امیرعبداللهیان: برطرف تحریم ها منجر به حضور قویتر ایران در آیورا خواهد شد

به گزارش سفر به آنتالیا، وزیر امور خارجه کشورمان طی سخنرانی مجازی در بیست و دومین نشست شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) گفت: برطرف تحریمها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت مالی و انسانی، بی تردید به حضور قویتر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد

امیرعبداللهیان: برطرف تحریم ها منجر به حضور قویتر ایران در آیورا خواهد شد

به گزارش خبرنگاران، متن سخنرانی حسین امیرعبداللهیان به توضیح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر عزیزم جناب آقای ابوالکلام عبدالمومن،

وزیر محترم امور خارجه جمهوری خلق بنگلادش

افتخار دارم با جناب عالی و سایر همکاران عزیزم در شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) سخن می گویم. سپاسگزارِ دولت جمهوری خلق بنگلادش بخاطر ریاست دوره ای بر آیورا و میزبانی این نشست هستم و از دبیرخانه آیورا به جهت آماده سازی این اجلاس قدردانی می نمایم.

همکاران عزیز، عالیجنابان، خانمها و آقایان،

در بیش از دو دهه فعالیت و همکاری در قالب آیورا، بطور روزافزونی ظرفیتهای بالقوه این اتحادیه در همکاریهای اقتصادی نمایان شده است. به همان مقدار که اقیانوس هند سرشار از نعمت و موهبت برای کشورهای ساحلیست، به همان مقدار منظره همکاریها در آیورا روشن و گسترده می باشد. جمهوری اسلامی ایران به این ظرفیت بزرگِ همکاری منطقه ای واقف است و مصمم هستیم روابط خود با این اتحادیه را توسعه دهیم.

اخیرا سازوکار هماهنگی ملی آیورا را فعالتر نموده ایم و دستگاههای مختلف ایرانی، مرحله تازهی از مشارکت موثر در ترتیبات همکاری هشتگانه آیورا را در دستورکار دارند. تازهترین تحول، داوطلبی مرکز زنان جمهوری اسلامی ایران برای ایفای نقش به عنوان هماهنگ کننده برنامه توانمندسازی اقتصادی زنان آیورا می باشد. بعلاوه مرکز منطقه ای علوم و انتقال فنآوری آیورا مستقر در تهران نیز از حمایت قوی دولت جمهوری اسلامی ایران کماکان برخوردار است.

عالیجنابان،

دنیا با چالش کووید-19 و پیامدهای مخرب آن روبروست. مردمانِ شریف منطقه آیورا نیز از این بلیه در امان نبوده اند. مردم شریف ایران در شرایطی با کرونا و آثار آن دست و پنجه نرم نموده اند که توان بزرگ اقتصادی و اقتصادی کشور با محدودیتهای ناشی از تحریم های نامشروع و ناجوانمردانه آمریکا روبرو بوده است. برطرف تحریمها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی تردید به حضور قویتر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد. ان شاالله.

در سرانجام لازم می دانم انتخاب دبیرکل تازه آیورا را به ایشان تبریک گفته از تلاشهای کفیل محترم دبیرکل در یک سال گذشته قدردانی نمایم.

از توجه شما ممنونم.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 دی 1400 بروزرسانی: 17 دی 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1944

به "امیرعبداللهیان: برطرف تحریم ها منجر به حضور قویتر ایران در آیورا خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیرعبداللهیان: برطرف تحریم ها منجر به حضور قویتر ایران در آیورا خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید