شمالی ترین نقطه تهران، متری چند؟

به گزارش سفر به آنتالیا، زعفرانیه، شمالی ترین محله تهران در منطقه یک شهرداری این شهر، یکی از قدیمی ترین محلات تهران عظیم است. از روزی که فتحعلی شاه قاجار، دستور توسعه تهران را صادر کرد، شاید هرگز فکر نمی کرد شمالی ترین محله آن، که آن روز ها قریه ای بود در حاشیه شهر تهران، دویست سال بعد به یکی از گران ترین محله تهرانِ مدرن تبدیل گردد.

شمالی ترین نقطه تهران، متری چند؟

زعفرانیه با توسعه تهران بخشی از این شهر شد. خیابان پهلوی سابق، ولیعصر فعلی، به قوام یافتن و محلیت پیدا کردن این محله بسیار یاری کرد. با این همه، زعفرانیه تا آغاز دوره پهلوی اول، همچنان محل زیست و زندگی مردم طبقه متوسطی بود که امکان زیستن در مرکز تهران، یعنی محدوده باب همایون و میدان توپخانه و خیابان فردوسی را نداشتند.

رشد زعفرانیه از کجا آغاز شد؟

زعفرانیه با سقوط پادشاهی قاجار و آغاز پادشاهی پهلوی، به سرعت در راستا رشد نهاده شد. کاخ سعدآباد که تا پیش از ظهور سلسله پهلوی، سکونتگاهِ فصلی پادشاهان قاجاری در تابستان ها بود، حالا محل رفت و آمد دائمی خانواده پهلوی شده بود. این موضوع به توسعه زعفرانیه و بیشتر شدن ارزش املاک آن منطقه یاری شایانی می کرد. روستای کوچک در شمال غربی تجریش، با یک آب انبار، چهار حلقه قنات و یک باب حمام، حالا محله ای بود در تهران، که محل رفت و آمد خانواده سلطنتی شده بود و بنابراین، به سرعت داشت عظیم می شد و مختصات مدرن می یافت.

چرا زعفرانیه؟

در وجه تسمیه این محله به زعفرانیه، سند متقن تاریخی وجود ندارد. قول هایی شفاهی البته مطرح است؛ از آن جمله، این که در اراضی منطقه زعفرانیه، در دوران قاجار زعفران کشت می شده است. نقلی از مرحوم منوچهر ستوده، ایران شناس و جغرافی دان وجود دارد که مستندتر و محکم تر از نقل قول های دیگر است. ستوده درباره نام گذاری این محله به زعفرانیه می نویسد: اراضی زعفرانیه بخگردده محمد شاه قاجار به یکی از کنیزانش مشهور به زعفران باجی بوده است و به این ترتیب نام زعفرانیه، برگرفته از نام زعفران باجی است.

زعفرانیه دقیقا کجاست؟

زعفرانیه یکی از مرتفع ترین مناطق تهران نیز هست. ارتفاع این محله بین 1650 تا 1800 متر از سطح آب های آزاد است و قرار داشتن زعفرانیه در چنین ارتفاعی، آب و هوای این منطقه را از متوسط آب و هوای شهر تهران خنک تر نموده است. زعفرانیه، از یک سو به تجریش و از سوی دیگر به ولنجک منتهی می گردد. دسترسی های این محله از خیابان ولیعصر و همچنین منطقه ولنجک است. تهران در ضلع شمالی اش با زعفرانیه تمام می گردد. این محله به اتوبان های چمران، مدرس، صدر و یادگار امام نزدیک است.

قیمت املاک در محله زعفرانیه

زعفرانیه یکی از گران ترین محلات تهران برای سکونت است. بر اساس آگهی های منتشر شده در سایت دیوار، در این محله، قیمت هر متر آپارتمان 116 میلیون و 500 هزار تومان است. آگهی های دیوار همچنین به ما می گویند یک خانه 40 متری در این محله برابر با 4 میلیارد و 600 میلیون تومان است و خریدار یک خانه 80 متری در این محله، باید حدود 9 میلیارد و 300 میلیون تومان برای خرید خانه هزینه کند.

همچنین ذکر این نکته لازم است که یک متر خانه در زعفرانیه، معادل بیش از دو سال حقوق یک کارگر است. از این رو، زعفرانیه اگر گران ترین محله تهران برای سکونت نباشد، یکی از گران ترین محلات این کلان شهر است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1693

به "شمالی ترین نقطه تهران، متری چند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمالی ترین نقطه تهران، متری چند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید