کارکردن زیر6 ساله ها جرم است؛ اگر دیدید با 123 تماس بگیرید

به گزارش سفر به آنتالیا، سرپرست دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور سرانه نگهداری و توانمندسازی هر کودک کار و خیابانی در مراکز بهزیستی را سالانه 15 میلیون تومان اظهار داشت.

کارکردن زیر6 ساله ها جرم است؛ اگر دیدید با 123 تماس بگیرید

محمدرضا حیدر هایی در تبادل نظر با ایسنا، در مورد ساماندهی بچه ها کار می گوید: در حال حاضر 500 کودک بدسرپرست و بی سرپرست کار و خیابانی در 20 مرکز نگهداری از بچه ها بهزیستی در سراسر کشور نگهداری می شوند.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی به عنوان بزرگترین سازمان اجتماعی در قانون، متولی رسیدگی به امور بچه ها کار و خیابانی است و بر اساس قانون حمایت از اطفال مصوب سال 99 موظف است با همکاری دستگاه ها نسبت به شناسایی، جذب، حمایت و توانمندسازی این بچه ها اقدام کند، می افزاید: به منظور کاهش بچه ها کار در چهار راه ها و خیابان ها باید خانواده های آن ها توانمند شوند که در این راستا سازمان بهزیستی مراکزی را تحت عنوان مراکز آموزشی، حمایتی کودک و خانواده تاسیس نموده است و در حال حاضر 62 مرکز در این زمینه فعال هستند.

افزایش تعداد بچه ها کار تهران

حیدر هایی خاطرنشان می نماید: در هر استان از کشور یک مرکز آموزشی حمایتی کودک و خانواده تاسیس شده است، اما به علت افزایش تعداد بچه ها کار در تهران 21 مرکز از این تعداد، در تهران راه اندازی و فعالیت می نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا باوجود حضور بیشتر تعداد بچه ها کار و خیابان در تهران، 21 مرکز آموزشی حمایتی برای این بچه ها می تواند جوابگوی احتیاج آن ها باشد؟ شرح می دهد: باتوجه به پهنه بندی که در استان تهران شده است، آنچه که از مراکز درخصوص شناسایی بچه ها کار و خیابان می خواهیم به درستی انجام گردد، به نظر این تعداد مرکز حمایتی برای شهر تهران کفایت می نماید.

حیدر هایی می افزاید: این 21 مرکز حمایتی آموزشی برای بچه ها کار و خیابان در شهر تهران است و به نظر این تعداد مرکز مشروط بر اینکه تمامی دستورالعمل های حمایتی (شناسایی بچه ها، سرشماری منطقه ها و پهنه بندی منطقه ها) را به درستی انجام دهند، کفایت می نماید. به نظر بعضی از مراکز این وظایف را به درستی انجام نمی دهند و در جلساتی که از ابتدای سال با آن ها برگزار کردیم از آن ها خواسته ایم که اگر توان انجام این اقدامات را ندارند انصراف دهند.

سرپرست دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی تصریح می نماید: بچه ها کار و خیابان در محل کار شناسایی می شوند و براساس محل کار به مراکز آموزشی و حمایتی آن منطقه ارجاع می شوند.

پیش بینی وجود 14 هزار کودک کار و خیابانی در کشور

به گفته حیدرهایی، تا کنون 7000 کودک کار و خیابانی در کشور شناسایی و از این مراکز خدمت دریافت نموده اند، ادامه می دهد: بر اساس برآورد ها 14 هزار کودک کار و خیابانی در کشور وجود دارد.

شناسایی 7000 کودک تا به امروز

وی در مورد 7000 کودک کار و خیابانی که تا به امروز شناسایی نشده اند می گوید: پیش بینی می گردد که بسیاری از این بچه ها، کودک کار باشند، اما کودک خیابانی نباشند؛ ممکن است این بچه ها در سرشماری کارگاه هایی که حق بیمه پرداخت می نماید در نظر گرفته نشوند تا حق بیمه ای پرداخت ننمایند. اگر این بچه ها ایرانی باشند در سرشماری کارگران لحاظ می شوند، اما اگر از اتباع باشند در سرشماری لحاظ نمی شوند تا حق بیمه پرداخت ننمایند. اتباع غیرمجاز نمی توانند به علت فقدان برگه هویتی در این زمینه شکایت نمایند.

85 درصد بچه ها کار شناسایی شده ایرانی نیستند

حیدر هایی با اشاره به اینکه 85 درصد بچه ها کار و خیابانی شناسایی شده در کشور، اتباع خارجی هستند، می گوید: در شهر تهران از مجموع بچه ها کار و بچه ها خیابانی شناسایی و جذب شده 63 درصد اتباع خارجی هستند.

70 درصد بچه ها کار و خیابان خارجی اوراق هویتی ندارند

وی با بیان اینکه 70 درصد این اتباع خارجی نیز غیر مجاز بوده و اوراق هویتی ندارند و سازمان نمی تواند در حوزه توانمندسازی و تحصیل به این بچه ها خدمات ارائه دهد و صرفا از حمایت های غیر مادی سازمان می توانند برخوردار شوند، بر اهمیت استفاده از ظرفیت مردمی و ضرورت مطلع سازی مردم در روبرو با بچه ها کار و خیابانی بیان می نماید: مردم باید بدانند که هر یاری اقتصادی و پرداخت پول به بچه ها کار و خیابانی در جهت آسیب زدن به این بچه ها است و باید از پرداخت پول و یاری اقتصادی به این بچه ها جلوگیری نمایند.

کار کردن بچه ها 0 تا 6 ساله جرم است؛ اگر کودکی دیدید با 123 تماس بگیرید

سرپرست دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی می افزاید: با توجه به اینکه بر اساس قانون، کار کردن بچه ها 0 تا 6 جرم است، هموطنان در صورت مشاهده بچه ها صفر تا 6 ساله در حال تکدی گری، کار، کار خیابانی و... با مراکز اورژانس اجتماعی 123 تماس بگیرند تا همکاران اورژانس بر اساس وظیفه مراجعه و کودک را از شرایط مخاطره آمیز دور نمایند. بعلاوه اگر بچه ها کار بیشتر از 6 سال را نیز مشاهده کردند می توانند آن را گزارش نمایند و همکاران وی را به مراکز روزانه حمایت از بچه ها ارجاع می دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 آبان 1401 بروزرسانی: 10 آبان 1401 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2187

به "کارکردن زیر6 ساله ها جرم است؛ اگر دیدید با 123 تماس بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارکردن زیر6 ساله ها جرم است؛ اگر دیدید با 123 تماس بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید