تازه ترین اقدامات وزیر خارجه ترامپ در رابطه با انصارالله

به گزارش سفر به آنتالیا، واشنگتن پست تاکید کرد که پامپئو میدان مین برای بایدن تدارک دیده است.

تازه ترین اقدامات وزیر خارجه ترامپ در رابطه با انصارالله

روزنامه واشنگتن پست نوشت: مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه انتها کار دولت ترامپ، کمپین بد منظری را به راه انداخته و در توییتر رسمی خود شعارها و فخرفروشی های سیاسی از دستاوردهایش را به معرض نمایش می گذارد.

این حرکات نمایشی که قرار بود در راستای منافع او باشد، اکنون به شکلی تهدیدآمیز در حال تبدیل شدن به امری کشنده است. پامپئو ظرف روزهای گذشته از تدابیری برای حذف چندین دهه محدودیت از تماس های دیپلماتیک با تایوان و درج نام کوبا و حوثی های (انصارالله) یمن در فهرست حامیان تروریسم رونمایی کرد.

این سه حرکت دردسرهایی را برای دولت آینده بایدن به وجود می آورند، اما هیچ کدام به اندازه تصمیم درباره یمن که مقام های امدادرسان بین المللی می گویند می تواند این کشور جنگ زده را به سمت قحطی بکشاند، خطرناک نیستند. مداخله فاجعه بار عربستان سعودی و امارات که از 2015 شروع شد، اثری بر حوثی ها نداشت و موجب اتحاد آنها با ایران شد. در همین حال این تهاجم به ایجاد آنچه سازمان ملل به عنوان وخیم ترین بحرانی انسانی جهان توصیف می کند، کمک کرد. تقریبا نیمی از جمعیت 28 میلیونی یمن، از سطوح بالای ناامنی غذایی رنج می برد و چهار پنجم از آنها به کمک های بشردوستانه متکی هستند.

اقدام آمریکا علیه حوثی ها می تواند به شدت این کمک ها را تحت تاثیر قرار دهد، آن هم از طریق تهدید به تحریم سازمان هایی که با این گروه تعامل دارند. پامپئو گفت برای کسانی که در ارسال کمک ها نقش دارند، مجوزهایی صادر می شود اما همانطور که واشنگتن پست گزارش داد، این معافیت ها هنوز نهایی نشده اند و ممکن است برای بانک ها و دیگر شرکت های خصوصی که این عملیات ها را تامین مالی می کنند، کفایت نکند.

پامپئو با اشاره به حملات موشکی حوثی ها علیه اهداف سعودی، تلاش دارد اقداماتش را توجیه کند. اما این سعودی ها هستند که با بمباران سیستماتیک مدارس، مساجد و بازارها در مناطق تحت کنترل حوثی ها که عمدتا شامل جرایم جنگی می شوند، عامل شروع آن حملات هستند. پامپئو نه تنها رژیم سعودی را مقصر نمی داند، بلکه کنگره را که تلاش می کرد حمایت آمریکا از این کمپین بمباران متوقف کند، دور زد.

تنها راه انتها این جنگ و این اضطرار انسانی در یمن از طریق یک سازش صلح است که تروریست نامیدن حوثی ها آن را به بن بست می کشاند. اقدام پامپئو از 19 ژانویه اجرایی می شود، یک روز پیش از آن که او و دولت ترامپ از کاخ سفید بروند. پامپئو قرار نیست با تبعات آن روبرو شود؛ پامپئو آشکارا یک میدان مین برای دولت بایدن تدارک می بیند که همچون او برای خوشامد سعودی ها کار نمی کند.

دیگر تحرکات پامپئو هم تله های مشابهی هستند. یکی از آنها دولت آینده را موظف می کند تا خشم چین را برانگیزد و احتمالا یک بحران به وجود می آورد که از طریق حذف کنترل بر تماس ها میان مقام های آمریکایی و تایوانی است که برای 40 سال برقرار بوده است. مورد دیگر درج دوباره نام کوبا در فهرست حامیان تروریسم است که دولت اوباما آن را برداشته بود.

،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1460

به "تازه ترین اقدامات وزیر خارجه ترامپ در رابطه با انصارالله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین اقدامات وزیر خارجه ترامپ در رابطه با انصارالله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید