بادبزن اسمی به تازگی در لیست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است

به گزارش سفر به آنتالیا، ایسنا/ براساس گزارشات بدست آمده، بادبزن اسمی به تازگی در لیست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

بادبزن اسمی به تازگی در لیست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است

ناصر بابایی ندوشن، کارشناس مسئول ثبت آثار تاریخی و طبیعی استان یزد گفت: بادبزن در خیلی از نقاط کشور فراوری می شود و تار و پود آن از نخل خرماست. مردم بافق یزد هم که یکی از مراکز فراوری خرما است و نخلستان دارد، در ساختن بادبزن تبحر خاصی دارند و بادبزن نامی یکی از مهمترین صنایع دستی این منطقه به شمار می آید که با خلاقیت و کمی تفاوت از بادبزن های دیگر بافته می شود.

او درباره دلیل نامگذاری این بادبزن شرح داد: در بافق هر بادبزنی که ساخته می شود، نام صاحب آن یا هر نام دیگری به دلخواه روی بادبزن بافته می شود، از این رو به آن بادبزن نامی گفته می شود. در گذشته نیز تاجرهای بافق به عنوان نمادی از شهر خود و مشخصه کالاهای خود، بادبزن نامی را روی بارهای خود قرار می دادند که هر یک به نام تاجری از شهر بافق بافته شده بود.

کارشناس مسئول ثبت آثار تاریخی و طبیعی استان یزد بعلاوه به قدمت بادبزن نامی در یزد اشاره نمود و اضافه کرد: می توانیم سابقه بافت بادبزن نامی را با حصیربافی پیوند دهیم که به قرن های قبل مربوط می شود، حتی با توجه به اسناد شفاهی و کتبی، قدمت آنها به پیش از اسلام باز می شود. در متون و عکس های تاریخی نیز تصاویری از بادبزن دیده می شود.

شهر بافق به دلیل وجود نخلستان های فراوان و هنرمندان ماهر در حوزه حصیربافی در سال 1400 به عنوان شهر ملی دست بافته های حصیری ثبت شده است و حصیربافی این شهر در اوایل دهه 90 در لیست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید. بعلاوه بادبزن، جارو، حصیر، پادری، طناب بافی و منال از جمله محصولات این هنر سنتی است که از نخل خرما بافته می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 19 مرداد 1402 بروزرسانی: 19 مرداد 1402 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2307

به "بادبزن اسمی به تازگی در لیست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بادبزن اسمی به تازگی در لیست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید