سفرهای جاده ای ممنوع است اما چرا مردم به محدودیت ها اهمیت نمی دهند؟

به گزارش سفر به آنتالیا، سفرهای جاده ای همچنان پابرجاست و مردم به محدودیت های کرونایی اهمیتی نمی دهند. از روز چهارشنبه گذشته محدودیت های کرونایی سفر اعمال شده است. اما خبری پایین آمدن ترافیک و شلوغی محورهای مواصلاتی کشور نیست. به نظر می رسد این ممنوعیت های سفرهای جاده ای آنطور که باید اجرایی نشده است.

سفرهای جاده ای ممنوع است اما چرا مردم به محدودیت ها اهمیت نمی دهند؟

خبرنگاران - قرار بود از ساعت 12 چهارشنبه هفته گذشته (دوازدهم خردادماه) تا ساعت 12 ظهر دوشنبه (17 خردادماه) ممنوعیت تردد بین استانی اجرا گردد. این ممنوعیت براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا اجرا شد. اما به نظر می رسد این ممنوعیت اجرا نشده است. سفرهای بین استانی فرایند کاهشی را در روزهای هفته گذشته به غیر از کاهش جزئی در روزهای ممنوعیت اعلام شده تجربه نکرد. این کاهش نیز در پی افزایش سفرهای مردم در روزهای ابتدایی هفته گذشته بود.

در بازه زمانی آدینه 7 خرداد تا پنج شنبه 13 خرداد ماه تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای بین استانی به طور متوسط به یک میلیون و 852 هزار و 325 وسیله نقلیه بوده است. این آماری است که از سوی مرکز مدیریت راه های کشور اعلام شده است. این میزان تردد نسبت به هفته قبل از آن هشت دهم درصد افزایش داشت. البته نسبت به هفته مشابه سال گذشته با پنج درصد کاهش همراه بود.

نکته قابل توجه این است که در بازه زمانی مورد نظر هشت میلیون و 773 هزار پلاک یکتا در محورهای مواصلاتی مشاهده شده است. این آمار یعنی خودروهای مشاهده شده با پلاک یکتا نسبت به هفته های قبل تغییر چندانی نداشته است. حتی نسبت به ممنوعیت های کرونایی گذشته در هفته ای مشابه افزایش نسبی داشته است. این خودروها مانند گذشته عمدتا متعلق به استان های تهران و البرز با سهمی بیش از 20 درصد بوده اند. پس از آن پلاک ها متعلق به استان های فارس، خراسان رضوی، اصفهان، مازندران و گیلان است.

بیشترین پلاک ها متعلق به تهران و البرز است

دو استان شمالی مازندران و گیلان جز مسافرپذیرترین مناطق در کشور به شمار می فرایند. به محض تعطیل شدن ایامی در هفته شاهد سفرهای بسیار زیادی به این دو استان هستیم. آمارها هم گویای این مسئله است. به عنوان مثال در هفته ای که گذشت پلاک های غیر بومی مشاهده شده در مازندران عمدتا متعلق به استان های تهران و البرز، خراسان رضوی، اصفهان و گیلان بوده است. عمده پلاک های غیر بومی مشاهده شده در گیلان نیز به استان های تهران و البرز، مازندران، قزوین، اصفهان و اردبیل اختصاص داشته اند.

ترددهای بین استانی در هفته گذشته در استان های خوزستان، یزد، آذربایجان شرقی و بوشهر به ترتیب با هشت درصد، هفت درصد، شش درصد و پنج درصد بیشترین افزایش را نسبت به هفته مشابه سال گذشته تجربه نموده اند. در استان های زنجان، گیلان، قزوین و مازندران نیز به ترتیب با منفی 23 درصد، منفی 21 درصد، منفی 16 درصد و منفی 16 درصد بیشترین کاهش سفر را داشته اند.

این اعداد و ارقام تنها با سال گذشته مقایسه و آنالیز می گردد. در گذشته مقایسه آمار با هفته قبل اعلام می شد که دیگر خبری از این مقایسه نیست.

منبع: ایسنا

منبع: بیت ران
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1704

به "سفرهای جاده ای ممنوع است اما چرا مردم به محدودیت ها اهمیت نمی دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفرهای جاده ای ممنوع است اما چرا مردم به محدودیت ها اهمیت نمی دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید