حجم سرمایه گذاری در بخش گردشگری به 200 میلیارد تومان رسید

به گزارش سفر به آنتالیا، سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به علاقه بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری، از رسیدن حجم سرمایه گذاری در بخش گردشگری به میزان 200 میلیارد تومان خبر داد.

حجم سرمایه گذاری در بخش گردشگری به 200 میلیارد تومان رسید

ایرنا: علی اصغر مونسان در حاشیه نشست هیات دولت در جمع سفر به آنتالیا با بیان این که سهم گردشگری از GDP کشور در سال 96، 11.8 میلیون دلار با ورود 4.7 گردشگر خارجی به کشور است، گفت: در سال گذشته، 7.7 میلیون گردشگر خارجی به کشور وارد شدند و حالا منتظر اعلام بانک مرکزی از سهم GDP کشور هستیم.

وی با بیان این که آمارها نشان می دهد، گردشگری اقتصادی نوظهور در کنار حوزه های همچون نفت است، گفت: در این اقتصاد نوظهور با وجود تحریم در کمترین تلاطم ها می توان برای کشور درآمد راحت، آسان و پایدار کسب کرد.

مونسان افزود: سرمایه گذاران نیز با وجود چنین شرایطی فرصت را برای سرمایه گذاری در این بخش غنیمت می شمارند.

وی افزود: در حال حاضر حجم سرمایه گذاری در بخش سرمایه گذاری حدود 200 هزار میلیارد تومان است که به جز بخش سرمایه گذاری در ساخت و ساز شامل هتل پروژه های محرک گردشگری نیز رونق پیدا می کند.

مونسان بودجه سازمان در حوه میراث فرهنگی را بسیار اندک دانست و گفت: بودجه سال گذشته این بخش تنها 150 میلیارد تومان بود که با توجه به وجود 34 هزار اثر ثبت شده ملی و 24 اثر جهانی، سهم ه کدام کمتر از چهار میلیون تومان بود که حالا امیدواریم با تغییر وضعیت از سازمان به وزارتخانه توجه دولت و مجلس به اختصاص بودجه متناسب بیشتر شود و حداقل بودجه این وزاتخانه جدید را به دیگر وزارتخانه نزدیک کند تا توقع به حق مردم برای حفظ و نگهداری آثار تاریخی کشور حفظ شود.

وی از وجود شناسایی یک میلیون سایت در حوزه میراث کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا با تامین اعتبارات کاوش ها انجام گرفته و سایت ها نیز در کنار دیگربخش های میراث کشور قرار بگیرند.

مونسان افزود: البته تلاش کردیم در این مدت کمبود اعتبارات را با مشارکت حداکثری مردم جبران کنیم به جز بناهای تاریخی درجه یک، در قالب حق بهره برداری به بخش غیر دولتی واگذار کردیم که بناهایی که رها شده بودند که با سرمایه گذای بخش خصوصی به محلی برای کسب و کار تبدیل شد.

وی طرح تجاری سازی صنایع دستی را منجر به بروز نشاط در این بخش ارزیابی کرد و گفت: در این طرح تلاش شد بروی برندینگ، بسته بندی و بازاریابی و کاربردی شدن تمرکز و برنامه ریزی شد و حجم بازار بزرگ شد و بازار خوبی برای هنرمندان ایجاد شد.

مونسان گفت: سال گذشته 281 میلیون دلار صادرات صنایع دستی داز مبادی گمرگ بود و حدود 400 میلیون دلار نیز صنایع دستی از سوی گردشگر خارجی با چمدان های مسافرتی از کشور خارج شده است. تغییر ساختار کمک می کند به دیگر اهداف برسیم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 287

به "حجم سرمایه گذاری در بخش گردشگری به 200 میلیارد تومان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجم سرمایه گذاری در بخش گردشگری به 200 میلیارد تومان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید