تفاوت تومور مغزی خوش خیم با بدخیم

به گزارش سفر به آنتالیا، تقریبا همه افراد از شنیدن نام تومور مغزی به وحشت می افتند. گویی دانستن این که یک تومور مغزی، خوش خیم باشد یا بدخیم دیگر فرقی برایشان ندارد، اما در ذات تومورهای خوش خیم و بدخیم تفاوت بسیاری است که در تشخیص و درمان و عاقبت بیماران هم تفاوت ایجاد می نماید.

تفاوت تومور مغزی خوش خیم با بدخیم

همان طور که می دانید اگر یک سلول دچار رشد و فراوریمثل خارج از کنترل گردد، کم کم تعداد آن افزایش یافته و توده ای را تشکیل می دهد که به آن تومور می گوییم؛ بنابراین تومور به معنی تعداد زیادی سلول است که تکثیر آنها از کنترل خارج شده و سلول های مغزی هم طبق همین قاعده می توانند ایجاد تومور نمایند.

همین سلول ها ممکن است سرعت تکثیر متفاوتی داشته باشند. می توانند به مناطق دیگر هم حرکت نمایند و در جای دیگر نیز توده تشکیل دهند و همین طور سبب تخریب بافت های طبیعی شوند.

گویی گروهی از سلول ها یاغی شده و از پیروی از قوانین طبیعی که شامل تکثیر کنترل شده سر باز می زنند و برای خود ساختار جدیدی می سازند و بعد هم پا را از این هم فراتر نهاده و آغاز به گسترش محدوده فعالیت خود به مناطق اطراف نموده و سلول های سالم را نابود می نمایند.

این که این سلول های توموری در چه حد یاغی گری نمایند معین نماینده میزان بدخیمی آنهاست. سلول های تومورهای خوش خیم درست است که خارج از کنترل فراوری مثل می نمایند اما معمولا منتشر نمی شوند.

تخریب بافتی در اطراف خود ندارند یا قابل توجه نیست و سرعت رشد کمی دارند، اما تمام این موارد در خصوص تومورهای بدخیم برعکس است.

نکته جالب اینجاست که گروه زیادی از تومورهای مغزی در حد واسط بین خوش خیمی و بدخیمی هستند و ویژگی های بدخیمی که ذکر شد را به شکلی ضعیف تر و نسبی دارند.

هر چه میزان بدخیمی تومور بیشتر باشد، کنترل آن سخت تر بوده و درمان آن بیشتر نیازمند اقدامات تکمیلی پس از جراحی است؛ مثل پرتودرمانی و شیمی درمانی.

طبیعتا با توجه به رشد سریع تومورهای مغزی بدخیم، علائم آنها هم نسبت به تومورهای خوش خیم سریع تر پیشرفت می نماید و ممکن است بیمار در مدت کوتاهی دچار مسائل مغزی شدید گردد.

به این دلیل تشخیص زودهنگام با بروز اولین و خفیف ترین علائم و اقدام به موقع برای درمان می تواند تفاوت قابل توجهی در نتیجه نهایی و سلامت و طول عمر بیمار ایجاد کند؛ زیرا توموری که هنوز اندازه بزرگی پیدا ننموده، منتشر نشده و به بافت های سالم آسیب نزده است، راحت تر جراحی می گردد و درمان های مکمل روی آن بیشتر تاثیر می گذارد.

دکتر علیرضا طبیب خویی - جراح مغز و اعصاب / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1434

به "تفاوت تومور مغزی خوش خیم با بدخیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت تومور مغزی خوش خیم با بدخیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید