مصر مذاکره برای عادی سازی روابط با ترکیه را به تعویق انداخت

به گزارش سفر به آنتالیا، درحالی که برخی حدس ها از عادی شدن روابط مصر و ترکیه خبر می دادند، اما دولت عبدالفتاح السیسی اعلام کرده است که گفت وگوها در این زمینه را تا زمان نامشخصی به تعویق انداخته است.

مصر مذاکره برای عادی سازی روابط با ترکیه را به تعویق انداخت

از تارنمای شبکه روسیا الیوم، برخی منابع مصری اعلام کرده اند که این مذاکرات به خاطر آن چه تعلل ترکیه برای بیرون کشیدن مزدوران خود از لیبی عنوان شد به تعویق افتاده است.

براساس این گزارش، همچنین دولت السیسی برگزاری نشست گسترده با ترکیه در قاهره تا پیش از خاتمه ماه آوریل (10 اردیبهشت) را نیز به تعویق انداخت.

این منابع اعلام کردند: تعلیق گفت وگوها برای عادی سازی روابط مصر و ترکیه تا زمانی ادامه خواهد یافت که خواسته های مصر به سرعت عملی شود.

مصر به ترکیه اعلام کرده است که باید خیلی زود علیه کانال های اخوان المسلمین که از این کشور برنامه پخش می کنند، موضعی مخالف اتخاذ کند.

این منابع که خواستند نامشان فاش نشود اعلام کردند که آنکارا از قاهره درخواست فرصتی بیشتری کرده است تا مستشاران نظامی و نیروهای خود را از لیبی خارج کند، درحالی که مصر خواستار خروج فوری وبی قید و شرط عناصر ترکیه از لیبی است.

این منابع گزارش دادند که ترکیه برخی از فعالیت های اخوان المسلمین در کشورش را متوقف کرده، درحالی که دولت مصر خواستار انجام اقدامات دائمی است.

از دیگر خواسته های مصر تحویلیحیی موسی و علاء السماحی اعضای اخوان است که در ترکیه به سر می برند، خواسته ای که ترکیه در این زمینه مهلت خواسته است.

براساس این گزارش ترکیه به دنبال عملی کردن خواسته های مصر به صورت تدریجی است، درحالی که مصر می گوید این اقدامات باید در دو مرحله انجام شود.

این منابع اعلام کردند که اختلافات آنکارا و قاهره به سرعت به اجرای اقدامات علیه گروه اخوان المسلمین بستگی دارد.

برخی منابع نیز به شبکه العربیه عربستان گفته اند: ترکیه متعهد شده است که تا خاتمه ماه مبارک رمضان اقدامات بیشتری علیه اخوان المسلمین انجام دهد، اما مصر بر ضرورت تسریع در این اقدامات تأکید کرده است.

این منابع مدعی شدند: ترکیه در پیامی به مصر اعلام کرده است که اعطای تابعیت به برخی از عناصر اخوان المسملین را معلق کرده است، اما مصر خواستار اقدامات بیشتری است.

براساس گزارش این منابع، ترکیه فعالیت خیریه اعضای اخوان در کشورش را تا زمان بررسی منابع این وجوهات و توصیه های مصر متوقف کرده است.

مقام های ترکیه همچنین دستورالعمل توقف برنامه های سیاسی در شبکه های الوطن، الشرق و مکملینرا صادر کرد که برنامه خود را از استانبول به روی آنتن می بردند.

براساس این گزارش مقام های دولت اردوغان اعلام کردند که توافقاتی با رهبران گروه اخوان المسلمین امضا کرده اند که به دستورالعمل صادر شده متعهد باشند و این رهبران تهدید شده اند که در صورت مخالفت شاید پخش برنامه های آنها به طور کامل بسته و این افراد از ترکیه اخراج شوند.

، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1617

به "مصر مذاکره برای عادی سازی روابط با ترکیه را به تعویق انداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصر مذاکره برای عادی سازی روابط با ترکیه را به تعویق انداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید