اعتراض حقوق بشری به ملاقات بی سروصدای جانسون با ولی عهد بحرین

به گزارش سفر به آنتالیا، ملاقات مقامات دولت انگلیس و رژیم آل خلیفه بحرین به منظور عقد قرارداد تجاری، اعتراض فعالان حقوق بشر را موجب شد.

اعتراض حقوق بشری به ملاقات بی سروصدای جانسون با ولی عهد بحرین

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فعالان حقوق بشر انگلیس به ملاقات سروصدای بوریس جانسون نخست وزیر این کشور با مقامات رژیم آل خلیفهبحرین اعتراض کردند.

به نوشته روزنامه گاردین، وزارت امور خارجه و دفتر نخست وزیری انگلیس، به بهانه مسائل امنیتی پیش از انجام ملاقات جانسون و سلمان بن حمد آل خلیفه ولی عهد بحرین خبری درباره آن منتشر نکردند.

با این حال پس از این ملاقاتها، دولت انگلیس در بیانیه ای بیان کرد دو طرف درخصوص تقویت همکاری های مالی، امنیتی و دیپلماتیک به توافق رسیدند.

انگلیس در کوشش است معامله تجاری جدیدی با کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج فارس از جمله بحرین، عربستان سعودی، عمان و امارات متحده عربی منعقد کند. با این حال به نظر می رسد به علت سوابق حقوق بشری بعضی از این کشورها، چنین توافقات تجاری با مخالفت اعضای مجلس انگلیس روبرو گردد.

پل اسکریوِن از نمایندگان حزب لیبرال دموکرات مجلس اعیان مجلس انگلیس در واکنش ملاقات مقامات رژیم آل خلیفه با مقامات دولت انگلیس گفت: اینکه نخست وزیر فرش قرمزی پهن کرد و در ملاقات با ولی عهد تجارت را به شکنجه ارجح دانست، مرا مبهوت کرد اما متأسفانه غافلگیر نشدم. حتی در بیانیه رسمی هم اشاره ای به نقض حقوق بشر [در بحرین] نشد.

از سوی دیگر مدیر موسسه حقوق و دموکراسی بحرین در این باره گفت: اگر بریتانیا واقعاً در پی توافق تجاری با رژیمی است که زندانیان سیاسی را به اسم گروگان نگه می دارد، بچه ها و حتی منتقدان میانه رو را شکنجه می نماید، لازم است که مسائل حقوق بشری را در هرگونه روابط تجاری در آینده به اسم یک اصل قرار دهد.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، یکی از اعضای سازمان حقوق بشری پرایو هم گفت: دولت انگلیس اغلب با افتخار درباره روابط با بحرین صحبت می نماید. پس چرا ولی عهد بحرین را از درب پشتی می برند و این ملاقات را اعلام نمی نمایند؟

این فعال بحرینی اضافه نمود: حقیقت این است که مقامات دولت بریتانیا می دانند که مقامات بحرینی به طور سیستماتیک از حکم مرگ و شکنجه برای سرکوب مخالفان استفاده می نمایند و با این وجود، بریتانیا از نهادهای مجری این آزارها حمایت سخاوتمندانه ای می نماید. این حمایت ها با ارزش های بریتانیایی مغایر هستند و [دولت بریتانیا] باید تا زمانی که دولت بحرین استفاده از شکنجه برای اعتراف دریافت و محکوم کردن مخالفان به مرگ را متوقف ننموده است، از حمایت از آنان دست بردارد.

گروه انگلیسی کمپین علیه فروش تسلیحات اخیراً بیان کرد دولت این کشور از سال 2001 مجوز فروش صد و بیست میلیون دلار تسلیحات به رژیم بحرین را صادر نموده است که چهل میلیون دلار آن به تسلیحات سبک اختصاص داشته است.

اندرو اسمیت سخنگوی این گروه حقوق بشری گفت: رژیم بحرین تاریخچه طولانی و شرم آوری از آزار و قساوت دارد. تصویر خوشامدگویی بوریس جانسون به یکی از بالاترین مقامات این رژیم در دفتر نخست وزیری تهوع آور است. این کار نشانه ای واضح و بدون ابهام از حمایت از دیکتاتوری و تحت الشعاع قرار دادن فعالیت های مدافعان حقوق بشر است.

اسمیت در ادامه گفت، به نظر می رسد دیدگاه بوریس جانسون درباره بریتانیای جهانی، حرف زدن درباره اهمیت دموکراسی را به یدک می کشد اما به سرکوب ها دامن زده و ناقضان [حقوق بشر] را تقویت می نماید.

چندی پیش، معترضان بحرینی دو روز متوالی در برابر سفارت بحرین در انگلیس تجمع کردند و خواهان آزادی بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی شدند.

بعلاوه 20 سازمان حقوقی اخیراً از مسئولان بحرینی خواستند که فعالان معارض و مدافعان حقوق بشر را آزاد نمایند. این سازمانها تأکید کردند که جان این افراد در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار گرفته است و باید هر چه سریعتر آزاد شوند.

رژیم آل خلیفه بحرین از جمله حکومت هایی است که با وساطت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا به طور رسمی در کاخ سفید توافق عادی سازی روابط امضاء کردند و در پی این اقدام، در زمینه های مختلفی توافق همکاری امضاء کردند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1733

به "اعتراض حقوق بشری به ملاقات بی سروصدای جانسون با ولی عهد بحرین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض حقوق بشری به ملاقات بی سروصدای جانسون با ولی عهد بحرین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید