دومین پیوند موفقیت آمیز قلب در تبریز انجام شد

به گزارش سفر به آنتالیا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز از انجام دومین پیوند موفقیت آمیز قلب در مرکز آموزشی و درمانی شهید مدنی تبریز اطلاع داد.

دومین پیوند موفقیت آمیز قلب در تبریز انجام شد

دکتر حجت پورفتحی در گفت وگو با سفر به آنتالیا، در تشریح این خبر گفت: دومین عمل پیوند قلب از مورد مرگ مغزی که مردی 35 ساله بود، روز یکشنبه (اول مهر) به طور موفقیت آمیزی بر روی مرد 39 ساله ای انجام گرفت.

وی اضافه کرد: وضعیت عمومی بیمار گیرنده عضو تا به این لحظه مساعد گزارش گردیده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه با اشاره به حساسیت عمل پیوند قلب، اعلام نمود: قلب تنها عضوی است که احتمال پس زدن (reject) در آن بالا بوده و احتیاج به مراقبت بیشتری دارد، سن، جنس و وزن دهنده و گیرنده نیز در عمل پیوند قلب باید متناسب باشد.

پورفتحی در بخش دیگری از سخنانش از کاهش چشمگیر تعداد افراد منتظر در لیست نوبت دریافت عضو در استان اطلاع داد و گفت: در طول 10 ماهی که به عنوان معاون درمان، مشغول به کار هستم، کوشش های بسیاری در راستای جلب رضایت خانواده های بیماران مرگ مغزی و ترویج فرهنگ اهدای عضو نموده ایم.

وی توضیح داد: سال گذشته، تعداد خانواده هایی که برای اهدای اعضای بیمارشان رضایت داده بودند، حدود 10 مورد بود که سال جاری به بیش از 10 مورد رسیده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه با تأکید بر این که می کوشیم تا پیوند عضو از فرد زنده را به حداقل برسانیم، اعلام نمود: هم اکنون تنها پیوند کبد از مورد زنده به زنده امکان پذیر بوده و در کوشش هستیم تا این مورد را نیز راه اندازی کنیم، کبد تنها عضوی است که تا 9 برابر امکان افزایش حجم داشته و قابل پیوند از مورد زنده است.

پورفتحی اعلام نمود: در صورت اهدایی بودن اعضا در عمل های پیوند، همه اعمال و خدمات اعم از بستری و ترخیص، رایگان انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 45

به "دومین پیوند موفقیت آمیز قلب در تبریز انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین پیوند موفقیت آمیز قلب در تبریز انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید