احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خرداد

به گزارش سفر به آنتالیا، تهران (پانا) - معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خرداد ماه گفت هنوز مجوز میزان جذب نیرو صادر نشده؛ پیشنهاد ما بر اساس نیازی که آموزش و پرورش دارد، صدور مجوز برای 50 هزار نفر در هر دو شکل دانشجومعلمی و ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که ترکیب را باید با سازمان اداری استخدامی نهایی و تعیین کنیم.

احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خرداد

به گزارش ایسنا، علی الهیار ترکمن درباره ساماندهی و جذب نیرو در سال تحصیلی آینده اظهار کرد: برای جذب فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها که در قالب ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان مطرح است دو اقدام برای سال 1400 در دستور کار داریم. نخست اینکه بخشی از مجوزهای ما در سال گذشته به طور کامل استفاده نشد و حدود 10 هزار نفر است که در اولین آزمون استخدامی که احتمالا خردادماه توسط سازمان سنجش برگزار می گردد این 10 هزار مجوز را اعلام و استفاده می کنیم.

وی اضافه نمود: جهت دوم، مجوز استخدامی برای سال 1400 است و شامل دو بخش جذب به وسیله کنکور برای پذیرش در دوره چهار ساله دانشجومعلمی دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی و جذب به وسیله ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، یعنی آزمون استخدامی می گردد.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ما موارد را با سازمان اداری استخدامی مطرح و احتیاجهای خود را اعلام نموده ایم که در دست آنالیز و طی فرایند صدور مجوز است گفت: بر اساس مجوزهای صادره که هم در دفترچه کنکور و هم دفترچه آزمون های استخدامی خواهد آمد علاقه مندان می توانند شرکت و وارد سیستم شوند.

الهیار اضافه نمود: پیشنهاد ما بر اساس احتیاجی که آموزش و پرورش دارد، صدور مجوز برای 50 هزار نفر در هر دو شکل دانشجومعلمی و ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که ترکیب را باید با سازمان اداری استخدامی نهایی و معین کنیم.

وی درباره وعده وزیر آموزش و پرورش مبنی بر به تعادل رسیدن و موازنه نیروی انسانی تا سال 1402 گفت: قسمت عمده احتیاج به نیروی انسانی در آموزش و پرورش ناشی از خروج نیرو به علت بازنشستگی در سال های اخیر است که آن هم ناشی از سیاست های استخدامی در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 بود. از سال 1402 مشمولین بازنشستگی ما به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می نماید. بنابراین با کاهش شیب بازنشستگی در آموزش و پرورش و استفاده از سازوکارهای جذب نیرو در چندسال اخیر، احتیاج به نیرو طوری خواهد شد که در ورودی و خروجی تعادلی ایجاد می گردد.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: البته احتیاج به نیرو در آموزش و پرورش را باید در دو طیف دنبال کنیم. نخست احتیاج به نیروی آموزشی است که معلمان عمدتا از این جهت جذب می شوند. دوم جذب نیرو در مشاغل تخصصی مانند مشاور، سرپرست کارگاه و مربی بهداشت است. درست است که احتیاج آموزش و پرورش در بخش آموزشی ممکن است تعدیل گردد اما در سایر مشاغل تخصصی همچنان برقرار است و سیاست ما کاهش نیست. گرچه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم روش های جذب نیرو را مشخص نموده و در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

چرایی عدم پرداخت حق التدریس اسفند 98 و فروردین 99 معلمان

الهیار درباره چرایی عدم پرداخت حق التدریس اسفند 98 و فروردین 99 معلمان گفت: ما با توجه به کارکرد معلمان باید پرداختی ها را انجام می دادیم. قطعا در برنامه آموزش و پرورش نیست که علی رغم کارکرد معلمان پرداخت آنها را تعویق بیندازد و یا به عدم پرداخت بکشاند. این مورد در دستورکار ماست ولی همانطور که قبلا هم اعلام نموده بودم در حال جمع آوری اطلاعات از استان ها هستیم که به تفکیک ارائه نمایند و مبنای کار قرار بگیرد. بعد از جمع بندی اطلاعات و تایید کارکرد معلمان هرچه از حق التدریس سال های گذشته باقی مانده باشد پرداخت می گردد. هنوز حدود 9 استان اطلاعات را به ما اعلام ننموده اند که منتظر آن هستیم.

رتبه بندی جدید با قبلی تفاوتی با هم دارند؟

وی همچنین در پاسخ به اینکه بعضی معتقدند رتبه بندی فعلی تفاوت چندانی با دوره قبل ندارد، آیا تایید می کنید؟ اظهار کرد: خیر تایید نمی کنم. رتبه بندی که در مجلس در دست آنالیز است وجه تمایز معینی دارد. ما اعلام کردیم تمام اتفاقاتی که تحت عنوان رتبه بندی در سال های قبل افتاده به قوت خود باقی است و ضرایب ناشی از رتبه بندی که قرار است تصویب گردد بر روی آنها اعمال می گردد. تمام امتیازات قبلی به قوت خود باقی است و امتیازات جدیدی شکل می گیرد که تفاوتی را ایجاد می نماید.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اضافه نمود: آنچه به عنوان قانون از مجلس خارج می گردد قانونی چندوجهی است که هم جنبه های معیشتی را مدنظر قرار داده و هم جنبه های کیفی و ارتقای روش های یاددهی یادگیری. برای ایجاد انگیزه در معلمان حین تدریس، امتیازات اقتصادی و غیراقتصادی را پیش بینی نموده ایم. دنبال این بودیم که در هفته معلم نهایی شدن رتبه بندی را اعلام کنیم اما هم فرایند تصویبش در دولت به عنوان لایحه و هم اعلام وصولش در مجلس با کمی تاخیر روبرو شد. نمایندگان اقبال زیادی دارند که رتبه بندی را زودتر به خاتمه برسانند اما هرزمانی که این قانون تصویب و ابلاغ گردد با توجه به پیش بینی منابع اقتصادی، تاریخ اعمالش از اول فروردین 1400 خواهد بود و مابه التفاوت ماههایی که پرداخت نشده به مشمولان پرداخت می گردد.

تجمع ها نمی تواند در تفسیر قانون اثرگذار باشد

کارهای آموزش و پرورش کف خیابان مدیریت و برنامه ریزی نمی گردد

وی درباره حل مشکل بعضی از پذیرفته شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش که صاحب کارنامه سبز آزمون هستند و در روزهای گذشته مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند گفت: کارهای آموزش و پرورش کف خیابان مدیریت و برنامه ریزی نمی گردد. ما به عنوان یک دستگاه اجرایی موظف به اجرای قانون هستیم. تجمع و پیگیری های این چنینی نمی تواند در تفسیر قانون اثرگذار باشد.

الهیار تاکید نمود که اگر افرادی حقوق مکتسبه ای داشته و یا آمادگی پذیرش حرفه معلمی را دارند حتما در برنامه ریزی های خود مد نظر قرار می دهیم. طوری نیست که بی تفاوت باشیم و عده ای بخواهند با تجمع اعمال فشار نمایند و به خواسته های صنفی خود برسند. به عنوان دستگاه اجرایی موظف به اجرای قانون و عمل در چارچوب سهمیه هایی که به ما داده می گردد، هستیم و طوری نیست که اختیار مبسوطی داشته باشیم و عده ای تجمع نمایند و بگوییم چون اختیار داریم این کار را انجام می دهیم.

وی اضافه نمود: قطعا همه اینها در قالب مجوزهایی که به ما داده می گردد و تکمیل ظرفیت هایی که می توانیم استفاده کنیم مدنظر است و آنهایی که حق برایشان ایجاد شده در اولویت اول قرار می گیرند. وظیفه ما شناسایی بهترین ها برای حرفه معلمی است. ما دستگاه اشتغال نیستیم و باید بهترین ها را برای حرفه معلمی انتخاب کنیم. تجمع را تایید نمی کنم که بتواند در شکل گیری خواسته های افرادی موثر باشد. ما در چارچوب قانون عمل می کنیم. ما از محل مجوزهای استفاده نشده و استخدام های جدید این افراد را در اولویت قرار می دهیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1647

به "احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خرداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خرداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید