جامعه چگونه اهرم قدرتمند حاکمیت می گردد؟

به گزارش سفر به آنتالیا، یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اگر حاکمیت در شرایط تحریم از جامعه مطالباتی دارد، باید کوشش کند که سطح اعتماد جامعه به خود را افزایش دهد. تا اعتماد جامعه افزایش نیابد، نمی توان روی جامعه مدنی حساب باز کرد.

جامعه چگونه اهرم قدرتمند حاکمیت می گردد؟

عبدالله ناصری در گفت وگو با سفر به آنتالیا، درباره راه چاره و سازو کار همکاری جامعه با نهادهای حکومتی در شرایط تحریم کشور که مطالبه حاکمیت است، اظهار کرد: بحران کم اعتمادی یا بی اعتمادی جامعه مدنی به هرم حاکمیت یکی از بزرگ ترین بحران هایی که هر نظام سیاسی از جمله نظام سیاسی جمهوری اسلامی را می تواند تهدید کند. حتما وحدت ملی، آشتی ملی و ارتقای سطح اعتماد عمومی جامعه به حاکمیت منوط به این است که حاکمیت و نهادهای حکومتی، زمینه های ارتقای اعتماد عمومی را فراهم نمایند. مردم حتما نمی توانند یک طرفه به توصیه های کارگزاران نظام درباره وحدت ملی عمل نمایند.

وی با اشاره به این که هنوز بخش هایی از جامعه مدنی مورد پذیرش هرم حاکمیت نیست، اعلام کرد: برخی فعالان نهادهای مدنی مثل نهادهای جمعیت شناسی یا محیط زیستی به عنوان عوامل نفوذی دستگیر می شوند. شاید اتهامات آنها هم درست باشد اما نهادهای ذی ربط نتوانسته اند جامعه را قانع نمایند که این اتهامات بر این افراد وارد است. در این شرایط پیوستگی جامعه با هرم حاکمیتی به سختی ممکن می گردد.

وی ادامه داد: من معتقدم مردم در شرایط تحریم یا پساتحریم در صورتی با حاکمیت همراه خواهند شد که باور نمایند هرم حاکمیت با هر نوع گرایش سیاسی نسبت به جامعه مدنی ملاطفت دارد. از سویی وقوع برخی مفاسد مالی در شرایط سخت اقتصادی موجب کاهش اعتماد عمومی شده است، بنابراین اگر حاکمیت از جامعه مطالباتی دارد، باید کوشش کند که اعتماد جامعه را بدست آورد.

این عضو بنیاد باران در پاسخ به این پرسش که آیا جامعه در شرایط سخت کشور باید منتظر حاکمیت بماند یا وظیفه مخصوص خود را دارد؟ توضیح داد: جامعه وظایف اخلاقی خود در مواقع بحران هایی مثل جنگ، سیل و زلزله را ایفا نموده است، البته مبانی، معیارها، نمادها و نمودهای آن تا حدودی تضعیف شده است اما اگر هنوز بحرانی رخ دهد، بخش هایی از جامعه به صورت خودجوش به یاری می آیند مثل زلزله کرمانشاه. در مجموع من معتقدم اگر حاکمیت می خواهد بر روی اعتماد عمومی و همراهی جامعه مدنی با خود به عنوان یک اهرم قدرتمند حساب باز کند، باید سطح اعتماد عمومی جامعه به خود را افزایش دهد.

وی اعلام کرد: وقتی معیارهای اخلاقی ضعیف شد، جامعه با حرص و ولع سرمایه خود را به ارز یا طلا تبدیل می نماید. این رفتار را می توان با زمان جنگ تحمیلی مقایسه کرد که افراد اندک سرمایه خود را در اختیار جبهه ها قرارمی دادند. در حال حاضر جامعه با محاسبات مادی و اقتصادی خود و هزینه -فایده، رفتار خود را شکل می دهد، بنابراین من معتقدم تا اعتماد جامعه افزایش نیابد، نمی توان روی جامعه مدنی حساب باز کرد البته بخش هایی از جامعه در هر شرایطی رفتار خود را براساس معیارهای اخلاقی شکل داده و نمادهایی از حرکت ایثارگرانه را نمایش می دهند.

وی درباره چگونگی افزایش سطح اعتماد عمومی گفت: تصویری که از رسانه های حاکمیتی ارائه می گردد، تصویر مطلوبی نیست. ما رسانه ها و خرده گفنتمان هایی داریم که کوشش دارند ذهن و فکر کارگزاران نظام را از یک سو و جامعه را از سوی دیگر شکل دهند اما این رسانه ها در مسیر اشتباهی حرکت می نمایند. این رسانه ها باید لباس گذشته را از تن درآورده و رویکرد خود چه نسبت به کارگزاران نظام و چه جامعه را تغییر دهند. این راه، کمترین هزینه برای افزایش اعتماد عمومی است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که این رسانه ها باید در مسیر واقعیت گویی حرکت نمایند، اعلام کرد: اعتماد به بخش مهمی از رسانه های حکومتی کم است چون جامعه معتقد است آنچه به وسیله این رسانه ها بیان می گردد با واقعیت فاصله دارد. رسانه می تواند اندیشه ساز هیات حاکمه و افکارساز جامعه مدنی باشد. برای رسیدن به این هدف باید مدیران رسانه ها از میان افراد متخصص در این حوزه انتخاب شوند در حالیکه معیار انتخاب مدیران رسانه های حکومتی در کشور ما ، چیزی جدا از تخصص است.

وی در انتها اظهار کرد: رسانه ملی مثل سایر رسانه های حکومتی در دیگر کشورها باید چندین رقیب داشته باشد. بسیاری از آفت هایی که امروز رسانه ملی را دربرگرفته، بخاطر انحصاری بودن این رسانه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 104

به "جامعه چگونه اهرم قدرتمند حاکمیت می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جامعه چگونه اهرم قدرتمند حاکمیت می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید