تغییر در گفتار ممکن است نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد

به گزارش سفر به آنتالیا، محققان الگوریتمی برای پیش بینی بیماری پارکینسون از نمونه های گفتاری کوتاه ساختند. این مدل قادر به پیش بینی 80-90 درصد موارد بیماری پارکینسون است.

تغییر در گفتار ممکن است نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد

آن ها اکنون در حال توسعه الگوریتم خود به عنوان یک برنامه برای یاری به شناسایی افراد در معرض خطر این بیماری هستند.

بیماری پارکینسون بعد از بیماری آلزایمر دومین بیماری تخریب کننده عصبی شایع است. سالانه بیش از 10 میلیون نفر در سراسر دنیا به این بیماری تشخیص داده می شوند.

مکانیسم های اساسی پارکینسون هنوز به طور کامل شناخته نشده اند. قبل از آشکارشدن بیماری پارکینسون علائم غیراختصاصی وجود دارد که چندین دهه طول می کشد، از جمله یبوست، بی تفاوتی و خواب آلودگی در طول روز. علائم حرکتی، از جمله لرزش، و سرگیجه، در اواخر دوره تخریب عصبی ظاهر می شوند.

در حال حاضر، تشخیص بیماری پارکینسون در اواخر فرآیند عصبی رخ می دهد. شناسایی زودهنگام علائم می تواند امکان مداخله زودهنگام و در نتیجه کیفیت زندگی طولانی تر را فراهم کند.

تجزیه و تحلیل صوتی گفتار در بیماری پارکینسون در سال های اخیر به عنوان یک نشانگر زیستی تشخیصی بالقوه مورد توجه علمی رو به رشدی قرار گرفته است. مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به بیماری پارکینسون اوایل انواع مختلفی از نقایص گفتاری را دارند.

درک بیشتر اینکه چگونه پارکینسون بر صدا تأثیر می گذارد می تواند منجر به توسعه روش های غربالگری گردد که می تواند بین صدای بیماران مبتلا به پارکینسون و افراد سالم تمایز قائل گردد.

به تازگی، محققان یک روش غربالگری اتوماتیک ایجاد نموده اند که می تواند صدای بیماران مبتلا به پارکینسون و افراد سالم را تشخیص دهد.

محققان دریافتند مدل آن ها می تواند 80 تا 90 درصد از صدا های افراد مبتلا به پارکینسون را پیش بینی کند.

ریتیس ماسکلیوناس، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه فناوری کاوناس لیتوانی، می گوید: طبق تحقیقات، درصد زیادی از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون دارای اختلالات گفتاری و صوتی مانند صدای نرم، یکنواخت، تنفسی و خشن و بعلاوه تلفظ نامطمئن هستند. شنیدن یا تشخیص این موضوع در مراحل اولیه بیماری ممکن است سخت باشد، زیرا برای گوش ما عادی به نظر می رسد، اما این چیزی است که رویکرد ما در سیگنال در پی آن است.

به گفته محققان، اختلال عملکرد گفتار و صدا در بیماران پارکینسون بسیار شایع است و احتمالاً به علت تخریب ساختار های مختلف در سراسر مغز و ساقه مغز ایجاد می گردد. این مسئله منجر به بروز مشکلاتی در فعال کردن مناسب ماهیچه های گلو می گردد.

محققان امیدوارند یافته های خود را در یک اپلیکیشن توسعه دهند تا به مردم یاری کند تا بفهمند که آیا در معرض خطر ابتلاء به پارکینسون هستند یا خیر.

منبع: فرارو
انتشار: 25 بهمن 1401 بروزرسانی: 25 بهمن 1401 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2236

به "تغییر در گفتار ممکن است نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر در گفتار ممکن است نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید