کشف ردپای آخرین دایناسور های بریتانیا

به گزارش سفر به آنتالیا، به نظر محققان این ردپا ها را دایناسور های سه انگشتی گوشت خوار موسوم به ددانتها، دایناسور های گیاه خوار موسوم به پرنده انتها و دایناسور های خمیده خزنده سان دارای پوست زره ای سخت حدود 110 میلیون سال پیش به جا گذاشته اند.

کشف ردپای آخرین دایناسور های بریتانیا

ردپا های یافته شده در منطقه وایت کلیفز، به دست کم شش گونه دایناسور مختلف تعلق دارد

ردپای شماری از آخرین دایناسور هایی که در بریتانیا پرسه می زدند در نزدیکی وایت کلیفز واقع در داور کشف شده است.

به نظر محققان این ردپا ها را دایناسور های سه انگشتی گوشت خوار موسوم به ددانتها، دایناسور های گیاه خوار موسوم به پرنده انتها و دایناسور های خمیده خزنده سان دارای پوست زره ای سخت حدود 110 میلیون سال پیش به جا گذاشته اند.

این ردپا های به جا مانده در صخره ها را فیلیپ هدلند، نمایشگاه گردان و مجموعه دار موزه و مجموعه هنری هستینگز، در صخره ها و آب های ساحلی فولکستون واقع در کنت کشف کرده است.

هدلند می گوید: در سال 2011 به آثاری غیرعادی در آرایه صخره های فولکستون برخوردم که به نظر می رسید حالت تکرارشونده دارند. به فکرم رسید شاید ردپا باشند. البته چنین چیزی با حرف های اغلب زمین شناسان در مورد صخره های این منطقه هم خوانی نداشت.

اما به جست وجو برای یافتن ردپا های بیشتر ادامه دادم و جزر و مد که کاهش پیدا کرد ردپا های بهتری پیدا کردم. برای قانع کردن جامعه محققان در مورد اعتبار این کشف ها کار بیشتری لازم بود؛ بنابراین برای راستی آزمایی یافته هایم با گروهی از محققان دانشگاه پورتسموت شروع به همکاری کردم.

او می گوید ثابت شد که امکان آن هست تا تقریبا همه در محوطه های زمین شناسی در دسترس عموم چیز هایی کشف کنند و دانش علمی را تقویت کنند.

بنا به گزارش منتشر شده در نشریه انجمن زمین شناسان، ردپا های یافته شده در این منطقه به دست کم شش گونه دایناسور مختلف تعلق دارد. در میان این ردپا های کشف شده دنباله ای متشکل از شش ردپا به چشم می خورد که یک جانور به جا گذاشته است و احتمال دارد دایناسوری موسوم به اورنیتوپودیکنوس باشد. این ردپا ها هم اندازه ردپای فیل هستند.

پهنای بزرگ ترین ردپا 80 سانتی متر و طول آن 65 سانتی متر است و تعیین شده است که به دایناسوری شبیه ایگوآنودون تعلق دارد. در دوران کرتاسه متاخر قسمت بزرگی از بریتانیا را دریای کم عمقی پوشانده بود، اما بر اساس این بررسی آرایه صخره فولکستون شرایط بیناکشندی داشت یعنی به هنگام فرونشست جزر و مد از زیر آب بیرون می آمد.

کارشناسان معتقدند وقتی در مدت فرونشست جزر و مد این صخره در آب های ساحلی از زیر آب بیرون می آمد دایناسور ها برای به دست آوردن غذا به آن هجوم می آوردند یا از طریق آن به راستا مهاجرت خود ادامه می دادند.

دیوید مارتیل، استاد ارشد دیرین زیست شناسی دانشگاه پورتسموت، می گوید: این نخستین بار است که در لایه موسوم به آرایه فولکستون ردپای دایناسور کشف شده است و این کشف واقعا شگفت انگیز است، زیرا این دایناسور ها آخرین دایناسور هایی بودند که در این کشور وجود داشتند و سپس نسلشان منقرض شد. این دایناسور ها در نزدیکی محل کنونی صخره های سفید داور پرسه می زدند. یعنی دفعه بعد که با کشتی از کنار این صخره های باشکوه عبور می کنیم می توانیم آن ها را در ذهن خود تصور کنیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1721

به "کشف ردپای آخرین دایناسور های بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ردپای آخرین دایناسور های بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید