دلایل بدبینی به جامعه پزشکی، تبعات روابط آمرانه پزشکان

به گزارش سفر به آنتالیا، حسن محدثی گیلوایی در دومین نشست فصلی انجمن پزشکان عمومی ایران با موضوع ارتباط جامعه و پزشکان، گفت: وضعیتی که در جامعه پزشکی اتفاق افتاده و منجر به افزایش بی اعتمادی و تنش شده است، در طی یک فرایند شکل گرفته و اینگونه نیست که بگوییم حاصل اتفاقات اخیر است.

دلایل بدبینی به جامعه پزشکی، تبعات روابط آمرانه پزشکان

وی با طرح این موضوع که از دست دادن اعتماد عمومی و اعتبار اجتماعی جامعه پزشکی توطئه نیست و نمی گردد آن را به فعالیت های رسانه ای تعمیم داد، اضافه کرد: شک نکنید زمینه های اجتماعی مساعدی برای این نوع واکنش ها نسبت به جامعه پزشکی وجود دارد.

محدثی به جامعه شناسی پزشکی گریز زد و گفت: در جوامع ساده، رابطه میان پزشک و بیمار، رابطه ای مستقیم است. اما، با پیشرفت تمدن، آرام آرام این رابطه تغییر نموده و نیروهای واسط پدید آمدند.

وی، نیروهای واسط بین پزشک و بیمار را سازمان های درمانی مطرح نمود و اضافه کرد: در تغییر رابطه پزشک و بیمار، نوعی رابطه سلطه رخ می دهد که پزشکان به عنوان فرادست و بیماران نیز افراد فرودست تلقی می شوند.

این جامعه شناس به تبعات این نوع رابطه اشاره نمود و گفت: پزشک می تواند بدون محدودیت نسبت به بیمار اعمال قدرت نماید و در عین حال پاسخگو هم نباشد.

محدثی با اشاره به گزارش هایی مبنی بر عدم پاسخگویی در عملکرد پزشکان، اضافه کرد: در آنالیز از دو بیمارستان خصوصی و دولتی، وضعیت خوبی از پاسخگویی پزشکان نشاند داده نشد.

وی با اشاره به روابط سلطه یک طرفه که متوجه پزشکان متخصص در بیمارستان هاست، گفت: متاسفانه این گروه از پزشکان، پاسخگوی بیمار و خانواده آنها نبوده اند. ضمن اینکه با پرستاران نیز، آمرانه برخورد می کردند.

این جامعه شناس با عنوان این مطلب که در جوامع مدرن، نظام مراقبت از مردم، به نهاد مهم و پیچیده ای بدل شده است، اضافه کرد: نقش پزشک در این نظام مراقبت، محوری است.

محدثی با اشاره به روابط بین پزشک و بیمار، گفت: پزشکان در این فرآیند دارای امکانات و فرصت هایی می شوند که دیگر گروه ها از آنها محروم هستند که این گونه روابط هیچ مسئله ای ندارد. بلکه، مشکل از زمانی آغاز می گردد که این نابرابری ها، تبدیل به سلطه گردد. در واقع، الگومند شدن نابرابری ها که عده ای فرادست بر عده ای فرودست اعمال قدرت نمایند، باعث نارضایتی می گردد.

وی بر ضرورت شنیدن صبحت های بیمار از سوی پزشک تاکید نمود و اضافه کرد: مطالعات کیفی نشان داده است که پزشکان خیلی در خدمت بیماران نیستند و اساسا این رابطه مسئله دار است.

محدثی، تجدیدنظر در تربیت دانشجوی پزشکی را در کاهش این چالش ها موثر دانست و گفت: می بایست روابط اجتماعی، تعریف و آموزش داده گردد.

به گفته این جامعه شناس، تنها خطاهای پزشکی منجر به افزایش بی اعتمادی نمی گردد. بلکه عدم گشاده رویی پزشک در برخورد با بیمار و خانواده او، روابط آمرانه و...، از عوامل بروز بی اعتمادی به جامعه پزشکی است.

وی ادامه داد: ضروری است متخصصان حوزه پزشکی دست به قلم شده و خودشان را نقد نمایند. زیرا، واکنش های جامعه پزشکی به نقدها مطلوب نیست.

محدثی اضافه کرد: به نظر می رسد که پزشکان خودشان را مبرا از عیوب می دانند و این نگاه، به اعتبار پزشکان لطمه می زند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 65

به "دلایل بدبینی به جامعه پزشکی، تبعات روابط آمرانه پزشکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل بدبینی به جامعه پزشکی، تبعات روابط آمرانه پزشکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید