شش نکته از روز سبز بورس

به گزارش سفر به آنتالیا، بورس از روز 19 مرداد غرق در رنگ قرمز بود تا اینکه امروز بزرگان سبز کمرنگی بر سیمای بورس زدند.به بهانه این اتفاق رکوردهای هفته منتهی به 27 مرداد با دوره مشابه در تیر مقایسه شد.

شش نکته از روز سبز بورس

خبرنگاران-مصطفی ترنجی:آمار اطلاعات بازار سهام در سرانجام روز کاری امروز نشان از شش نکته دارد.بالاترین رقم بازدهی ماهانه شاخص بازار سهام در هفته اخیر 21 درصد بوده است که این رقم کمتر از نیمی از بازدهی ماهانه هفته مشابه در تیرماه است. شاخص کل بورس هنوز 12 درصد از بیشترین مقدار خود درامسال فاصله دارد. منفی بودن شاخص هم وزن برای ششمین روز متوالی تثبت سبز پوشی را با اگر و اما روبرو نموده است.

>>>>درباره شرایط بورس بیشتر بخوانید

دفاع بورس از سنگر حیاتی /شاخص کل سبز شد

آمار اول:جذابیت از دست رفته؟

مقایسه هفته آخر مرداد با هفته آخر تیر نشان از دو نکته دارد: اول بازدهی ماهانه در روزهای منتهی به سرانجام تیر در محدوده 50 درصد بوده است اما سراسر دوره مشابه در مرداد زیر 21 درصد بوده است.در دوره مورد آنالیز هیچ رکورد منفی در تیرماه ثبت نشده است اما در مرداد ماه برای اولین بار بازدهی ماهانه منفی شد.

آمار دوم: 36 صدم درصد کجا 47 درصد کجا

نزول 4.7 درصدی شاخص کل بورس، امروز با افزایش 4.6 درصدی تا حدودی جبران شد. در نهایت بازدهی بورس در سرانجام روز کاری امروز به 11 صدم درصد رسید. بازدهی ماهانه شاخص در این روز و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 36 صدم درصد بوده است. این در حالی است که در تیر ماه بازدهی ماهانه 47 درصد ثبت شده بود.

آمار سوم: عقب ماندگی 12 درصدی

شاخص بازار سهام تهران امروز 27 مرداد با 2 هزار و 130 واحد افزایش به مقدار یک میلیون و 815 هزار و 696 واحد رسید اما هنوز این رقم از مقدار دو روز پیش خود 87 هزار و 571 واحد کمتر است.

بالاترین رقم شاخص کل در امسال تا به امروز در 19 مرداد ماه ثبت شده است. عدد امروز کماکان 260 هزار واحد کمتر از این رقم است؛ یعنی 12 درصد از اوج پایین تر است.

آمار چهارم؛جبران نازل

در روز پیش شاخص کل بازار سهام 28 هزار و 135 واحد نسبت به موقعیت مشابه خود در تیر ماه امسال کاهش یافته و بازدهی ماهانه برای نخستین بار درامسال منفی شد(منفی 1.5 درصد). امروز اما با خزشی دوباره شاخص بورس سعی کرد که راستا افزایشی خود را از سر بگیرد و به همین دلیل در مقایسه با موقعیت مشابه خود در ماه قبل با 6 هزار و 329 واحد افزایش، 0.34 درصد (کمتر از یک درصد) رشد کرد.

آمار پنجم؛قطع نوار منفی؟

نرخ بازدهی روزانه در مرداد ماه در مقایسه با نرخ بازدهی روزانه در تیرماه نشان می دهد: پس از 19 مرداد که شاخص نقطه اوج را ثبت کرد تا به امروز بازدهی روزانه همیشه منفی بوده است. البته این فرایند امروز تغییر کرد و بازدهی روزانه پس از 5 روز مثبت شد. این در حالیست که در موقعیت مشابه در ماه پیش غالبا بازدهی روزانه بورس مثبت بوده است.

آمار ششم؛ساز ناکوک شاخص هم وزن

برخلاف شاخص کل،شاخص هم وزن در مقایسه با روز گذشته حدود نیم درصد دیگر هم افتاد.

شاخص هم وزن بر اساس میزان بازدهی بیشتر شرکت ها و نه بر اساس سرمایه بیشتر محاسبه می گردد و برخلاف شاخص کل بورس میزان مثبت و منفی بورس را نشان می دهد.

در محاسبه شاخص هم وزن به همه شرکت ها وزن یکسانی داده می گردد در نتیجه اگر شاخص هم وزن مثبت گردد یعنی اینکه تعداد بیشتری از شرکت ها در بورس مثبت هستند. اگر منفی باشد نشان دهنده شرایط منفی بیشتر شرکت ها در بازار سهام است. وقتی که شاخص کل مثبت است اما شاخص هم وزن منفی، معنی آن این است که اگرچه سهام های شرکت های خیلی عظیم در بورس مثبت هستند اما تعداد زیادی از شرکت ها (با حجم کوچک و متوسط) منفی هستند.

از 19 مرداد تا به امروز فرایند شاخص منفی بوده است و در مجموع حدود 10 درصد افت داشته است. نکته ای که نشان می دهد اتفاق دیروز برای شاخص کل فعلا یک خزش است و برای تبدیل آن به یک فرایند پایدار کمی باید صبر کرد. زیرا هنوز شرکت های زیادی هستند که بازدهی منفی ثبت نموده اند. بازدهی منفی این شرکت ها به معنای آن است که هنوز صف فروش برای آن ها جمع نشده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1207

به "شش نکته از روز سبز بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شش نکته از روز سبز بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید