خطر ابتلا به سرطان با 5 اشتباه در آشپزی

به گزارش سفر به آنتالیا، اشتباهی که مرتکب می شویم این است که قسمت کپک زده را با قاشق جدا می کنیم و بقیه رب را مصرف می کنیم، غافل از اینکه بدانیم سم قارچ در کل رب گوجه پخش شده است.

خطر ابتلا به سرطان با 5 اشتباه در آشپزی

اشتباهات رایجی در زمینه آماده سازی غذا وجود دارد که باعث بروز سرطان می گردد. تحقیقات نشان می دهد که عارضه سرطان مربوط به رژیم های غذایی و نحوه پخت آن ها مربوط می گردد. بسیاری از افراد به سلامت خود اهمیت زیادی می دهند و در طول روز مراقب تغذیه، تحرک و سلامت خود هستند، اما بعضی اشتباهات رایج روزمره می تواند، سلامت انسان را به خطر بیندازند.

در ادامه این مطلب شما را با 5 عادت بد در آشپزی که باید ترک شوند، آشنا می کنیم:

1. اضافه کردن نمک به روغن داغ

اضافه کردن نمک در روغن داغ باعث می گردد نقطه دود روغن کاهش پیدا کند و این امر سبب آزاد شدن مواد سمی و سرطانزا در روغن می گردد.

2. حرارت دادن عسل در آب جوش

حرارت دادن عسل یا استفاده از آن در دمای بالا باعث فراوری ماده سمی به اسم هیدروکسی متیل فورفورال یا HMF می گردد. HMF یک ترکیب 6 کربن جامد با رنگ زرد و دمای جوش پایین و محلول در آب است. این ماده سمی برای زنبور ها کُشنده و برای انسان سرطان زاست.

این سم به راحتی از روده جذب و در بدن متابولیزه می گردد و دارای خاصیت جهش زاست، یعنی ایجاد سمیت ژنتیکی می نماید. افرادی که این ماده را استفاده کردند، متابولیت های ثانویه فراوریشده از آن را می توان از ادرارشان جدا کرد.

3. کباب کردن گوشت

کباب سرطان زا نیست، اما روش پخت آن می تواند عامل سرطان باشد. کباب کردن گوشت روی آتش سرطان زاست. روغنی که از گوشت روی خاکستر می ریزد، باعث ایجاد هیدروکربن های آروماتیک می گردد. این مواد سرطان زاست و به وسیله دود آتش روی گوشت قرار می گیرد و مصرف طولانی مدت آن زیان آور است.

پس بهتر است برای کباب کردن گوشت از دستگاه های الکتریکی مولد گاز استفاده کنیم نه زغال. بهتر است گوشت کبابی را در تور های مخصوص آلومینیومی یا فویل قرار بدهیم که از ریزش روغن روی خاکستر آتش جلوگیری کند.

4. استفاده از رب گوجه فرنگی کپک زده

خیلی وقت ها شده است که رب گوجه فرنگی کپک بزند. اشتباهی که مرتکب می شویم این است که قسمت کپک زده را با قاشق جدا می کنیم و بقیه رب را مصرف می کنیم، غافل از اینکه بدانیم سم قارچ در کل رب گوجه پخش شده است.

این سم بیشتر تحت عنوان آفلاتوکسین ها شناخته می گردد و استفاده از آن در طولانی مدت باعث سیروز کبدی و سرطان کبد می گردد.

5. استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروویو

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در صورت تماس با مایعات و مواد غذایی در دمای بالای 40 درجه سانتیگراد، باعث آزاد شدن ماده شیمیایی و سرطان زایی به نام استایرن می گردد. این ماده سرطان زا و همچنین دارای سمیت عصبی هم هست.

ممکن است با چند بار استفاده، متوجه تاثیرات بد آن نباشید، اما در طولانی مدت باعث آسیب های برگشت ناپذیر می گردد؛ بنابراین از ظروف پلاستیکی در مایکروویو استفاده نکرده و همچنین از کشیدن غذا های داغ در ظروف پلاستیکی خودداری کنید.

منبع: فرادید
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1261

به "خطر ابتلا به سرطان با 5 اشتباه در آشپزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر ابتلا به سرطان با 5 اشتباه در آشپزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید