با سرپرستی دانشمند ایرانی؛ ماده خودترمیمی با علمکردی شبیه به خون ساخته شد

به گزارش سفر به آنتالیا، یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی یک دانشمند ایرانی، ماده خودترمیمی را ساختند که عملکردی شبیه به خون دارد.

با سرپرستی دانشمند ایرانی؛ ماده خودترمیمی با علمکردی شبیه به خون ساخته شد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی سفر به آنتالیا، محققان مدت ها است به دنبال راه حلی برای مسائل زباله های پلاستیکی هستند؛ از همین رو گروه های تحقیقاتی زیادی روش ترمیم را به جای دور انداختن انتخاب و مواد خودترمیمی زیادی را فراوری کردند که آخرین مدل این مواد، عملکردی شبیه به خون دارد.

براساس گزارش نیواطلس، تیم تحقیقاتی از دانشگاه تگزاس به سرپرستی کیوان دوامی این ماده را ساختند، آنها در ابتدا با استفاده از روش چاپ سه بعدی استریولیتوگرافی، مایع رزین را با قرار دادن در معرض نور ماوراءبنفش به ماده جامدی تبدیل کردند، در حالی که ذخیره کوچکی از مایع رزین در داخل این ماده جامد باقی می ماند و تا زمانی که به این شیء آسیبی وارد نگردد، این مایع درون آن ماده حفظ می گردد.

لازم به ذکر است؛ اگر این شیء جامد شکسته گردد و آسیب ببیند؛ مایع رزین از داخل آن خارج شده و با قرار دریافت در معرض یک منبع نور ماوراءبنفش، محل آسیب دیده را ترمیم می نماید.

این روش همانند عملکرد خون به هنگام جراحت است؛ به گونه ای که پس از جراحت، خون به محل آسیب دیده وارد می گردد و آن را بهبود می بخشد.

دوامی و همکارانش در ادامه راه خود در کوشش هستند تا این ماده خودترمیم، بدون مداخله انسانی و با استفاده از منبع نور ماوراءبنفش خورشید ترمیم گردد.

محققان امیدوارند تا از این روش برای ساخت عینک ها و کف کفش ها استفاده گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 210

به "با سرپرستی دانشمند ایرانی؛ ماده خودترمیمی با علمکردی شبیه به خون ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با سرپرستی دانشمند ایرانی؛ ماده خودترمیمی با علمکردی شبیه به خون ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید