آذری: حضور در انتخابات پس از اصلاح اساسنامه؟ چرا که نه! ، نوع پرداخت پاداش به کی روش مبهم است

به گزارش سفر به آنتالیا، مدیرعامل باشگاه فولادخوزستان می گوید هیچوقت به دنبال فضاسازی نبوده و اگر اساسنامه اصلاح گردد این انگیزه را دارد تا از تجربیات خود در فدراسیون فوتبال استفاده کند.

آذری: حضور در انتخابات پس از اصلاح اساسنامه؟ چرا که نه! ، نوع پرداخت پاداش به کی روش مبهم است

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، به نقل از سایت باشگاه فولاد خوزستان، سعید آذری در گفت وگوی رادیویی درباره ماجرای پاداش کی روش، دستیارانش، انتخابات فدراسیون و اصلاح اساسنامه و همچنین مسائل این چنینی صحبت کرد که آن را مرور می کنیم.

نوع پرداخت پاداش به کی روش مبهم است

بحث در خصوص پول هایی که آقای کی روش گرفته، پیچیده است، مخصوصا اینکه من از مفاد قرارداد آقای کی روش با فدراسیون فوتبال و جزییات آن اطلاع خاصی ندارم. بدترین نوع قضاوت شاید قضاوت شهودی است که بر اساس شنیده ها درباره آدمی که اکنون در ایران نیست، بخواهیم قضاوت کنیم و تصمیم بگیریم. اما طبق صحبت های اجرا شده مفاد این قرارداد بر این اساس است که 10 درصد از پاداش جام جهانی به آقای کی روش تعلق می گیرد، اینکه این پول پس از اینکه توسط فیفا پرداخت شد به آقای کی روش پرداخت می گردد و یا اینکه پس از مسابقات جام جهانی پرداخت گردد تعیین نشده و نقطه ابهام است.

ده درصد از ده میلیون دلار پول زیادی نیست

وقتی شما یک نفر را به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب می کنید و می توانید ده میلیون دلار درآمد داشته باشید، این ده درصد پول خیلی زیادی نیست و سرمربی ارزش این را داشته است. در تمامی کشورها این موضوع است که سرمربی می گوید من فلان درصد از پاداش را می گیرم و تیم را به جام جهانی می برم حتی این موضوع در باشگاه ها نیز وجود دارد به عنوان مثال ما فصل پیش با آقای منصوریان توافق کردیم و برای راه یابی تیم به مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و صعود در هر مرحله پاداش های جداگانه ای را لحاظ کردیم.

لزوم رسانه ای شدن مسأله چه بوده است؟

تمام تقصیرات را نباید گردن کسی بندازیم که اکنون حضور ندارد و ما از مفاد قراردادش اطلاع نداریم، موضوعی که تعیین است ده درصدی است که در قرارداد آمده و به امضای دو طرف رسیده است. نکته ای وجود دارد که مابه التفاوت مبلغی که کی روش نسبت به ده درصد گرفته بابت چه چیزی بوده و سوال من این است که چه لزومی داشته این مسائل در مطبوعات عنوان گردد.

آماده دریافت پاداش به صورت مستقیم از فیفا بودیم

ما رشید مظاهری را از ذوب آهن در تیم ملی داشتیم و پاداشی که به ذوب آهن تعلق می گرفت 226 هزار دلار بود. زمانی که در باشگاه ذوب آهن بودم 6 مکاتبه با فدراسیون فوتبال در این زمینه انجام دادم چرا که در شرایط سختی بودیم و به دنبال حق مان بودیم. به فدراسیون این پیشنهاد را دادم که ما می توانیم این پول را به طور مستقیم از فیفا دریافت کنیم که به ما اعلام کردند فیفا گفته این پول را تنها به فدراسیون ها می دهیم و آن ها موظف هستند این پول را به باشگاه ها بدهند. اینکه چرا این پول به باشگاه ها داده نشده و ده درصد ابتدا برای سرمربی تیم ملی پرداخت شده، تعیین نیست.

این مسأله گناه کی روش نیست

من اولین مدیرعامل باشگاهی بودم که با آقای کی روش بحث داشتم. که آن بحث روی موضوع اکبر ایمانی بود و مصاحبه هایی بر علیه من انجام داد اما نمی توانم وجدانم را زیر پا بگذارم و بر علیه آدمی که حضور ندارد مصاحبه کنم. به عقیده من کی روش آدمی نبود که بیشتر از چیزی که در قراردادش است پول بگیرد و اینکه توانسته پول پاداش را زودتر از بقیه بگیرد، گناه کی روش نیست.

فیفا مخالف صد در صد پول شویی است

فیفا صرافی نیست که بخواهد بابت طلب های ما از خودش، بدهی های ما را بپردازد و فیفا ساختار بزرگی است که مانع پول شویی می گردد و روی این موضوع فوق العاده حساس است و روی همین مسائل آقای سپ بلاتر و بسیاری از همکارانش را دستگیر کردند و فیفا به ای اف سی هیچ پولی بابت طلب تیم ملی ایران نداده است.

تمام پول ذوب آهن را از ای اف سی گرفتم

من فصل پیش که مدیرعامل ذوب آهن بودم، حدود 407 هزار دلار بابت مسابقات آسیا را خودم در قطر به وسیله سفارت خانه ایران در مالزی و قطر هماهنگ کردم و تا سنت آخر آن را گرفتم. این موضوع تماماً کوشش فردی بوده و اینکه یک کار سازمان یافته و اصولی باشد، نبوده است. تمام راه کار آن را خودمان پیدا کردیم و جا دارد من از سرکار خانم افخم و سفیرمان در قطر و مالزی تشکر کنم. مسائل زیادی از جمله اساسنامه، سه میلیون دلار کمپ اسپایر و ... جمع می گردد و یک پکیج بی اعتمادی برای فوتبال ما در ای اف سی و فیفا می سازد و این موضوعات تبعات خواهد داشت. وقتی رئیس فدراسیون ما اعتراف می نماید که ما به فیفا دروغ گفتیم شما نباید انتظار خاصی از مدیرعامل یک باشگاه داشته باشید.

حضور در انتخابات پس از اصلاح اساسنامه؟ چرا که نه!

اولین کسی که درباره اساسنامه قبل از نامه فیفا صحبت کرد، من بودم و متاسفانه بعد از آن مسائلی برای من درست شد که خداوند یاری کرد و حقانیت صحبت ما ثابت شد. اگر احساس کنم که ساختار اصلاح شده و آن موضوعی که اعضای محترم مجمع به دنبال آن هستند، در اساسنامه قید می گردد چرا که نه؟ من می توانم تجربیاتی که طی 19 سال در فوتبال کسب نموده ام را در صندلی های بالاتر استفاده کنم اما این به شرطی است که اساسنامه های باشد که تمامی معضلات را حل نماید و اعتمادی که بین فدراسیون، ای اف سی و نهادهای بالادستی کم رنگ شده است را بهبود ببخشد. ما باید سه کمیته در اساسنامه جدید خود قرار بدهیم تا مسائل حل گردد و متاسفانه شنیده ام که این کمیته ها بازهم در اساسنامه قرار ندارند. 1- کمیته امور اقتصادی، در فدراسیون امور اقتصادی وجود دارد اما کمیته ای نیست که حاصل برنامه ریزی اقتصادی باشد و راه کارهای اقتصادی را بداند. 2- کمیته تطبیق و ممیزی 3- کمیته مدیریت.

پاداش حضور هر بازیکن در جام جهانی: 226 هزار دلار

باشگاه ها از این موضوعات ضربه می بینند، شما ببینید از جام جهانی روسیه چقدر گذشته اما باشگاه ها هنوز یک سنت نگرفته اند. هر بازیکن 226 هزار دلار برای هر باشگاه درآمد داشته است و برای هر باشگاه تعداد نماینده آن را در جام جهانی در این عدد ضرب کنید.

هیچوقت دنبال فضاسازی نبوده ام

دوستانی که در فدراسیون فوتبال و یا کمیته های مختلف آن از جمله انضباطی ، اخلاق و ... حضور دارید، من همواره صراحت لهجه داشته ام، رک و پوست کنده حرفم را زده ام و هیچ وقت هم فضاسازی ننموده ام. از شما خواهش می کنم وقتی هم وطن شما موضوعی را جلوتر از شما متوجه می گردد و می گوید را گوش کنید، شاید اگر اینکار را انجام می دادید درصدی از این موضوع که پیش آمده برای ما اتفاق نمی افتاد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 970

به "آذری: حضور در انتخابات پس از اصلاح اساسنامه؟ چرا که نه! ، نوع پرداخت پاداش به کی روش مبهم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذری: حضور در انتخابات پس از اصلاح اساسنامه؟ چرا که نه! ، نوع پرداخت پاداش به کی روش مبهم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید