مرگ حتماً باید از آن بازدید کند.

قره کلیسا هم از دیگر جاذبه های آذربایجان غربی به شمار می رود اما آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی و پل شیشه ای مشکین شهر دیدنی های منحصر بفردی است که باید هر ایرانی برای یکبار آن ها را ببیند.

کوه سبلان در اردبیل نیز جاذبه ای زمین شناسی و از کوه های آتشفشانی به شمار می رود که هر چند از آخرین فوران آن شاید سالها گذشته است اما فوران بعدی آن هنوز پیش بینی نشده است و یکی از جاذبه های ارزشمند طبیعی به شمار می رود.

زندان سلیمان که گویا کوه وارونه ای در زمین است، یکی از جاذبه های زمین شناسی و ارزشمند استان آذربایجان غربی محسوب می گردد که این کوه مخروطی هزاران سال پیش بر اثر رسوبات شکل گرفته اما به علت نزدیکی به تخت سلیمان به این نام شهره شده و به دخمه های تاریخی ایران نیز بی شباهت نیست.

روستای اورامانات با قدمتی 1000 ساله به معنای صندلی خورشید و سرزمین اهورا از جاذبه های تاریخی و دیدنی استان کردستان به شمار می رود که البته بخشی از این منطقه در حلبچه عراق قرار گرفته است.

قلعه فلک الافلاک در استان خرم آباد که با عنوان دوازده برجی نیز شناخته می گردد، جاذبه ای تاریخی در دل شهری خوش آب و هواست که دورنمای آن هم، هوش از سر گردشگران می رباید و اما دریاچه گهر چنان زیباست که دیدن آن به ویژه در بهار فرصتی بی نظیر در گردشگری طبیعی به شمار می رود.

غارها که یکی از جاذبه های ارزشمند طبیعی دنیا به شمار می فرایند، در کشورمان نیز از تنوع قابل توجهی برخوردارند و در این میان، غار علیصدر در استان همدان تاج غارهای کشورمان به شمار می رود.

گنجنامه همدان یادگار داریوش و خشایار شاه است و این جاذبه تاریخی به زبان های عیلامی، پارسی باستان و بابلی به یادگار مانده است.

قلعه الموت قزوین از قلاع تاریخی و از شاهکارهای معماری ایرانی است که برفراز صخره ای ساخته شده و مانند شتری خوابیده بر یک صخره نمودار می گردد، یکی از ویژگی های آن صخره های سرخ رنگی است که دور تا دور آن را مانند حصاری فراگرفته و نمای زیبایی به این بنای تاریخی بخشیده اند.

یکی از زیباترین جاذبه های جنوب کشورمان، جزایر گرم و مرطوب آن است و یکی از محبوب ترین مقاصد سفر در کشور به شمار می فرایند، ژئوپارک قشم و جزیره هنگام از این بناها به حساب می آیند، البته بازار روز بوشهر نیز از جاذبه های منحصر به فرد این سرزمین به شمار می رود.

دشتستان و تنگستان بوشهر که از قدیمی ترین شهرستان های ایران به شمار می فرایند، در دل خود بناهایی تاریخی مانند کاخ زمستانه کوروش و آرامگاه دختر این دنیا گشا در دشتستان و تاریخ زندیان در قلب تنگستان از با ارزش ترین جاذبه های این بخش هاست.

سرزمین زیبای هرمزگان با مردمان خونگرمش نیز پرجاذبه است و سفر و بازدید جاذبه های آن، حال و هوایی دیگر به مسافران می دهد.

جنگل ابر شاهرود از زیباترین جنگل های هیرکانی ایران با گونه های نادر گیاهی و جانوری است که دیدن آن چنان رویایی است که گویا انسان در خوابی شیرین به ایران نگاه می نماید، شهر بسطام از استان سمنان مدفن عارفان عظیمی از ایران است.

کاروانسرای قصر بهرام سمنان هم یادگاری از بهرام گور معروف حاکم عصر ساسانی است

گنبد سلطانیه در استان زنجان که آرامگاه اُلجایتواز از پادشاهان سلسله ایلخانی است، بین سال های 1302 تا 1312 میلادی به دستور خودش در شهر سلطانیه ساخته شده که از آثار مهم معماری ایرانی و اسلامی به شمار می رود و سومین گنبد عظیم دنیا بعد از گنبد کلیسای سانتا ماریا دل فیوره و گنبد مسجد ایاصوفیه است.

غار کتله خور از زنجان نیز جاذبه ای طبیعی و دیدنی است. باغ اکبریه بیرجند باغی دو طبقه و قاجاری است که از بناهای زیبا و شاهانه این استان به شمار می رود و از حیث تاریخی نیز ارزشمند است.

محوطه تاریخی شهر سوخته از بی نظیرترین و شگفت انگیزترین جاذبه های ایران و دنیا به شمار می رود که در استان کویری و کمتر دیده شده سیستان و بلوچستان قرار گرفته که بازمانده شهری تاریخی از اوایل تمدن برنز و جیرفت، دو تمدن بسیار مهم تاریخی و عصر پیشرفت بشر در دنیا است.

خلیج گوآتر که شاید یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی کشور باشد در استان خشک سیستان وبلوچستان قرار گرفته و کوه های مریخی، ساحل سبز و صورتی آن از شاهکارهایی است که هر گردشگری بعد از سفر به سیستان آن را از خاطر نمی برد.

تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری از زیباترین جاذبه های طبیعی در دل کوه با تنوع گونه های گیاهی و جانوری است که ندیدنش ضرر به عمر یک ایرانی است.

و در انتها نیز گزارش را با نگین طلایی رنگ دیگری از ایران تمام می کنیم، حرم حضرت معصومه (س) در استان قم به عنوان دری طلایی در قلب ایرانمان که این جاذبه دینی نیز قم را به یکی از قطب های گردشگری مذهبی در ایران تبدیل نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 918

به "سفر مجازی به 100 جاذبه شگفت انگیز ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر مجازی به 100 جاذبه شگفت انگیز ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید