زیست پذیری، اولویت تهران است

به گزارش سفر به آنتالیا، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: در خشت طلایی تهران، علاوه بر اینکه تهران و مزیت هایش به جهان معرفی می گردد؛ شاید بسیاری از مزیت های نسبی سایر مناطق شهری هم مطرح شوند.

زیست پذیری، اولویت تهران است

ابوالفضل مشکینی، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در تبادل نظر با خبرنگار شهر گفت: جهان امروز جهان شهری شده است و شهری شدن و شهر نشینی حرف اول را در جهان می زند. در میان این جهان شهری هم، کلانشهر ها وشهرهای عظیم نقطه آغازین هر نوع فعالیتی هستند؛ این کلانشهر ها در جهان در قالب یک شبکه شهری با یکدیگر دو بحث دارند: 1) تعاملو 2) رقابت.

مشکینی ادامه داد: هر کلانشهری برای اینکه در این شبکه شهر های جهانی، به سیاه چاله تبدیل نگردد؛ مجبور است هم رقابت کند و هم تعامل. حال چگونه این تعامل و رقابت را به جهان معرفی کند؟ در قالب مزیت نسبی ، که این کلانشهر چه مزیتی نسبت به بقیه مناطق دارد.

به گفته مشکینی؛ چگونگی این تعامل و رقابت در قالب برندینگ شهری مطرح می گردد. برندینگ همان مزیت های نسبی است که یک کلانشهر نسبت به مناطق دیگر دارد.

او ادامه داد: رویدادهایی از این نوع که بین المللی هستند و در صحنه کلانشهر های جهان، مطرح می شوند؛ می توانند به معرفی مزیت نسبی این شهر، نسبت به شهرهای دیگر اقدام نمایند. جایزه جهانی خشت طلایی را فرصتی می دانم که مزیت های نسبی کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای کشورمان و در نهایت شهرهای متوسط و کوچکمان را معرفی کنیم.

او اضافه نمود: در همین خشت طلایی تهران، علاوه بر اینکه تهران و مزیت هایش به جهان معرفی می گردد؛ شاید بسیاری از مزیت های نسبی سایر مناطق شهری هم مطرح شوند .این می تواند در قالب پروژه های سرمایه گذاری باشد؛ یعنی فرصت هایی که ما برای جهان به پیش می کشیم را معرفی کند در قالب رفت و آمدهای علمی و پژوهشی باشد که جهان با شهر تهران و مناطق شهری ایران، آشنا گردد و ما بایستی فرصت هایی از این دست، مثل خشت طلایی تهران را پاس بداریم.

او درباره 7 محور تخصصی در جایزه جهانی شرح داد: در کنار موضوع شهرهای جهانی، یک بحثی در حال حاضر در جهان، تحت عنوان شهر زیست پذیر خلاق، مطرح می گردد. شهر زیست پذیر شهری است که همه ابزار و عناصر زیست پذیری را داشته باشد؛ اعم از: آسایش، آرامش، کالبد، اقتصاد و اجتماع. همه این ها در جهان در قالب بحثی به نام توسعه پایدار مطرح می گردد. بنابراین اگر یک شهری یکی از پره های چرخه را اوج بدهد و بقیه پره ها را فراموش کند؛ مطمئنا این چرخ دچار نقصان و کاستی خواهد شد. بنابراین ما نمی توانیم هیچ کدام از این محورها را اولویتی نسبت به محور دیگر قرار دهیم. همه این ها در راستای یک اصل حرکت می نمایند و آن، زیست پذیری شهر است که در راستای توسعه پایدار شهر قدم بر می دارد.

خبرنگار: سمیرا امیر چخماقی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1463

به "زیست پذیری، اولویت تهران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیست پذیری، اولویت تهران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید