شناسایی 4 نوع متفاوت از آلزایمر

به گزارش سفر به آنتالیا، چهار نوع مختلف گسترش تاو به طور یکنواخت در تمامی افراد وجود داشت و این به آن معنا است که هر چهار نوع شایع بوده و به احتمال زیاد هیچ نوعی از آن ها نوع غالب بیماری آلزایمر نیست.

شناسایی 4 نوع متفاوت از آلزایمر

محققان دانشگاه لوند سوئد در مطالعه اخیرشان چهار الگوی متفاوت از یک پروتئین سمی که در مغز بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد را پیدا کرده اند.

یافته ها نشان می دهد که این الگو ها با علائم خاصی مطابقت دارند و محققان فرض می کنند این چهار نوع الگوی متفاوت به درمان های مختلفی پاسخ می دهند.

محققان طی این مطالعه بر روی بررسی تجمع و گسترش آن پروتئین سمی در مغز به نام تاو تمرکز کردند. در کنار آمیلوئید بتا (پروتئین دیگری که در تخریب عصبی نقش دارد) گسترش تاو با کاهش شناختی (که این مورد نیز در بیماری آلزایمر دیده می شود) مرتبط است.

در ادامه مطالعه محققان از روش برش نگاری با گسیل پوزیترون (PET) برای نظارت بر سطح تاو و الگوی انتشار در مغز بیش از 1000 فرد مبتلا به آلزایمر استفاده کردند. گروهی از بیماران هنوز علائم کاهش شناختی را نداشتند و گروهی دیگر نیز علائم مراحل پیشرفته زوال عقل را داشتند.

جاکوب وگل (Jacob Vogel) نویسنده اصلی این مطالعه گفت: برخلاف آنچه تا به امروز درباره گسترش تاو در مغز دریافته بودیم، این یافته ها نشان می دهد که آسیب شناسی تاو در مغز حداقل براساس چهار الگوی مشخص متفاوت است.

چهار نوع مختلف گسترش تاو به طور یکنواخت در تمامی افراد وجود داشت و این به آن معنا است که هر چهار نوع شایع بوده و به احتمال زیاد هیچ نوعی از آن ها نوع غالب بیماری آلزایمر نیست.

نوع یک شایع ترین نوع بود که در 33 درصد موارد مشاهده شد. این الگوی گسترش تاو در درجه اول در لوب گیجگاهی قرار داشت و حافظه را تحت تأثیر قرار می داد. از طرف دیگر در نوع دو گسترش بیشتری در سایر قسمت های قشر مغز مشاهده شد و در حدود 18 درصد موارد مشاهده شد و با مسائل مربوط به عملکرد های اجرایی مانند خودسامانی (self-regulation) و تمرکز مرتبط بود.

نوع سه که دومین زیرگروه شایع بود در 30 درصد موارد مشاهده شد. تجمع این نوع در قشر بینایی بود. علائم این نوع نیز شامل مسائل تشخیص فاصله، اشکال، خطوط و جهت گیری عمومی بود.

نوع نهایی که در این مطالعه توصیف شد، گسترش نامتقارن تاو در نیمکره چپ مغز بود. این نوع نیز بیشتر روی مهارت های زبانی تأثیر می گذارد و در 19 درصد موارد تشخیص داده شد.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Medicine منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1646

به "شناسایی 4 نوع متفاوت از آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 4 نوع متفاوت از آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید