صفر تا صد ماجرای افزایش حقوق کارمندان ، چرا کارمندان معترض شده اند؟

به گزارش سفر به آنتالیا، افزایش امتیاز شغلی این روزها عاملی برای اعتراض کارمندان برخی دستگاه ها شده، این در حالی است که شرط دولت برای تحقق این موضوع در شرایط امروز بی تاثیر نیست.

صفر تا صد ماجرای افزایش حقوق کارمندان ، چرا کارمندان معترض شده اند؟

به گزارش سفر به آنتالیا به نقل از فارس، این روزها کارمندان دستگاه هایی که از بودجه دولت ارتزاق می کنند در گوشه کنار نسبت به عدم افزایش حقوق اعتراض کرده یا تجمع می کنند.

دولت همه ساله طبق قانون مدیریت خدمات کشوری به نسبت تورم، ضریبی برای افزایش حقوق ها اعمال می کند که سال 99 نیز از این قاعده مستثنا نبود.

علاوه بر آن، مجوز افزایش تا 50% امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری پس از چند سال مقاومت مسئولان، از سوی دولت به دستگاه ها ابلاغ شد. قبل از این برخی دستگاه ها که نقش درآمدی برای بودجه داشته یا مانند قضات با همراهی مجلس از افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری بهره مند شده بودند.

در افکار عمومی و میان برخی کارمندان این گونه جا افتاده که افزایش 50 درصدی امتیازات شغلی به معنای افزایش همان میزان از حقوق است. قطعاً این گذاره درست نیست. بلکه به تناسب حکم کارگزینی و شرایط هر کارمند درصدی به حقوق آنها اضافه می شود که برای هر کارمند متفاوت است.

اما منابع مالی افزایش امتیازات شغلی از کجا تامین می شود؟

دولت در بخشنامه ای که صادر کرده شرط گذاشته که بار مالی جدید بودجه ای نداشته باشد. به زبان ساده یعنی اینکه دولت برای افزایش امتیازات شغلی که روی حقوق کارمندان موثر است، پول نمی دهد.

بنابراین دستگاه های مختلف برای بالا بردن حقوق کارمندان خود شرایط مختلفی پیش رو دارند:

1-کاهش هزینه های جاری دستگاه

2- تامین از طریق درآمدهای اختصاصی

3- فروش یا مولدسازی دارایی و اموال مازاد

4- کاهش اضافه کاری و افزودن آن به پایه حقوق (که اثرات آن در هنگام بازنشستگی نمایان می شود)

5- کاهش اعتبارات عمرانی و افزودن آن به هزینه های جاری (البته این موضوع محدودیت های قانونی نیز دارد)

بنابراین دستگاه هایی که از چنین شرایطی برخوردارند در راستای رفاه کارمندان خود بدون شرط و شروط اقدام کرده اند. اما آن دستگاه هایی که با کمبود تخصیص بودجه ای روبرو بوده و یا شرایط فوق و نظایر آن را ندارند دچار مشکل هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1047

به "صفر تا صد ماجرای افزایش حقوق کارمندان ، چرا کارمندان معترض شده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صفر تا صد ماجرای افزایش حقوق کارمندان ، چرا کارمندان معترض شده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید