پاندمی راسوها، دیگر یک شوخی نیست!

به گزارش سفر به آنتالیا، زو شَلنجر*، نویسنده و تحلیلگر نشریه آتلانتیک در مقاله ای به تهدید جدی شیوع گسترده ویروس کرونا در میان راسو ها (راسو های پرورشی) پرداخته و این موضوع را مساله ای نگران کننده، هم برای حیات حیوانات، و هم انسان ها دانسته است. وی در این رابطه می نویسد:

پاندمی راسوها، دیگر یک شوخی نیست!

از اوایل تابستان سال جاری میلادی، کیت پولسن مدیر آزمایشگاه تشخیصی دامپزشکی ویسکانسین، عمیقا نگران راسو ها و ابتلای گسترده آن ها به ویروس کرونا بوده است. آزمایشگاه پولسن، یکی از چندین آزمایشگاه برجسته در آمریکا است که بر روی بیماری های حیوانات کار می کنند. پولسن به من (نویسنده مقاله) گفته است که آن ها به دقت فرایند شیوع ویروس کرونا، مخصوصا در حیوانات را رصد می کنند. در اروپا، در چهار مزرعه مشاهده شده که راسو ها به ویروس کرونا مبتلا شده و قادر بوده اند این ویروس را به انسان ها نیز منتقل کنند. هلند در ماه آپریل سال جاری میلادی، مواردی را مشاهده کرده است. بلافاصله پس از آن در ماه ژوئن، دانمارک نیز موراد مشابهی را گزارش کرد. تا ماه اکتبر، شرایط، بدتر و بدتر شده است. صد ها مزرعه پرورش راسو در دانمارک و هلند، موارد متعدد ابتلا به ویروس کرونا در میان راسو ها را گزارش داده اند. دو مزرعه نیز در ایالت یوتای آمریکا، نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا را گزارش کرده اند.

به گزارش خبرنگاران، از آن زمان تا به امروز، شرایط جهانی راسو ها در اقصی نقاط جهان، به نحو قابل توجهی بدتر شده است. تا به امروز، بحران شیوع ویروس کرونا در میان راسو ها در نه کشور نظیرِ اسپانیا، ایتالیا، لیتوانی، سوئد، یونان، و همچنین کانادا مشاهده شده است.

برای تقریبا یک سال، ویروس کرونا بدون هیچگونه نظارتی در محل هایی که انسان ها کار یا زندگی می کنند، شیوع پیدا کرده است. با این حال، اوج گیری بحران شیوع ویروس کرونا در میان راسوها، حامل تهدیدات به مراتب جدی تری است. شیوع این ویروس در میان راسو ها موجب می شود تا ویروس کرونا از محیطی که انسان ها به ظاهر می توانند تا حدی آن را کنترل کنند، به محلی وارد شود که انسان ها هیچ کنترلی روی آن ندارند.

این ویروس همزمان با شیوع در میان راسوها، و در بین راسو ها و انسان ها، و میان انسان ها و انسان ها، می تواند جهش های جدیدتر و قدرتمندتری را ایجاد کند. بر اساس یافته های پزشکی، یک نوع جهشِ ویروس کرونا در میان راسو ها از همان قدرتی برخوردار است که به تازگی شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا، از آن برخوردار است. هر بار که یکچنین تغییری اتفاق افتد و ویروس کرونا جهش پیدا کند، احتمال اینکه این ویروس مسری تر و کشنده تر شود، بیش از پیش تقویت می شود.

کیت پولسن در جریان مشاهدات میدانی خود از شیوع ویروس کرونا در ویسکانسین که قطب مزارع پرورش راسو در آمریکا است خاطرنشان کرد که شیوع ویروس کرونا در برخی از این مزارع، تا حدی زیادی سریع و کشنده بوده است. پولسن به طور خاص به این مساله اشاره کرده که شماری از افراد فعال در مزارع پرورش راسو، شدیدا به ویروس کرونا مبتلا شده اند. امری که به احتمال زیاد به دلیل تماس آن ها با راسو ها اتفاق افتاده است. پولسن فرایند مرگ و میر راسو ها بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در ویسکانسین آمریکا را عجیب و دور از تصور توصیف کرده است.

بسیاری از متخصصان دامپزشکی تاکید می کنند که راسو ها عمیقا در رابطه با بیماری های تنفسی آسیب پذیر هستند. همچون انسان ها، آن ها نیز به بیماری های تنفسی فصلی مبتلا می شوند. آن ها همچنین مستعد ذات الریه نیز هستند. نکته نگران کننده این است که ویروس های تنفسی خیلی راحت در میان راسو ها منتشر می شوند. امری که آن ها را به یک منبع بسیار خطرناک جهت انتقال بیماری به انسان ها تبدیل می کند. کیت پولسن بر این مساله تاکید دارد که احتمالا، راسو ها در ایالت ویسکانسین، برای نخستین بار، ویروس کرونا را از انسان ها گرفته اند و سپس این ویروس با سرعتی قابل توجه در میان آن ها منتشر شده است. به عقیده وی، بر اساس آنچه تا به امروز یافته های پزشکی نشان داده اند، راسو ها بر خلاف حیواناتی نظیر گاو ها که در صورت ابتلا به کرونا، به راحتی از آن نجات می یابند، عمیقا در برابر ویروس کرونا آسیب پذیر هستند.

شواهد آزمایشگاهی نشان داده اند که راسو هایی که در مزرعه رشد می کنند، شرایط کاملا مناسبی را برای ویروس کرونا جهت رشد و جهش هر چه بیشترِ آن فراهم می کنند. نوع زندگی راسو ها که اغلب در کنار هم زندگی می کنند، امکان شیوع ویروس کرونا را در میان آن ها، بیش از پیش تقویت می کند. از این رو باید گفته که ایجاد فاصله اجتماعی میان آن ها کاملا غیرممکن است و باید گفت شیوع ویروس در میان آن ها تقریبا قطعی است. تا تاریخ سه دسامبر سال جاری میلادی (25 روز قبل)، دست کم 644 نفر که در مزارع پرورش راسو کار می کرده اند، در اثر ارتباط با راسوها، به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

در کانادا نیز ابتلای 338 نفر به ویروس کرونا در مزارع پرورش راسو، مورد تایید قرار گرفته است. در اواسط ماه نوامبر سال جاری میلادی، یک ویروس شناس دانمارکی تاکید کرد که جهش های ویروس کرونا که در راسو ها انجام شده، در دست کم 300 نفر که به ویروس کرونا در دانمارک مبتلا شده اند، دیده شده است.

دانمارک که بزرگترین صادرکننده راسو در جهان است، بدترین آسیب را از شیوع گسترده ویروس کرونا در میان این نوع از حیوانات متحمل شده است. در اوایل ماه نوامبر سال جاری میلادی، این کشور دستور کشتار شماری از جمعیت راسو ها در این کشور را داد با این حال همزمان با آغاز ماه دسامبر، 289 مزرعه پرورش راسو در شمال دانمارک، موارد متعدد شیوع ویروس کرونا را گزارش دادند. در این راستا، هزاران راسو سوزانده و در گودال هایی عمیق دفن شدند.

کشتار میلیون ها راسوی پرورشی سفید در دانمارک به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در میان آن ها

کشتار و دفن میلیون ها راسوی پرورشی در دانمارک در گودال های عمیق، از ترس شیوع گسترده تر ویروس کرونا

با این همه، شیوع ویروس کرونا در میان راسوها، یک نگرانی جدی دیگر را نیز ایجاد کرده است. اگر کرونا در میان راسو های وحشی (که در جنگل زندگی می کنند) نیز شیوع پیدا کند، این ویروس تا حد زیادی از کنترل خارج و احتمال ابتلای هزاران گونه جانوری دیگر به این ویروس و مشاهده جهش های بیشترِ آن نیز، کاملا وجود دارد. نگرانی ها در این زمینه تا حدی افزایش یافته اند که برخی بر این باورند که اگر سیاست های درست و کارآمدی در پیش گرفته نشود، احتمال وقوع فجایع بزرگتر، کاملا وجود دارند. در این راستا، برخی از این هراس دارند که شرایط فعلی در زمینه شیوع ویروس کرونا در میان راسوها، تنها آغاز ماجرا باشد و هنوز دردسر های بیشتری در راه باشند. بدون تردید اگر این مساله جدی نگرفته شود، باید منتظر اتفاقاتی به مراتب بدتر و فاجعه بار تر بود.

*زو شَلنجر، وی نویسنده و تحلیلگر نشریه آتلانتیک است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1446

به "پاندمی راسوها، دیگر یک شوخی نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاندمی راسوها، دیگر یک شوخی نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید