بیماری التهابی روده خطر زوال عقل را افزایش می دهد

به گزارش سفر به آنتالیا، مطالعه جدید نشان می دهد افراد مبتلا به بیماری التهابی روده در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

بیماری التهابی روده خطر زوال عقل را افزایش می دهد

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش سفر به آنتالیا به نقل از خبرگزاری مهر، بیماری التهابی روده (IBD) شامل بیماری کولیت زخمی شونده و بیماری کرون روده است. هر دو موجب التهاب مزمن در دستگاه گوارشی می شوند که ناشی از حمله اشتباه سیستم ایمنی است.

در مطالعه جدید بیش از 19 هزار مرد بزرگسال معین شد افراد مبتلا به بیماری التهابی روده دو برابر بیشتر با احتمال ابتلاء به زوال عقل در طول 16 سال روبرو بودند. همچنین این گروه از افراد به طورمیانگین 7 سال زودتر بیماریشان تشخیص داده می شود.

دکتر بینگ ژانگ، سرپرست تیم تحیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می گوید: یک احتمال این است که برخی عوامل سبک زندگی وجود چنین رابطه ای را توضیح می دهند.

تحقیق دیگری نشان داده است که بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده در معرض ریسک بالاتر بیماری پارکینسون قرار دارند. شواهد آزمایشگاهی نشان می دهد فرآورده های متابولیکی که توسط باکتری های روده خاموش می شوند می توانند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارند.

سرگیجه ریسک زوال عقل در سالمندان را افزایش می دهد

به گفته محققان، یک احتمال دیگر این است که التهاب مزمن روده به خودی خود زیربنای رابطه بین بیماری التهابی روده و زوال عقل است.

یافته های این مطالعه مبتنی بر گزارشات پزشکی 1742 بیماری تایوانی مبتلا به التهاب روده با سن 45 سال به بالا بود.

در مجموع 5.5 درصد افراد دچار بیماری التهابی روده در طول 6 سال مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شدند درحالیکه تنها 1.4 درصد گروه کنترل مبتلا به زوال عقل شدند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1105

به "بیماری التهابی روده خطر زوال عقل را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری التهابی روده خطر زوال عقل را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید