کشف شواهدی از حسابداری 6 هزار ساله در خراسان جنوبی

به گزارش سفر به آنتالیا، شواهدی از آثار فرهنگی شروع شهرنشینی و مدیریت اداری و حسابداری در هزاره چهارم پیش از میلاد در محوطه کله کوب آیسک خراسان جنوبی شناسایی شد. این دوره فرهنگی در دنیای باستان شناسی به نام اوروک یا شوش II شروع ایلامی شناخته می گردد.

کشف شواهدی از حسابداری 6 هزار ساله در خراسان جنوبی

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدحسین عزیزی خرانقی ـ سرپرست هیأت باستان شناسی محوطه کله کوب آیسک، گفت: سومین فصل کاوش های باستان شناسی در این محوطه واقع در شهرستان سرایانِ استان خراسان جنوبی با مجوز پژوهشگاه و تامین اقتصادی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی در حال اجرا است.

عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان شناسی، محوطه کله کوب در شرق ایران و در استان خراسان جنوبی را یکی از معدود محوطه های پیش از تاریخ در این منطقه خواند که شواهد باستان شناختی و توالی فرهنگ های مختلف از هزاره پنجم تا دوم پیش از میلاد را در خود جای داده است.

او اظهار کرد: براساس مطالعات کارشناسان اداره کل استان در این محوطه که وسعت آن بالغ بر هفت هکتار مشخص شده است، در فصول گذشته کاوش در سال های 97 و 98 با هدف شناخت توالی فرهنگی و لایه نگاری محوطه اجرا شده است.

این باستان شناس با ابراز تأسف از این که این محوطه در سال های گذشته و قبل از شناسایی به وسیله مالک، تخریب، تسطیح و آثار تاریخی در محدوده گسترده ای پراکنده شده و کاوش در محوطه را بسیار پیچیده و سخت نموده است، اضافه نمود: به همین علت قبل از شروع کاوش در فصل دوم در سال 98، مطالعات ژئوفیزیک در این محوطه در دو مرحله به وسیله کوروش محمدخانی استاد گروه باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی انجام شد و بر اساس مطالعات صورت گرفته مکان هایی برای کاوش و ادامه فعالیت پژوهشی در این محوطه انتخاب شد.

عزیزی خرانقی اضافه نمود: از یکی از ترانشه های کاوش شده در سال 98 (ترانشه E) در بخش مرکزی محوطه بقایای معماری خشتی منظمی شناسایی شد، ولی متأسفانه به علت کمبود اعتبار و سرانجام زمان کاوش، ادامه کاوش در این محل به فصل بعدی موکول شد.

او ادامه داد: در سال 1401 سومین فصل کاوش های این محوطه با هدف توسعه کاوش در محل ترانشه E به منظور شناسایی بهتر و دقیق تر بقایای معماری کشف شده از فصل قبل شروع شد.

سرپرست هیأت باستان شناسی محوطه کله کوب گفت: این محوطه دارای توالی لایه نگاری مناسبی است، ولی مهم ترین دوره فرهنگی شناسایی شده در آن شواهدی از آثار فرهنگی شروع شهرنشینی و هزاره چهارم پیش از میلاد است که در دنیای باستان شناسی به نام دوره اوروک یا شوش II، شروع ایلامی شناخته می گردد.

به گفته او، شاخصه این فرهنگ سفال های لبه واریخته، سینی های بانشی، ظروف دسته دماغی و بعلاوه سفال های لوله دار و آبخیزداری هستند که در منطقه بین النهرین، خوزستان، فلات مرکزی و جنوب شرق ایران به خوبی شناخته شده هستند، ولی نکته مهم این است که در شرق ایران برای نخستین بار چنین شواهد تاریخی به دست می آید.

عزیزی خرانقی بعلاوه گفت: پس از گذشت بیش از 10 روز از شروع کاوش در فصل سوم، بقایای بیشتری از معماری صنعتی و دیوار های خشتی شناسایی شده است. بعلاوه علاوه بر یافته های سفالی که نشان دهنده حضور فرهنگ های یادشده است، شواهدی از مدیریت اداری و حسابداری نیز به دست آمده که نشان می دهد کله کوب به سطح پیچیدگی اجتماعی و مدیریت منابع اقتصادی دست یافته است.

عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان شناسی اضافه نمود: تا به امروز سه فصل کاوش در این محوطه اجرا شده، ولی بیشتر به علت کمبود اعتبار و تامین نشدن منابع کافی اقتصادی، امکان کاوش گسترده در آن وجود نداشته و امیدوارم که در سال های آینده با تامین اعتبار بهتر و بیشتر و منابع اقتصادی کافی امکان ادامه پژوهش تا شناسایی شواهد معماری و باستان شناسی کافی برای تبیین آثار تاریخی این محوطه و تکمیل مطالعات فراهم گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1401 بروزرسانی: 23 تیر 1401 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2117

به "کشف شواهدی از حسابداری 6 هزار ساله در خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شواهدی از حسابداری 6 هزار ساله در خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید