گوترش: 130 کشور تا به امروز یک دوز واکسن کرونا هم دریافت نکرده اند

به گزارش سفر به آنتالیا، دبیر کل سازمان ملل متحد در برهه حساس همه گیری ویروس کرونا از انحصاری بودن واکسن کرونا برای معدودی از کشورهای برخوردار دنیا انتقاد کرد.

گوترش: 130 کشور تا به امروز یک دوز واکسن کرونا هم دریافت نکرده اند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، دبیر کل سازمان ملل متحد بعد از ظهر چهارشنبه به وقت تهران از بعضی کشورهای دنیا به دلیل استفاده انحصاری از واکسن کرونا در این برهه حیاتی انتقاد کرد.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در این خصوص گفت :75 درصد از کل واکسن های کرونا تنها در اختیار 10 کشور در دنیا است و بیش از 130 کشور حتی یک دوز هم دریافت ننموده اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین خواستار یک برنامه دنیای برای واکسیناسیون کرونا شد.

این در حالی است که بعد از گذشت بیش از یکسال مبارزه سخت با ویروس کرونا در دنیا، در ماه های اخیر سویه گونهانگلیسی این ویروس به نگرانی جدید جامعه دنیای تبدیل شده و انتظار می رود تا پیش از بهار به گونه غالب در آمریکا و اروپا بدل گردد.

دانشمندان انگلیسی که حالا کشورشان به جولانگاه این گونه و محل صدور آن تبدیل شده با نگرانی در حال آنالیز سویه جدید هستند و نتایج یافته های آن ها و دانشمندان دیگر حاکی از فرایند ویرانگری است که خطرات جدی و عدم قطعیت های قابل توجه این مرحله از همه گیری را برجسته می نماید.

بر اساس جدیدترین تخمین دانشمندان، نوع انگلیسی کرونا تا به امروز به دستکم 82 کشور دنیا راه یافته است.

سازمان دنیای بهداشت هم این آمار را تایید و اعلام نموده 83 کشور موارد ابتلا به این گونه را گزارش نموده اند و تا به امروز در همه قاره ها بجز جنوبگان در قطب جنوب زمین گزارش شده است.

انگلیس طی ماه های دسامبر و ژانویه شاهد شیوع گسترده ویروس کرونای جهش یافته بوده و این شیوع به گونه ای بود که انگلیس بالاترین نرخ ابتلا به کرونا را در دنیا تجربه کرد. از زمانی که بروز نوع جدید در جنوب شرقی انگلیس در ماه دسامبر 2020 اعلام شد، به منبع غالب ابتلا در بریتانیا تبدیل شده و هم اکنون بیش از 90 درصد موارد ابتلا را در بیشتر قسمت های این کشور تشکیل می دهد.

به تازگی مرکز تحقیقات وکتور کارایی واکسن های روسی اسپوتنیک وی و اپی واک کرونا در مقابل گونه جهش یافته کرونا که ابتدا در جنوب انگلیس مشاهده شد را مورد تایید قرار داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1524

به "گوترش: 130 کشور تا به امروز یک دوز واکسن کرونا هم دریافت نکرده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوترش: 130 کشور تا به امروز یک دوز واکسن کرونا هم دریافت نکرده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید