اثبات خواص عصاره انار در پیشگیری از سرطان و درمان آن، استخراج ویتامین C از میوه گل نسترن

به گزارش سفر به آنتالیا، مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده های دارویی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد از استخراج ویتامین C از میوه گل نسترن، فراوری داروهای ضد سرطان به صورت نانوکورکومین و اُمگا 3 گیاهی به صورت مشترک با همکاری دو شرکت دیگر اطلاع داد و گفت: شرکت ما همچنین انجمن پیشگیری از سرطان نسترن را مورد حمایت قرار داده که در این انجمن ذیل هدف تقویت سیستم ایمنی بدن در راستای پیشگیری از سرطان، خواص الاژیک اسید (عصاره انار) در پیشگیری از سرطان و درمان آن به اثبات رسیده است.

اثبات خواص عصاره انار در پیشگیری از سرطان و درمان آن، استخراج ویتامین C از میوه گل نسترن

محمدتقی میراحمدی در گفت وگو با خبرنگاران زمینه فعالیت این شرکت را فراوری انواع ویتامین به صورت کپسول نرم عنوان نمود و شرح داد: در همین خصوص توانستیم از میوه گل نسترن (قسمت مرکزی گل)، ویتامین C استخراج کنیم که میزان ویتامین C استخراج شده از این میوه، صدها برابر میزان ویتامینی است که از مرکبات به دست می آید.

وی اظهار کرد: نسترن یک گل وحشی است که در تمام خاک ایران یافت می گردد و بیشتر به صورت خودرو در بعضی جنگل ها و حتی خیابان ها رشد می نماید. به عنوان مثال این گل در منطقه کلات واقع در استان خراسان یا در مناطق شاقتصادی کشور، به وفور یافت می گردد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان فراوریکننده ویتامین C از میوه گل نسترن با بیان اینکه این کپسول به فراوری انبوه نرسیده است، اعلام کرد: در راستای آشتی صنعت و دانشگاه و یاری به واحدهای نوپای دانش بنیان، واحدی را در پژوهشکده بوعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به فراوری دارو اختصاص دادیم و 3 اتاق تمیز (Clean room) ایجاد کردیم که یک واحد آن به فراوری کپسول نرم یا soft gel پرداخته است.

میراحمدی، خط فراوری کپسول نرم در پژوهشکده بوعلی را تنها خط فراوری این نوع دارو در شرق ایران دانست و گفت: با توجه به این خط فراوری، قراردادهای متعددی از جمله فراوری داروهای ضد سرطان به صورت نانوکورکومین و قراردادی برای فراوری اُمگا 3 گیاهی منعقد کردیم که این ها حاصل کار دو شرکت دیگر است و در این حوزه به صورت مشترک کار می کنیم.

وی ابتدا به تشریح قرارداد فراوری اُمگا 3 گیاهی پرداخت و شرح داد: اُمگا 3 که در حال حاضر وجود دارد، از ماهی گرفته می گردد. رجحان اُمگا 3 گیاهی این است که بو و مزه اُمگا 3 گرفته شده از ماهی را ندارد، فاقد فلزات سنگین است و در عین حال به اندازه اُمگا 3 گرفته شده از ماهی تأثیر مثبت به جا می گذارد.

حمایت از انجمن پیشگیری از سرطان نسترن/ راه اندازی مدرسه مجازی سلامت

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان سپس به حمایت این شرکت از یک NGO به نام انجمن پیشگیری از سرطان نسترن اشاره نمود و شرح داد: علت به وجود آمدن این انجمن، همسر من نسترن رزمجو، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مدیرگروه مامایی دانشگاه بود که متأسفانه به خاطر درگیری با سرطان جانشان را از دست دادند.

میراحمدی توضیح داد: ایشان انسان بزرگی بودند و از من خواستند به جای هزینه های مرسوم مراسم خاکسپاری، کاری انجام دهم که نسترن ها برای خانواده هایشان حفظ شوند.

وی با بیان اینکه انجمن پیشگیری از سرطان نسترن (NCCP) بعد از تأسیس و ثبت ملی در سال 94، 3 هدف پیشگیری، تشخیص زودرس و درمان هدفمند سرطان را در دستور کار خود قرار داده است، تشریح کرد: در بخش پیشگیری از سرطان، راه اندازی مدرسه مجازی سلامت را مدنظر قرار دادیم که بتوانیم از این طریق سبک زندگی صحیح را به دانش آموزان دبیرستانی دختر مقطع دوم دخترانه آموزش دهیم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: بدین ترتیب دروس تغذیه سالم، ورزش، روان شناسی، ژنتیک و به ویژه خودآزمایی را به دانش آموزان در 120 دبیرستان دخترانه در مقطع دوم آموزش دادیم تا از این طریق با فیزیک و اندام خود آشنا شوند و بتوانند زودتر از سایرین تشخیص دهند در بدنشان چه می گذرد.

نقش عصاره انار در پیشگیری و درمان سرطان

میراحمدی اضافه کرد: همچنین ذیل هدف پیشگیری از سرطان و به منظور بالا بردن استقامت و تقویت سیستم ایمنی بدن، بر چند آنتی اکسیدان متمرکز شدیم که یکی از آن ها کورکومین است و از زردچوبه گرفته می گردد.

وی ادامه داد: همچنین بر روی عصاره زعفران (کروسین) و عصاره انار (الاژیک اسید) و خواص آنتی اُکسیدانی آن ها کار کردیم؛ گروه تحقیق و توسعه ما به ویژه هلاله فرشچی خاصیت های الاژیک اسید را با داروهای رایج شیمی درمانی مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که الاژیک اسید نه تنها در درمان سرطان تأثیرگذار است، بلکه به صورت معنی دار سلول های سالم را حفظ می نماید.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: در حال تکمیل مسائل مربوط به این موارد هستیم و همکار من دکتر محمودرضا جعفری و گروه ایشان نیز نانوکورکومین را استخراج و به صورت کپسول نرم فراوری کردند و ادامه راه ما را در این جهت پی می گیرند.

تشخیص زودهنگام و درمان هدفمند سرطان به وسیله پیدا کردن سلول های سرطانی در گردش خون

میراحمدی، سپس به روشی برای تشخیص زودهنگام و درمان هدفمند سرطان به نام CTC یا Circulation Tumour Cell اشاره نمود و شرح داد: دوستی از استرالیا دانش فنی تشخیص زودهنگام را به ما معرفی کرد که روش آن پیدا کردن سلول های سرطانی در گردش خون است و در این روش قبل از اینکه متاستاز به وجود بیاید، می توانیم به نتایج مفیدی دست پیدا کنیم.

وی اعلام کرد: در این بخش نیز در حال تکمیل آزمایشگاه و به دنبال این هستیم که با یاری نیکوکاران، به وسیله یک یا دو وسیله دیگر بتوانیم ارائه خدمت کنیم.

مدیرعامل این شرکت گفت: بخش سوم کار ما در انجمن پیشگیری از سرطان نسترن به درمان هدفمند مربوط می گردد و اینکه هر کسی بر اساس ژن خودش و بر اساس حساسیت دارویی درمان گردد. امیدوار هستیم در این بخش هم بعد از به نتیجه رسیدن موضوع پیشگیری زودهنگام و امکانات آزمایشگاهی، به نتایج قابل قبولی دست پیدا کنیم.

برگزاری 3 سمپوزیوم بین المللی و چاپ 2 نشریه تخصصی

میراحمدی در بخش دیگری از صحبت های خود به برگزاری 3 سمپوزیوم بین المللی از سوی انجمن پیشگیری از سرطان نسترن و چاپ نشریه انگلیسی زبان the cancer press و نشریه فارسی پیغام نسترن اشاره نمود.

وی با اشاره به اینکه بعضی محصولات این شرکت به کشور افغانستان صادر شده است، گفت: خوشبختانه در حال بستن قرارداد با یک تا دو شرکت فرانسوی و اسپانیایی هستیم و امیدواریم بتوانیم صادرات را توسعه دهیم، چرا که انجام توانایی آن را داریم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در سرانجام با بیان اینکه صندوق حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارتباطاتی را با شرکت ما برقرار نموده و از ما خواسته مدارکی را برای آن ها تکمیل کنیم، تأکید کرد: امیدواریم بتوانیم از یاری های صندوق بهره مند شویم؛ چرا که با مشکل اقتصادی روبه رو هستیم و اگر صندوق از ما حمایت کند، می توانیم طی چند ماه آینده برای بیش از 50 جوان تحصیل نموده اشتغال ایجاد کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 375

به "اثبات خواص عصاره انار در پیشگیری از سرطان و درمان آن، استخراج ویتامین C از میوه گل نسترن" امتیاز دهید

1 کاربر به "اثبات خواص عصاره انار در پیشگیری از سرطان و درمان آن، استخراج ویتامین C از میوه گل نسترن" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثبات خواص عصاره انار در پیشگیری از سرطان و درمان آن، استخراج ویتامین C از میوه گل نسترن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید