تور ترکیه بهار: کشف جد سنگ فرش های مدیترانه ای در ترکیه

به گزارش سفر به آنتالیا، باستان شناسان در ترکیه از کشف سنگ فرش تاریخی خبر دادند که می توان از آن به اسم جد موزائیک های مدیترانه ای نام برد.

تور ترکیه بهار: کشف جد سنگ فرش های مدیترانه ای در ترکیه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه بهار در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فرانس24، کشف یک سنگ فرش 3500 ساله در ترکیه که باستان شناسان به آن لقب جد موزائیک های مدیترانه ای را داده اند، جزئیات جدیدی درباره زندگی هیتی های عصر برنز ارائه می دهد.

مجموعه ای شامل بیش از 3000 سنگ در رنگ های طبیعی کرمی، قرمز و سیاه که برای ایجاد اشکال مثلثی و دایره ای کنار هم قرار گرفته اند، در بقایای یک معبد باستانی خلق شدند. این معبد باستانی هیتی ها به قرن 15 پیش از میلاد یعنی 700 سال پیش از خلق قدیمی ترین موزائیک های یونانی تعلق دارد.

آناکلتو داگوستینو، مدیر حفاری های اوساکلی هویوک در نزدیک یوزغاد واقع در مرکز ترکیه معتقد است این سنگ فرش نسخه اولیه سنگ فرش های باستانی که پیچیدگی بیشتری نسبت به این سنگ فرش دارند محسوب می گردد.

اکنون گروهای از باستان شناسان ترکیه ای و ایتالیایی در محل کشف این آثار مشغول کاوش هستند تا اطلاعات بیشتری درباره شهرهای هیتی ها یکی از قدرتمندترین پادشاهی های آناتولی باستان کسب نمایند.

داگوستینو درباره این اکتشاف می گوید : برای نخستین بار مردم اهمیت ایجاد طرح های هندسی را احساس کردند و خواستند چیزی بیشتر از یک سنگ فرش عادی خلق نمایند.

این موزائیک ها در معبدی واقع شده اند که برای خدای طوفان که به وسیله هیتی ها پرستش می شد، ساخته شده بود.

این هفته باستان شناسان بعلاوه سرامیک ها و بقایای یک کاخ را کشف کردند که می تواند این فرضیه که اوساکلی هویوک همان شهر گمشده زیپالاندا(Zippalanda) باشد را پررنگ تر کند.

بارها از زیپالاندا که مکانی مهم برای پرستش خدای طوفان بوده است در کتیبه های هیتی ها نام برده شده است با این حال موقعیت مکانی این شهر نامشخص است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1840

به "تور ترکیه بهار: کشف جد سنگ فرش های مدیترانه ای در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ترکیه بهار: کشف جد سنگ فرش های مدیترانه ای در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید