تور ارمنستان: شرط ارمنستان برای آذربایجان

به گزارش سفر به آنتالیا، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت که ایروان با ارائه جاده به جمهوری آذربایجان بدون کنترل و عوارض گمرکی هرگز موافقت نخواهد کرد.

تور ارمنستان: شرط ارمنستان برای آذربایجان

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش فارس، نخست وزیر ارمنستان در یک نشست مطبوعاتی گفت، ارمنستان با ارائه جاده ای به جمهوری آذربایجان بدون کنترل و عوارض گمرکی موافقت نخواهد نمود.

به نوشته وبگاه رادیو ارمنستان نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان روز شنبه در پاسخ به این سئوال که چرا امکان دستیابی به توافق در ارتباط جاده ای وجود ندارد و آیا باکو خواسته نوی مطرح نموده که برای ارمنستان غیرقابل قبول است، گفت: قبل از نشست بروکسل خطوط قرمز از منظر ارمنستان را در نظر گرفته بودم. طبق آن ما هیچ پیشنهادی را نمی پذیریم.

وی اضافه نمود: توافقی که در خصوص ارتباطات ریلی در بروکسل حاصل شد، در واقع سرانجام مذاکرات سوچی بود و آنچه ما در آنجا ثبت کردیم این بود که گمرک و کنترل مرزی در هر دو طرف عمل خواهد نمود که برای ما و برای جمهوری آذربایجان قابل قبول است.

نخست وزیر ارمنستان تاکید نمود که موضع ایروان در خصوص جاده ها بدون تغییر به جای مانده است.

وی اضافه نمود: اول موضوع مقررات قانونی است. اگر در مسائل حقوقی به توافق برسیم، بقیه مسائل فنی هم حل می گردد. در بیانیه سه جانبه آمده است که باید جاده ای وجود داشته باشد که منطقه ها غربی جمهوری آذربایجان را به نخجوان وصل کند، اما من می خواهم نگاه را تغییر دهیم، زیرا این در دیدگاه مبتنی بر باز شدن ارتباطات منطقه ای اتفاق می افتد.

پاشینیان گفت: تفاوت این است که ما این را نه تنها به عنوان یک جاده مستقیم که بخش های غربی آذربایجان را به نخجوان متصل می نماید، بلکه یک جاده ترانزیتی بین المللی نو می بینیم که ارمنستان نیز به آن علاقه مند است.

وی اضافه نمود: در این شرایط است که ما ساخت جاده نوی را که از نظر ما راستا احتمالی ارتباط بین المللی خواهد بود، منتفی ننموده و می پذیریم. هدف ما توسعه پروژه شمال-جنوب به شرق-غرب نیز یعنی نوعی چهار راه است که اهمیت آن راستا را به اندازه قابل توجهی افزایش می دهد.

دبیر شورای امنیت ارمنستان نیز اخیرا گفت که ارمنستان بار ها دخالت در مذاکرات برای ایجاد کریدور به جمهوری آذربایجان را رد و تاکید نموده است که تنها با برطرف انسداد ارتباطات حمل و نقل در منطقه موافقت نموده است.

آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ارمنستان در مصاحبه با صدای آمریکا گفت که ارائه یک کریدور به جمهوری آذربایجان هرگز در ارمنستان مورد بحث قرار نگرفته و این موضوع را جعلی توصیف کرد.

وی در این زمینه گفت، مقام های جمهوری آذربایجان بار ها این سوال را در خصوص کریدور به وسیله استان سیونیک در جنوب ارمنستان که نخجوان را به سایر منطقه ها جمهوری آذربایجان متصل می نماید، مطرح نموده اند. با این حال، ارمنستان بار ها دخالت در مذاکرات برای ایجاد کریدور به جمهوری آذربایجان را رد و تاکید نموده است که تنها با برطرف انسداد ارتباطات حمل و نقل در منطقه موافقت نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 12 اسفند 1400 بروزرسانی: 12 اسفند 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2003

به "تور ارمنستان: شرط ارمنستان برای آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان: شرط ارمنستان برای آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید