طرح جهش مسکن بر کدام نمادهای بورسی تاثیرگذار است؟

به گزارش سفر به آنتالیا، به گزارش خبرنگاران، امروز ثبت نام طرح جهش مسکن شروع می شود و مشمولان این طرح می توانند برای ثبت نام اقدام کنند. دولت نو از همان ابتدا شروع به کار خود از ساخت یک میلیون واحد مسکن در سال خبر داد.

طرح جهش مسکن بر کدام نمادهای بورسی تاثیرگذار است؟

سیگنال های منفی دولت درباره قیمت گذاری دستوری در برخی از صنایع باعث افت قیمت و کاهش ارزش سهام برخی شرکت ها شده است. در چند ماه گذشته کارشناسان بازار سرمایه پیش بینی کرده بودند اگر دولت بخواهد ایده ساخت مسکن ارزان را عملی کند، اولین آسیب از این موضوع را شرکت های فروش مصالح ساختمانی می خورند، چرا که دولت برای به صرفه شدن هزینه ساخت مسکن، این شرکت ها را ملزم می کند تا محصولات خود را ارزان تر به فروش برسانند.

اما علی عصاری کارشناس بازار سرمایه در این باره نظر دیگری دارد و معتقد است اگر این ایده عملی شود صنایعی مثل مصالح ساختماین و سیمانی می توانند رشد کنند.

وی درباره تاثیر این طرح بر صنایع بورسی گفت: در وهله اول به نظر می رسد شرکت های ساختمانی از این موضوع بهره مند شوند اما با عملی شدن این طرح حاشیه سود این شرکت ها به شدت کاهش پیدا می کند.

این کارشناس بازار می گوید، به دلیل آنکه ساخت مسکن از مرحله سفت کاری شروع می شود و به قسمت نازک کاری ختم می شود به نظر می رسد در وهله اول صنایعی مثل سیمان به واسطه نیاز شدید به سیمان تحت تاثیر قرار بگیرند و در وهله بعدی صنایعی مثل مصالح ساختمانی و کاشی و سرامیک رشد کنند. وی ادامه داد: اما خود شرکت های ساختمانی به دلیل پایین بودن حاشیه سود، رشد آنچنانی نمی کنند.

محمد خبری زاد، کارشناس بازار سرمایه هم در این باره به خبرنگاران گفت: فارغ از این مساله که این طرح قابلیت اجرایی دارد یا نه دو گروه می توانند از این طرح منتفع شوند. اول گروهی که مواد اولیه ساخت مسکن را فراهم می کنند مثل سیمان، کاشی و سرامیک، فولاد و فلزات و دوم گروهی که سازنندگان این طرح هستند.

وی دامه داد: البته به احتمال زیاد پیمان کاری و ساخت این طرح را به شرکت های بورسی ندهند. در این صورت اگر رانت در این طرح شکل بگیرد به احتمال زیاد دیگر صنایع بورسی هم رشدی نخواهند داشت.

البته امروز با منتشر سدن این خبر شرکت های ساختمانی با افت قیمت همراه شدند و بیشتر نمادهای این گروه، در محدوده منفی معامله می شوند.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1882

به "طرح جهش مسکن بر کدام نمادهای بورسی تاثیرگذار است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جهش مسکن بر کدام نمادهای بورسی تاثیرگذار است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید