ظریف: صبر ایران حدی دارد، بهتر از برجام نصیب آمریکا نمی گردد

به گزارش سفر به آنتالیا، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در مصاحبه با بی بی سی گفت که در برابر فشارهای آمریکا، حمایت اروپایی ها برای حفظ توافق هسته ای 2015 بهتر از حد انتظار بوده است.

ظریف: صبر ایران حدی دارد، بهتر از برجام نصیب آمریکا نمی گردد

اما وی تاکید نمود کوشش برای حفظ برجام کار دشواری است چرا که آمریکا نقش فراگیری در نظام مالی بین المللی دارد حال آنکه به رغم دشواری ها، گزینه ها نیز تعیین هستند: آیا جامعه بین الملل قصد دارد به آمریکا اجازه حکمرانی بدهد؟ در گذشته این امر رخ داد حال آنکه مبتنی بر برخی قوانین بود نه بر اساس فرامینی که هر روز تغییر می نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که در برابر تهدیدهای ترامپ، چه انتظاری از کشورهای اروپایی که ملزم به حفظ برجام هستند، می رود نیز گفت: ترزا می نخست وزیر انگلیس و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و دیگر رهبران اروپایی از تعهد به برجام و همچنین حق ایران برای برخورداری از مزایای اقتصادی آن سخن گفته اند. شاید اروپایی ها بهتر از حد انتظار تعهد به برجام را ابراز کردند. بنابراین باید این تعهدات سیاسی را به ساز و کار (اجرایی) تبدیل نمایند و بر این باور هستم که این ساز و کارها اجرایی می گردد. مرحله بعدی که بسیار مهم است نحوه کارایی این ساز و کارها است.

ظریف اضافه نمود: ایران اندکی صبر خواهد نمود. البته این به معنای آن نیست که کاسه صبر ما هیچ وقت لبریز نمی گردد اما کمی تحمل می کنیم تا نتیجه را ببینیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر امکان پذیرش دعوت ترامپ برای دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت: هیچ چیز غیر ممکن نیست اما ماحصل دیدار ترامپ و روحانی به یک عکس یادگاری و یک سند 2 صفحه ای ختم می گردد این درحالی است که ما یک سند یکصد و پنجاه صفحه ای (برجام) در اختیار داریم که درباره آن کلمه به کلمه مذاکره نموده ایم. مذاکره ای که فقط بین ایران و آمریکا نبود بلکه میان 6 قدرت دیگر جریان داشت و من به عنوان کسی که برای مدتی طولانی در این مذاکره دخیل بوده است می توانم به ترامپ اطمینان بدهم که توافق بهتری نصیب آمریکا نمی گردد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به ادعای خبرنگار بی بی سی مبنی بر اینکه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی راهی متفاوت در پیش گرفته و ترامپ را عاشق خود نموده است، گفت: روابط بین الملل با عاشقی میانه ای ندارد بلکه درباره احترام به تعهدات است. آنچه که بعد از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا رخ داد، انقلاب نبود بلکه صرفاً تغییر دولت بود و توافق هسته ای نیز توافقی شخصی میان من و جان کری یا میان اوباما و روحانی نبود. صحبت از یک توافق بین المللی میان 7 کشور و اتحادیه اروپا است که در قطعنامه شورای امنیت گنجانده گردیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 52

به "ظریف: صبر ایران حدی دارد، بهتر از برجام نصیب آمریکا نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: صبر ایران حدی دارد، بهتر از برجام نصیب آمریکا نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید