دشت سراب و ویژگی های مجذوب کننده طبیعی این منطقه برای گردشگران

به گزارش سفر به آنتالیا، دشت سراب، دشتی وسیع و پر جاذبه در ایران است دشتی که در میان توده های بزرگ آتشفشانی سبلان و در بخش های شمال و رشته رشته کوه های بزقوش واقع شده است این دشت وسیع دارای زیبایی های متعددی است و می تواند از سوی گردشگران مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه این دشت در شمار جاذبه های کمتر شناخته شده ایران است به همین علت است که خیلی از گردشگران از وجود آن بی خبر می باشند و شاید شما نیز کمتر درباره این دشت های وسیع و سرسبز شنیده باشید ما در این بخش قصد داریم تا جاذبه هایی از ایران را به شما معرفی کنیم که از دیدگان پنهان مانده اند و می تواند یکی از مقاصد گردشگری متنوع باشند. جاذبه هایی همانند دشت سراب که دارای طبیعتی زیبا هستند و از سوی دیگر نیز دارای موقعیت جغرافیایی بسیار با اهمیتی هستند این دشت ها در ارتفاعات آتشفشانی سبلان واقع شده اند و از زیبایی های ویژه ای برخوردار هستند. یکی از ویژگی های این دشت ها بکر بودن آن است زیرا همانطور که ابتدا اشاره کردیم این دشت ها از دید گردشگران زیادی پنهان مانده است و هنوز طبیعت زیبای آن دست نخورده و بکر به جای مانده است و شما گردشگران نیز اگر قصد دارید تا روزی آرام و بی دغدغه را سپری کنید بهتر است سری به این منطقه نیز بزنید.

دشت سراب و ویژگی های مجذوب کننده طبیعی این منطقه برای گردشگران

زیبایی های دشت سراب را بشناسید:

این دشت یکی از مهم ترین منابع ذخایر غنی آب های زیر زمینی است اهمیت بسترهای آبی این دشت بسیار زیاد است و بخش مهمی از آب های این منطقه را تشکیل می دهد بخش مهمی از آب های این منطقه در جهت کوهپایه ها جاری می شوند با جاری شدن این آب ها از دامنه کوهپایه ها به سوی مرکز دشت شور بخش های وسیعی از این منطقه سیراب می شوند و از این جهت است که این دشت ها دارای طبیعت سرسبزی هستند و چشم اندازهای طبیعی زیادی را به خود اختصاص می دهند.

این دشت دارای پوشش های گیاهی بسیار وسیعی است و از طبیعت زیبایی برخوردار است واقع شدن آن در میان رشته کوه های سبلان نیز موجب بالا رفتن موقعیت جغرافیایی آن گشته است و اهمیت بیشتری به آن بخشیده است. در این دشت تحقیقات بسیار وسیع و گسترده ای انجام شده است اهمیت این دشت به علت وجود گونه های جانوری و گیاهی است از سوی دیگر یکی از مهم ترین امتیازات آن نیز برخورداری از آب های زیرزمینی است که در منطقه بسیار با اهمیت می باشند و بخش مهمی از آب های این منطقه را تامین می نمایند.

این دشت دارای مساحت بسیار زیادی است و در شرق استان آذربایجان شرقی واقع شده است سفره های آب زیرزمینی این منطقه بالغ بر 59 عدد است و طی تحقیقات متعدد هیدروژئوشیمیایی که بر روی این منطقه ها انجام شده است غلظت یون های موجود در این آب ها نیز مورد آنالیز قرار گرفته است. این تحقیقات دارای اهمیت زیادی هستند و به حفظ این بسترها یاری بیشتری نموده اند از این رو این منطقه ویژه علاقه مندان به محیط زیست می باشد.

اهمیت زیست بومی دشت:

این دشت با توجه به اهمیت جغرافیایی خود از سوی توریستان و از سوی جغرافی دانان زیادی مورد توجه است مطالعات مهمی که بر روی این دشت ها انجام شده است به نتایج ارزشمندی از جمله بسترهای زیر زمینی آب در این منطقه پی برده اند که برای بشریت اهمیت زیادی دارد. طبق دسته ای از این مطالعات بسترهای این آب های زیر زمینی مورد مطالعه قرار گرفته اند تا از این طریق کیفیت شیمیایی آب های زیر زمینی مورد آنالیز قرار بگیرند این آنالیز ها نشان می دهد که چگونه می توان از این آب ها برترین بهره برداری را داشت و در جهت مصارف کشاورزی از آن استفاده کرد.

بعلاوه تحقیقاتی در زمینه شوری آب های این منطقه نیز مورد آنالیز قرار گرفته است تغییرات شوری آب ها در سال های 1378 تا 1387 به صورت گسترده انجام شده و در این زمینه به نتایج دلخواهی نیز دست یافته اند. طبق این آنالیز ها در بخش های کوهپایه ای اندازه شوری آب های این منطقه کمتر است و زمانی که به سمت مرکز و غرب دشت ها می رسیم اندازه این شوری آب های افزایش می یابد.

اهمیت جانوری دشت:

این دشت نه تنها به علت گونه های گیاهی متنوع خود ارزشمند شناخته می گردد بلکه به علت برخورداری از گونه های جانوری نیز ارزشمند و با اهمیت است از مهم ترین گونه های جانوری در این منطقه و در این دشت زیبا می توان به گاو میش ها اشاره کرد این گاو میش ها نمونه های مهمی در استان هستند و یکی از مهم ترین زیستگاه های آن ها نیز این دشت وسیع می باشد.

این دشت از مراتع سرسبزی برخوردار است و یکی از مکان های دیدنی استان آذربایجان شرقی است این منطقه از نظر وجود بسترهای آب زیرزمینی دارای اهمیت زیادی است و از جذابیت های بسیار زیادی برای گردشگران برخوردار است که در این بخش با آن آشنا شدید.

منبع: دیجیاتور
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2136

به "دشت سراب و ویژگی های مجذوب کننده طبیعی این منطقه برای گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت سراب و ویژگی های مجذوب کننده طبیعی این منطقه برای گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید