57 اثر ثبت شده موقت ایرانی در یونسکو

به گزارش سفر به آنتالیا، در حال حاضر ایران 57 اثر ثبت شده موقت در فهرست آثار تاریخی جهان دارد.

57 اثر ثبت شده موقت ایرانی در یونسکو

به گفته محمدحسین طالبیان معاون میراث فرهنگی رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دلیل قدمت و تاریخ 10 هزار ساله تمدن بشری، ایران از غنای بزرگ میراث و آثار تاریخی ملموس و غیرملموس برخوردار است و بر همین اساس حداقل تعداد 50 اثر دیگر نیز وجود دارد که در انتظار گنجانده شدن در فهرست موقت یونسکو هستند.

ایشان مجموع آثار تاریخی ایران را یک میلیون اثر گفت که تا به امروز از این تعداد در فهرست آثار تاریخی یونسکو تنها 23 اثر به ثبت رسیده است.

طالبیان بیان کرد:

به لحاظ پراکندگی این تعداد اثر تاریخی در ایران نیز دارای نشانه های با ارزشی است و در این میان آذربایجان و تبریز جزو منطقه ها پیشرو و دارای ارزش فوق العاده ای است.

ایشان از جمله دلایل پایین بودن آثار تاریخی ایران در فهرست جهانی، توقف 24 ساله پس از انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی را بیان و اضافه نمود که تنها در سال 1358 سه اثر در این فهرست جای گرفته است.

طالبیان در ادامه گفت هر سال یک تا دو اثر تاریخی ملموس و غیرملموس ایران پس از وقفه 24 ساله، در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده است که نشان می دهد در معرفی تمدن ایران اسلامی در جهان گام های مهم و موثری به انجام می رسد.

معاون میراث فرهنگی رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از جمله رویکردهای پیگیری شده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای معرفی ایران به جهانیان به روستاهای تاریخی همچون کندوان، ماسوله، ابیانه و میمند، معماری بومی، آیین ها و مراسمات و آداب منطقه ها مختلف، خانه های ایرانی، حمام های ایرانی، استفاده از انرژی باد در قالب آسیاب های بادی با قدمت 750 سال، میراث صنعتی مثل راه آهن و شاهکارهای مهندسی مدرن اشاره کرد.

طالبیان از رئوس فعالیت های میراث فرهنگی ایران برای ثبت در فهرست یونسکو از جنگل های هیرکانی به وسعت دو میلیون هکتار واقع در استان های گیلان، مازندران، سمنان و گلستان نام برد که در تیرماه سال آینده نشست بررسی آن برگزار می شود.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1993

به "57 اثر ثبت شده موقت ایرانی در یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "57 اثر ثبت شده موقت ایرانی در یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید