مرمت طاق های ورودی راسته آینه سازان بازار تاریخی تبریز

به گزارش سفر به آنتالیا، مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از مرمت و بازسازی طاق های ورودی راسته آینه سازان (آیناچی لار) بازار تاریخی تبریز اطلاع داد.

مرمت طاق های ورودی راسته آینه سازان بازار تاریخی تبریز

به گزارش سفر به آنتالیا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اعلام این خبر گفت: در دهه های گذشته دو طاق ابتدای ورودی راسته آیناچیلار بازار تاریخی تبریز توسط کسبه مرمت شدند که به دنبال آن طاق ضربدری با تیرآهن در این محل جاگذاری شد. پس از گذشت چند دهه، تیرآهن های این دو طاق دچار پوسیدگی شده و احتمال فرونشست آن ها وجود داشت.

او با اشاره به این شکه در صورت عدم رسیدگی به طاق های مذکور خطر ریزش طاق در مغازه های درگیر و همچنین محل رفت وآمد مردم بیشتر می شد، ادامه داد: رسیدگی به طاق های مذکور که چهار باب مغازه از راسته آینه سازان (آیناچی لار) را درگیر نموده است باید در اسرع وقت انجام می شد، لذا با بهره مندی از اعتبار تخصیص یافته میراث فرهنگی استان برای پیشگیری از وقوع هرگونه خطر احتمالی مرمت و بازسازی این طاق ها را شروع کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در مورد مراحل اجرا شده در عملیات مرمت این طاق ها گفت: با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی استان طاق های ضربدری برداشته شده و پس از اصلاح تویزه ها و اجرای ویترین مغازه ها، طاق های گنبدی اجرا می گردد.

او اعلام نمود: با توجه به این که زمان اجرای عملیات مرمت ورودی راسته آینه سازان (آیناچی لار) هم زمان با ایام سوگواری ماه محرم است،کارشناسان و مرمت گران پس از اجرای ویترین و اصلاح تویزه ها عملیات را تا اتمام دهه نخست محرم متوقف می نمایند، پس ازآن طی دو ماه مرمت طاق های گنبدی را تکمیل خواهند کرد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 334

به "مرمت طاق های ورودی راسته آینه سازان بازار تاریخی تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت طاق های ورودی راسته آینه سازان بازار تاریخی تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید